Ukrayna

Ukrayna’da Ev Kiraları 2021 – Ukrayna’da Ev Kiralama

Gün geçtikçe yurtdışında yaşamla ilgili merakın artmasıyla beraber en çok aldığım sorulardan biride Ukrayna’da ev kiraları olmaya başladı. Güzel şehirleriyle ve gezilecek yerleriyle Ukrayna’da yaşam akıllara takılır oldu. Eğer Ukrayna’da yaşamak istiyorsanız tabii ki size ilk gereken şey kalacak bir yer bulmak olmalıdır.

Otellerin daha pahalı olması, evde daha rahat ve özgür olunması ve kendi yemeklerinizi yapabilmeniz sebepleriyle Ukrayna’da ev kiralamak birçok kalınacak yerden daha mantıklı. Ukrayna’da yaşama kararı aldınız ve gittiğinizde kalacak yeriniz hazır bir şekilde sizi bekliyor olsun istiyorsunuz ama “Nasıl ev kiralayabilirim?” diye düşünüyorsanız; iki seçeneğiniz var. Birincisi, internet siteleri aracılığıyla (en çok tercih edilen yöntem) ikincisi, yerel emlakçılarla görüşmek olacaktır.

İlgili Makaleler

Ukrayna’da ev kiraları yaşamak istediğiniz şehir ve bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Ev kiralarını pahalıdan ucuza olacak şekilde sıralayacak olursam; Odessa, Kiev, Lviv, Harkov ve Summy şeklinde gitmektedir. Bu şehirler dışındaki diğer şehirlerde aylık 150 dolar ve 250 dolar arası bir bütçeyle evinizi kiralayabilirsiniz.

İnternet Siteleri

Dobovo.com

Ukrayna’da ev kiralamak için kullanılan popüler sitelerden biridir. Diğer sitelere göre biraz daha ekonomik olmasıyla biliniyor. Her zaman geçerli olmamakla beraber rezervasyonlarınızın garanti durumu ise diğer sitelere oranla daha düşüktür. Bu sitenin bence en büyük sorunu ise ödemenizi yapmanıza rağmen bazen ev sahibi rezervasyonunuzu durduk yere iptal edilmesi olabilir.

Airbnb.com.tr

Sadece Ukrayna için değil dünyaca ünlü bir rezervasyon şirketi. Emlakçıların yanı sıra aslında ev sahiplerinin kendi evlerini uzun ya da kısa dönemliğine kiralamasını sağlayan bir sitedir. İstediğiniz zaman iptal etme hakkına da sahipsiniz. Eğer isterseniz sadece oda da kiralayabilirsiniz.

Tam adres verilmemesi bir dezavantaj olsa da, ev kiralamak istediğiniz zaman göz atılması gereken sitelerden biri.

Booking.com

Hollanda merkezli bu site dünyanın en popüler ve en güvenilir ev kiralama sitesi. İsterseniz aylarca önceden bile evinizi kiralayabilirsiniz. Menüden bütçenize uygun, merkeze yakınlık, puan sıralamasına göre ya da popülaritesine göre filtrelemeler yaparak arama yapabilirsiniz. Daha önce bu siteden ev tutmuş kişilerin yorumlarının da olduğu bir site. Bu yorumları dikkate almanızı öneririm.

Dilerseniz site üzerinden online olarak da ödeme yapabilirsiniz. Ücretsiz iptali rezervasyonlarda mevcut. Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra tesisle ilgilenen kişinin numarası size verilir. Böylelikle iletişime geçebilirsiniz.

Yerel Emlakçılar

Ekonomik olması sebebiyle daha çok tercih edilen yerel emlakçılarla Whatsapp viber üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Kesin rezervasyonlarda bazı emlakçılar ön ödeme isteyebilirler. İlk kez iletişime geçtiğiniz biriyse çok fazla güvenmemenizi öneririm. Ortalıkta bu konuyla alakalı çok fazla dolandırıcılar var.

İnternet üzerinden bulabileceğiniz emlakçılarla bizzat yüz yüze de görüşüp evinizi kiralayabilirsiniz. Ukrayna’da yılbaşı zamanı ev fiyatları çok fazla artış sağlıyor. Ev kiralamak isteyenler bu durumu değerlendirmelidirler. Ulaşım masrafları, daha güvenli olması, daha fazla kabalık olması ve aradığınız her şeyin elinizin altında olması sebebiyle merkezde kalmak daha çok tercih ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu