Ukrayna

Ukrayna Sığınaklarındaki Çocuklar Yürek Sızlattı! Hiçbir Şeyden Haberleri Yok!

Rusya ve Ukrayna arasındaki bitmek bilmeyen savaş maalesef en çok masum halkı zedeliyor.  Savaşın 32. Gününde sosyal medyada bir görsel yayılmaya başladı. Ukrayna’da halkın korunması için açılan sığınıklarda bulunan çocuklar sırayla dizilmiş, öylece oturuyorlar. Belki karşınıza çıkmıştır o görsel, açıklamada “Bu çocukların ruhunda açılan yaralar nasıl kapanacak?” sorusu var.

Yürekleri sızlatan bu görselin altındaki yorumlar ise şok edici. Çocukların bulunduğu görselin altındaki yorumlardan bahsediyorum. Ülkelerinin sokaklarında insanların kanlar içerisinde kaldığı, hiçbir günahı olmayan, çaresiz ve mutsuz çocukların fotoğrafının altında “Eee, bundan bize ne?” yazıyordu. Bugün bana, yarın sana diye bir söz var. Kalbiniz acısın, yüreğiniz sızlasın, insanlık duygularınız biraz gelişsin! 24 Şubat’tan bu yana bitmek bilmeyen savaşın en küçük eserleri o çocuklar. Siz evinizde televizyon, müzik, kuşların cıvıltısını duyarken bu çocuklar bomba sesleri duyuyor. Vicdanınız sızlasın.

İlgili Makaleler

Bir Fotoğraf Ancak Bu Kadar Acı Olabilir!

Yaşları beşten belki biraz fazla olan birçok çocuk görüyorsunuz bu fotoğrafta. Hepsi yan yana dizilmiş, dışardaki ‘vahşice’ saldırıdan korunmak adına. Aslında hepsi her şeyin fakında ama ne konuşabilirler ki? Bu çocukların Rusya’dan alacakları var. Rusya’nın da bu çocuklara verecekleri. Öncelikle huzur, sağlık, özgürlük… Saysam bitmez. Hepimiz toplanıp saysak sabaha kadar yine bitmez. Bir fotoğraf ancak bu kadar acı dolu olabilir.

Yüzlerinde maskeleri var, elleri dizlerinde bağlı. Anneleri nerede, babaları nerede? Sizler evlerinizde çocuklarınızla ya da tek başınıza televizyon seyrederken bu çocuklar belki de ne zaman öleceklerini merak ediyor. Yazık, günah. Sığınakta bir çare halde olan bu çocukların savaş başlatacak bir bağlantısı yokken böyle üzücü bir şekilde durmaları benim yüreğime dokundu. Makalenin başlığını koymak için uzun bir süre düşündüm, acıdan başka aklıma bir şey gelmedi.

Kendisini Rusya’nın zulmünden kurtarıp başka ülkelere gidenlerde ne yapacağını bilmiyor. Hiç bilmedikleri ülkelere girmek zorunda kaldılar bir sabah duydukları siren sesinden dolayı. Rusya’da yaşayan binlerce, milyonlarca kişi bile Ukrayna’ya yapılanları “Vahşice” bulurken, sessiz kalmamalısınız. Lütfen, Ukrayna’nın yanında olduğunuzu duyurun. O çocukların hiçbir şeyden haberi yok…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu