Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukraynalılar Neye Yatırım Yapıyor? Ukrayna’da Neye Yatırım Yapılmalı?

Yatırım, gelecek için planlanan en iyi fikirdir. Ukraynalıların neye yatırım yaptıkları hakkında birçok soru almaya başladım. Bunun üzerine ise sizler tarafından gelen soruları Invest Plus’la bilgiler alarak hazırlamak istedim. Ukrayna’ya geleceklerin kafasında soru işareti olan “Ukraynalılar neye yatırım yapıyor?” sorusunun cevabı aslında basit! İşte başlıyoruz…

Altın, döviz kurları ve birçok değerli eşyadan yatırım yapıldığı bilinen bir gerçek. Her geçen gün ise yatırım yapmak isteyen kişi sayısı giderek artıyor. 44 milyondan fazla nüfusu olan Ukrayna’da ise nüfusun %30 hiçbir şeye yatırım yapmıyor ve yatırımı yok! Kabaca bir hesap yapmak gerekirse 44 milyondan 13 milyona yakın kişinin herhangi bir yatırım aracı bulunmuyor. Sizlerde 13 milyonun içinde olmak istemiyorsanız; dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

İlgili Makaleler

Ukraynalılar Neye Yatırım Yapıyor?

Invest Plus’tan aldığım bilgilere göre Ukraynalıların %40’ı Dolar’a yatırım yaparken; %19’u ise Euro’ya yatırımlarını yapıyor. Parasını kazandığı gibi biriktirmek isteyenler ise Grivna üzerinden birikim yapıyor. Grivna üzerinden birikim yapanlar ise nüfusun %10’u olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında %13 oranında ise diğer yatırım araçlarına yatırım yapılıyor. %18 oran ise neye yatırım yapması gerektiğini bilmiyor…

Ukraynalıların birikimlerini ne kadar ellerinde tutuyor hiç merak ettiniz mi? Yine İnvest Plus’tan aldığım bilgilere göre %11’i cebindeki yatırımını sadece 1 ay içerisinde yeniden harcıyor. Yaklaşık olarak 1 ay içerisinde harcama yapılma oranı ise %13! İki ay içerisinde yatırımını hiç edenler ise nüfusun %13’ünde yer alıyor. 3 – 4 ay boyunca yatırım yapabilme oranı ise %10! 7 ile 12 ay içerisinde yatırımlarını bozduranlar ise nüfusun sadece %2’sini kaplıyor.

Altın gibi değerli ürünlerin ise uzun vadede büyük karlar bıraktığı bilinen bir gerçek. Değişken kurlar hakkında yorum yapmak istemiyorum ama yatırımın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha çocukken alınan kumbaralarda para biriktirme alıştırılıyorken; Ukraynalıların %30’unun herhangi bir birikiminin olmaması ise şaşırtıcı değil mi? Sizler yatırım yapıyor musunuz? Yatırım için hangi yolu tercih ediyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayınız!

Yatırım hakkında geniş bir bilgi sahibi olmak için tıklamanı yeterli! 🙂 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu