Ukrayna

Ukrayna’da D Tipi Vize Nasıl Alınır? D Tipi Vize Nereden Alınır?

Yeri göğü cennet ülkelerden bir tanesi olan Ukrayna’ya bir kez gelen bir daha buradan gitmemek ve yaşamını burada idame etmek için araştırmalara başlıyor. Bilindiği gibi vizesiz bir ülke olan Ukrayna’ya gelmek isteyen bir Türk, pasaport ve kimlikle girişlerinde 180 günün 90 gününde kalış hakkına sahip olabiliyor. Burada daha uzun kalmak isteyenlerden ise son zamanlarda “Ukrayna’da D tipi vize nasıl alınır?” sorusunu almaya başladım! Bunun üzerine D tipi vizeye ait her şeyi açıklayan bir makale hazırlamak istedim.

Ukrayna’da 90 günden fazla kalmayı kafaya koymuşsanız; dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta vardır. Ukrayna’da bulunduğunuz süre boyunca buna karar verdiyseniz; elinizde D Tipi vize olmak zorundadır. Günlük düzenlenen D tipi vizenin tam tamına 16 farklı çeşidi vardır. Bunlardan birkaçını sizler için aşağıda belirttim.

İlgili Makaleler

D-04 Çalışma vizesi

D-12 Ukrayna’da kayıtlı tüzel kişiliğin kurucusu ve katılımcısı veya çıkar sahibi

D-13 Öğrenci vizesi

D-14 ve D-15 Aile birleşimi vizesi

D Tipi Vizeyi Nereden Alabilirim?

Ukrayna Büyükelçilik veya Ukrayna Konsolosluklarından ya da Büyükelçilik ya da konsolosluklar tarafından hizmet veren vize veren acentelerinden alabilirsiniz! Türkiye’de D vizesi verebilecek tek yetkili acente ise VFS global şirkettir. Eğer Ukrayna’da geçerli olacak olan D tapi vizenizi almak istiyorsanız ama ülke dışındaysanız; bulunduğunuz ülkenin  Ukrayna Büyükelçilik ya da Konsolosluklarından da D tipi vizenizi almanız mümkündür.

Bundan birkaç yıl önce Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu’ndan başvuru yapılıp alınıyorken; yeni sistemle birlikte İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan VFS Global şirketine başvuru yapmanız gereklidir. Eğer Antalya’da yaşıyorsanız; hem Antalya Konsolosluğu’ndan hem de VSF Global şirketten başvuru yapabilirsiniz…

Ukrayna D tipi vize ücreti hakkında da sizlere ufak çaplı bir bilgi vermek istedim. Ukrayna D tipi vize ücreti ikiye ayrılıyor. Yavaş vize almak isterseniz 85 dolar ödeyerek sahip olabilirsiniz. Hızlı vize 17 dolar karşılığında sizlere bir gün içerisinde teslim edilecektir. Yavaş vize ise genellikle 3 ile 5 iş günü arasında sizlere teslim edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu