Ukrayna

Ukrayna’da Suyla Vaftiz Nedir? (Vodokhrescha Nedir?)

Özellikle bu dönemlerde Ukrayna’ya gelecek olanlar çok ilginç görüntülerle karşılaşabilir! Bunun neden ise Ukrayna’da suyla vaftiz yapılamasıdır. Ukrayna’ya ilk geldiğim sıralarda bu görüntüler karşısında şok olmadım desem yalan söylemiş olurum. Gördüklerim karşısında uzun uzun düşündüm ve sizlere Ukrayna’da suyla vaftiz yapılması hakkında bir makale hazırladım. İşte hepinizin şok olacağına inandığım Ukrayna’da suyla vaftiz makalesi…

Ukrayna’ya gelecek kişinin birbirinden ilginç görüntüler görmesi mümkündür. Bunun başında ise Ukrayna’da suyla vaftiz olayıdır. Ukraynalılar için büyük önem taşıyan bu olay bir nevi ayin gibidir. Yazın güzel kadınlarıyla ve eğlence merkezleriyle dolu olan plajlarda kışın ise şok görüntüler ortaya çıkar. Bunun nedeni ise Ukrayna’da suyla vaftiz yapılmasıdır! Peki, nedir bu Ukrayna’da suyla vaftiz yapma?

İlgili Makaleler

Ukrayna’da Suyla Vaftiz Yapma Nedir?

Doğu Slav geleneğinde birçok adetin olduğunu sizlere dilim döndükçe anlatmaya çalışmıştım ama en önemlisi su vaftizidir. Eski Yeni Yıl’ın bitmesiyle birlikte bir nehirde delik açılarak; Ukraynalılar o bu gibi soğukta bu suya girer. Bakın arkadaşlar yaklaşık olarak -20 dereceden bahsediyorum. Bikinili, mayolu bir şekilde kadın erkek demeden herkes bu suya girmeden hemen önce kendilerini kutsarlar ve suya dalıp çıkarlar.

Buz gibi suya girip çıkan Ukraynalılar bunu her yıl yapıyor. Birbirinden ilginç görüntülerin çıktığı Ukrayna’da suyla vaftiz olayı aynı zamanda Vodokreshchi olarak da bilinir. Ukraynalılar ise suyla vaftiz gününde ailedeki önceliklere göre suya dalarlar.

Suya önce giren ailenin en büyük erkeğidir. Erkekler sırayla girdikten sonra ise sıra kadınlara gelir. Kadınlarda suya girer ve kendilerini Ukrayna’da suyla vaftiz ederler. Bu sayede ruhlarının temizleneceğine, daha iyi bir yıl geçireceklerine inanan Ukraynalılar, ortaya ise dediğim gibi çok ilginç görüntüler çıkarır.  Epifani Bayramı nedeniyle Hz. İsa’nın vaftiz edilişini sembol haline getirmek için insanlar tam 3 kere buz gibi suya girip çıkıyor.

Sadece Ukrayna’da değil aynı zamanda Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan’da gibi ülkelerde de suyla vaftiz işlemi yapılır. Ukrayna’da suyla vaftiz için ise birçok kehanet ve atasözü bulunmaktadır. Bunun yanında ailelerin en büyükleri genelde bu sudan bir miktar alarak evlerinde temizlik yaparlar. Bu suyun evleri bereketle dolduracağı, evin daha iyi olacağına dair yorumlarda bulunur. Ukrayna’da bu dönemlerde sıcacık suyu havaya atsanız buhar olup uçuyor ama Ukraynalılar için suyla vaftiz yapmanız önemini anlamış olun… Sizler Ukrayna’da suyla vaftiz ayinine hiç denk geldiniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu