Ukrayna

Ukrayna’da Kurban Bayramı Var mı?

Ülkemizde kurban bayramının yaklaşmasının ardından en çok merak edilen konulardan bir tanesi Ukrayna’da kurban bayramı var mı üzerine oldu. Ukrayna dini inanış olarak nüfus yoğunluğu ile Hristiyanların yer aldığı bir ülke olarak bilinir.

Hatta bu konuda yapılan araştırmalar ile beraber ülkenin yüzde 75’lik oranının tanrıya inandığı, yüzde 22’lik kısmının inanmadığı, yüzde 3’lük kısmının da kararsız olduğu öne çıkmıştır. Fakat ülkemizden ya da farklı İslam ülkelerinden tatil, evlilik, iş hayatı gibi birçok nedenden ötürü Ukrayna’ya giden ya da gitme düşüncesinde olan kişiler de Ukrayna’da kurban bayramı var mı üzerinde araştırmalarına başladı. Son zamanların bu kadar merak edilen konusu haline gelmesinden dolayı ben de en detayları ile araştırma yaparak sizler için bir yazı hazırlama kararı aldı.

İlgili Makaleler

Ukrayna’da kurban bayramı var mı konusunda inanışlarından ötürü bayramları olmadığını söylemek mümkün olacaktır. Fakat Ukrayna sınırlarında sadece Hristiyan kesim yaşamadığı için İslam dinine inanan binlerce Müslüman bulunmasından ötürü arada ikilem var gibi meydana geldi.

Ukrayna’da Kurban Bayramı

Ukrayna’da kurban bayramı her ne kadar kendi inanışlarına göre olmasa bile geçtiğimiz 2020 yılında Cumhurbaşkanı Zelenskiy bu konu ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmuştu. Zaten bu güne kadar İslam dinine inanan Müslümanların kurban bayramlarını eda edebilmeleri için her bayramda izin verdikleri bilinen bir gerçekti. Fakat 2020 yılında bu konu ile ilgili yaptığı açıklama sırasında Kurban Bayramı ile Ramazan Bayramı’nın resmi tatil ilan edilmesi için düşünceleri olduğunu anlatmıştı.

Müslümanlar için Kurban Bayramı’nda verilen izinlerin yanı sıra bir yandan da resmi tatil olarak ilan edilmesi söz konusu olabilir. Her ne kadar şu an resmi tatil ilan edildi mi edilmedi mi diye netleşen bir durum olmasa bile Ukrayna’da yaşamlarına devam eden ya da tatil gibi birçok nedenden ötürü bayramı orada geçirmek zorunda kalan kişiler Kurban Bayram’larını kutlayabilecekler. Tabi ki Ukrayna’da kurban bayramı kendi inanışlarına göre yer almıyor. Sadece burada İslam alemine inanan Müslümanlar için verilen bir hak olduğunu söylememiz mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu