Ukrayna

Ukrayna’da Eski Yeni Yıl Nedir? Ukrayna’da Eski Yeni Yıl Nasıl Kutlanır?

Herkese merhaba! Özellikle yakın zamanda Ukrayna’ya gelecek olan okuyucularımdan “Eski yeni yıl nedir?”, “Ukrayna’da eski yeni yıl nasıl kutlanır” sorularını almaya başladım. Eski Yeni Yıl denince akıllarda soru işaretinin oluştuğu bariz ama bu soru işareti genellikle Müslüman ülkelerde yaşayan kişilerde oluşuyor çünkü Eski Yeni Yıl Ortodoks’lar tarafından kutlanan değerli bir gündür. Peki, Ukrayna’da Eski Yeni Yıl nasıl kutlanır?

Genellikle Eski Yeni Yıl olarak bilinen bu özel günü birçok kişi ise Ortodoks Yeni Yıl demektedir. Gayri resmi bir geleneksel bayram olan bu günde 14 Ocak’ta Miladi takvime döndüğü için kutlamalara neden oldu. Sadece Ukrayna’da kutlanmayan bu özel gün; Ürdün, Ermenistan, Belarus, Özbekistan, Bosna Hersek, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Karadağ gibi yerlerde de kutlanır.

İlgili Makaleler

Ukrayna gibi ülkeler Eski Yeni Yıl’ı 14 Ocak tarihinde kutlarken; bazı ülkelerde Eski Yeni Yıl’ı 12 Ocak tarihinde kutluyor. Eski Yeni Yıl Bayramı kutlamaları ise Ortodoks Hristiyanlar için büyük önem taşır. Bunun yanında Berber Yeni Yılı olarak da bilinen Eski Yeni Yıl kutlamalarında neler yapıldığı da yine sizler tarafından gelen soruların başında geliyordu.

Ukraynalılar Eski Yeni Yılı Nasıl Kutlar?

Eski Yeni Yıl hakkında birçok batıl inanç bulunmaktadır. Eğer 14 Ocak’ta hava açık olursa yazın bolluk ve bereketin olacağına inanılırmış. Bunun yanında ailelerin büyükleri; gençlerin fallarına bakar ve evlilik, sağlık, mutluluk gibi konular hakkında bilgiler verirmiş. Bizlerde olduğu gibi sadece 1 Ocak’ta kurulan yılbaşı ağaçları 2 Ocak’ta kalkmıyor. Ukraynalılar, Aralık sonuna doğru kurdukları yılbaşı ağaçlarını 14 Ocak’a kadar saklıyor. Eski Yeni Yıl kutlamalarından hemen sonra kaldırılıyor.

Kurulan leziz sofralardaki yemekleri afiyetle yiye Ukraynalılar daha sonra aileleriyle ya da arkadaşlarıyla yeni yıl için dileklerini dile getiriyor. Oruçların bittiği Eski Yeni Yıl’da artık kısıtlanmada kalkmış oluyor. Her ne kadar Noel kadar eğlence dolu geçmese bile Eski Yeni Yıl özellikle dinine bağlı olan Ukraynalı aileler için doludizgin geçiyor. Duaların okunduğu, güzel dileklerin dilendiği, ailelerin bir araya geldiği Eski Yeni Yıl Ukrayna’da 14 Ocak’ta kutlandı. Sizler Eski Yeni Yıl kutlamaları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu