Ukrayna

Ukrayna’da TL Geçer Mi?

Milyonlarca kişinin hayalini kurduğu ülkelerin başında Avrupa’nın yıldızı Ukrayna geliyor. Her geçen gün popülerliğini artıran Ukrayna’ya yakın zamanda gelecek olanlardan “Ukrayna’da TL geçer mi?” sorusunu almaya başladım. Bende sizlere “Ukrayna’da TL geçer mi?” üzerine bir makale hazırladım. İşte aradığınız soruların tüm cevabı…

Ukrayna’ya gelmek bilindiği üzere aşırı basittir. Cebinizde paranız, bir valiziniz, bir de kimliğiniz varsa Ukrayna’ya gelmek için bir uçak bileti almanız yeterli olacaktır. Ukrayna’ya gelmesi basit ama mesele Ukrayna’ya geldikten sonra başlıyor. Cebinizde Türk Lirası varsa aklınıza gelecek ilk sorulardan birisi “Ukrayna’da TL geçer mi?” sorusu olacaktır.

İlgili Makaleler

Ukrayna’da Türk Lirası Geçer Mi?

Ukrayna’ya gelmeden hemen önce yapmanız gereken ilk şey elinizde Türk Lirasını bozdurmak olacaktır. Bunun başlıca sebebi ise Ukrayna’da bulunan Change Ofisler yani döviz büroları Türk lirasını bozmuyor!  Türk Lirası dışında Dolar, Euro ve Rus rublesini havalimanında indikten sonra bile kolayca bozdurabilirsiniz. Bilindiği üzere Ukrayna’da Grivna haricinde bir para birimi geçmiyor. Türk lokantalarına bile girseniz; ödemenizi Grivna üzerinden yapmak zorundasınız.

Ukrayna’da para bozduracak yer arıyorsanız ise aklınıza ilk döviz büroları gelmelidir. Neredeyse her yerde olan bu döviz bürolarına girerek; Dolar ya da Euronuzu Grivnaya çevirebilirsiniz. Bunun yanında Türk Bankalarından da kullanarak çevirme işleminiz yapabilir, paranızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada size önerebileceğim en iyi banka ise Finansbank olacaktır.

Finansbank Ukrayna’da ise Credit Europe Bank olarak vatandaşlara hizmete devam ediyor. West Finance and Credit Bank’ta her ne kadar Türk temelli bir banka olsa bile Türk lirası üzerinden bir işlem yapmıyor. Ukrsibbank olan Türkiye’deki TEB Bankasından da para işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine Finansbank ve TEB Bankasının hemen yanında Ziraat Bankasına da Ukrayna’da rastlamak olasıdır. Size ne yakın olan Ziraat, TEB ve Finansbank’tan kolaylıkla para işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Her geçen gün binlerce kişiyi konuk olarak ağırlayan Ukrayna’da Kiev, Kharkiv, Odessa gibi şehirlerinde ise döviz bozduracak yerler bulunuyor. Yaz ve kış tatillerine uygun olan Ukrayna’ya gelirken yanınızda ise en fazla 10 bin dolar olmak zorundadır. Bunun nedeni ise havaalanlarının Ukrayna’ya girecek olan vatandaşların üzerinde en fazla 10 bin dolara izin vermesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu