Ukrayna

Ukrayna Zorunlu Covid Sigortası Nedir? Ukrayna’ya Giderken Ne Gerekiyor?

Gece hayatı, güzel kadınları, eğlencenin adresi olan merkezleriyle turizm açısından önemli bir yere sahip olan Ukrayna, zorunlu Covid Sigortasıyla gündeme düştü. Hal böyle olunca sizlerde bana “Ukrayna’ya giderken ne gerekiyor”, “Zorunlu Covid Sigortası nedir” sorularını ulaştırdınız. Bende sizleri kırmak istemedim ve bir makale hazırladım.

Yakın zamanda Ukrayna’ya gelecek olan kişilerin bilmesi gereken bir konu varsa o da Ukrayna zorunlu Covid Sigortası oluyor. Ukrayna’ya girer girmez karantinaya sokulmak istemiyorsanız; bu makalemi önemle okumanızı rica ediyorum. Tatiliniz harap olmasın istiyorsanız; Ukrayna zorunlu Covid Sigortasından ve Ukrayna’ya girişte neler gerektiğinden haberinizin olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Gün içinde birçok kişinin giriş ve çıkışını yaptığı Ukrayna, koronvirüsten en az şekilde etkilenmek ve Ukrayna’ya gelecek olanları da mağdur etmemek adına bir uygulama başlattı. PCR ibrazları karantinaya girilmemesi adına önem taşıyan bir madde. Ukrayna Covid Sigortası ise kişilerin sağlık sigortalarını üstlenmesi anlamına geliyor. Ukrayna’ya giriş yapacak olan her kişi Ukrayna’da bulunan şirketlerde düzenlenmiş; Covid-19 tedavi masraflarını karşılayacak sigorta poliçesi anlamına gelen Ukrayna Covid Sigortasını yaptırmak zorunda. Peki, Ukrayna’ya giderken nelerin yanımızda olması gerekiyor?

Ukrayna’ya Giderken Ne Gerekiyor?

Tatilinizi ya da işinizi en iyi şekilde halletmek için Ukrayna Sağlık Sigorta belgesi kesinlikle yanınızda olması gerekiyor. Ukrayna’ya girişten 72 saat önce SARS-CoV-2 PCR test sonucunuzun ve QR kodlu hızlı antijen test sonucunuzun negatif olması gerekmektedir. Bunun yanında gidiş ve dönüş biletleriniz, seyahatiniz için yeterli döviz ve Ukrayna’ya geliş amacınızın açık ve net bir şekilde belirtildiği evrakın yanınızda olması gerekmektedir.

Ukrayna’ya getirilen girişlerde ise 5 Ağustos itibariyle yeni düzenlemeler yapıldı. Ukrayna’ya girerken; yukarıda saydıklarımın hemen yanında bazı gerekli evraklarda bulunmaktadır. Ulusal veya yabancı aşı sertifikasının yanınızda olması gerekir. Bu evrakta sizin 2 doz aşı yaptırdığını gösteren açıklamalar bulunacaktır. Aşı sertifikası olmayanlar kara kara düşünmeyin! Okumaya devam edin…

Aşı sertifikanız yoksa ve PCR ve antijen testiniz elinizdeyse; ‘Vdoma’ isimli uygulamanızı telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. 72 saat önce yaptırdığınız PCR ve antijen testiniz bu uygulamada gösterilecektir ve sonucunuz negatif çıkana kadar ikamet ettiğiniz yerde bulunmanız gerekir. Dışarı çıktığınız taktirde bu uygulama sizlerin kural ihlali yaptığını gösterecektir. Testiniz pozitif çıktığında ise 14 gün boyunca karantinada kalmak zorundasınız.

Sizlere şunu söylemeden makalemi bitirmek istemiyorum. Elinizde tüm evraklar olsa dahi Ukrayna’ya kesin gireceğiniz anlamına gelmez. Kontroller sırasında girişinizi sağlamayacak olumsuz bir durum söz konusuyla ülkenize ilk müsait uçakla havayolu üzerinden gönderilirsiniz.

Tarihi yapısı, kültürü ve doğal güzellikleri dikkatleri üzerine çeken Ukrayna’da Noel kutlamalarını yapmak isteyen kişiler, bu bilgileri kesinlikle bilmesi gerekiyor. Ukrayna’ya girişte zorluk yaşamamaları adına düzenlenen bu durum, koronvirüsün bitimine kadar olacağı düşünülüyor. Eskisi kadar etkisi olmasa bile halen Ukrayna’da etkileri olan koronavirüs; milyonlarca kişinin yaşadığı ve ziyaret ettiği Ukrayna’yı halen tehdit ediyor.

Bu arada yukarıda bahsettiğim ve size gerçekten yardımcı olacak uygulamayı da Android ve İos için linklerini ekledim. Telefonu Andorid olanlar BURAYA, İos olanlar ise BURAYA tıklayarak; bahsettiğim uygulamayı kolayca indirebilir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu