Affiliate MarketingMarkalaşmaTecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukrayna’da E-Ticaret

Ukrayna e ticaret açısından oldukça verimli bir ülke diyebilirim. Bunların başlıca sebepleri Ukrayna’da yaşayanların internetten alışveriş yapma alışkanlıkları diyebilirim.

Bu yazımda kendi gözlemlerim ve araştırmalarım doğrultusunda ilgilisine bazı konularda bilgiler paylaşıyor olacağım. Özellikle Ukrayna da e ticaret yapmak isteyenlere de bir yol haritası olabileceğini düşünüyorum. 

İlgili Makaleler

Bilenler bilir fakat bilmeyenler için de kısaca bahsedeyim Dünyanın en büyük Affiliate Network Marketing şirketi olan Admitad’da 4 yıldır Türkiye ülke müdürü olarak çalışmaktayım. Ayrıca Admitad Rusça dili konuşulan ülkelerde sektör lideri. Buna istinaden Ukrayna pazarında ki e-ticaret sektöründe ciddi bir tecrübem bulunmakta.

Ukrayna 2021 güncel nüfusu 41,3 Milyon. Bu bilginin sebebi ise birazdan yaptığım araştırmalarda işimize yarıyor olacak. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte e-ticaret dikey seviyede arttı. Aktif sosyal medya kullanım oranı %8,3  (1,5 Milyon daha fazla ) artarken internet kullanım oranı da %5,7 (1,5 Milyon daha fazla ) artış gösterdi. Total aktif internet kullanıcı sayısı hootsuite raporuna göre 27,46 milyona ulaştı.

Ukrayna’da Kaç Kişi İnternetten Alışveriş Yapıyor?

Bu sorunun yanıtı ise hootsuite raporuna göre %47 ve üzeri olarak gözükmekte. Şimdi tüm bu bilgileri aldığımıza göre deneyimlerim ile size detayları aktarıyor olacağım.

Ukrayna’da İnternetten Nasıl Satış Yapabilirsiniz?

Hadi diyelim ki ürünü sattınız peki onu nasıl göndereceksiniz ilk aşamada bundan bahsetmek istiyorum. Ukrayna da herkes tarafından popüler olarak kullanılan bir kargo şirketi var. Bu kargo şirketinin ismi Novaposhta. Novaposhta’nın kurye hizmeti bulunmakta fakat hemen hemen her mahallede bir şubesi olduğu için sorunsuz olarak ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Ayrıca kapıda ödeme konusuna da güzel bir çözümleri var gönderdiğiniz ürün için ödenmesi gereken tutarı belirtiyorsunuz alıcı ürünü satın alırken sizin ödemenizi Novaposhtaya yapıyor ve sizde ödemenizi anlık olarak Novaposhta’dan alabilirsiniz.

Ukrayna’da İnternetten Nasıl Ürün Satabilirim?

Eğer bu soruyu soruyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle Ukrayna da satış yapabileceğiniz alanları sıralamak isterim.

1. İnstagram

Ukrayna da Instagram kullanım oranı çok yaygınken Instagram’dan ürün sipariş etme oranı da oldukça yaygın. Ürünlerinizi Instagram’da listeleyip ülkenin dinamiklerine göre doğru paylaşımlar yapıp, reklam çıktıktan sonra satışlar artarak devam edecektir.

2. Pazar Yerleri

Ukrayna da en bilinen, Alexa ve Similuarweb verilerine göre en çok trafiğe sahip olan Rozetka’da ürünlerinizi listeleyip satabilirsiniz .

Rozetka dışında ise Olx ve Prom.ua da oldukça aktif kullanılıyor.

3. Kendi Web Siteniz

Kendinize ait bir web sitesi açarak ürünlerinizi satabilirsiniz fakat burada en önemli etken doğru reklam stratejisi ve sabır. Çünkü web sitenizin belirli bir trafiğe ulaşması vakit alacaktır. Bunun içinde doğru yatırım yapmak gerçekten çok önemli.

Ukrayna Da Nasıl Doğru Reklam Yapılabilir?

Öncelikle Ukrayna da ki pazar dinamiklerinin bazı konularda Türkiye’den çok farklı olduğunu unutmayın.

Sosyal medya kaynakları olarak verim alabileceğiniz en iyi alan Instagram ve Telegram diyebilirim. Ukrayna’da Telegram oldukça popüler. Instagram’dan influencer marketing ve targeting reklamlar ile hızlı bir trafik elde edebilirsiniz. Telegram sayfa ve gruplarında post/paylaşım reklamları çıkarak hem marka bilinirliği sağlayıp hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

Google Ads reklamları ise Türkiye ve diğer ülkelere göre çok daha karmaşık. Bildiğiniz üzere Search reklamlarında negatif anahtar kelime optimizasyonu çok önemli. Bu sebepten dolayı ek olarak iki dil bilmeniz gerekiyor. Çünkü Ukrayna’da Rusça ve Ukraynaca oldukça yaygın bir dil. Reklamlarınızı hem Ukraynaca hem de Rusça yapıp optimize etmeniz gerekmekte.

SEO için doğru yatırım Ukraynaca da olmalıdır. Ukrayna kanunlarına göre sitenizde ek bir dil olsa bile Ukraynaca bulundurmak zorundasınız. Aynı Google Ads reklamlarında ki gibi SEO yatırımınız da iki dil olmalıdır. 

Pazar Yerleri ile çalışırken ürün görselleri ve açıklamalarına mutlaka dikkat edin. Çünkü Ukraynalılar internetten alışveriş yapmadan önce detaylı araştırmayı çok severler. 

Affiliate Ukrayna pazarında oldukça aktif kullanılan bir pazarlama türüdür. Ukrayna’da yayıncılık oldukça gelişmiştir. Cashback (Para İade Siteleri ) , Fiyat Karşılaştırma siteleri, Telegram alışveriş grupları alışveriş öncesinde mutlaka bakılan bir kaynaktır. Bu tarz trafik kaynakları ile çalışmak için Admtiad’la çalışmanızı öneririm. Çünkü doğrudan yayıncılara ulaşmaya çalıştığınızda dönüş alamadığınızı görüyor olacaksınız. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu