Ukrayna

Ukrayna’da Türkler En Çok Nerede Yaşıyor? Ukrayna’da Türklerin Yaşadığı Yerler Neresi?

Ukrayna’ya tatil yapma ve yerleşme amaçlı gelen Türklerin Ukrayna öz diline hakim olamamasından ötürü en çok merak ettikleri şey; “Türkler Ukrayna’da çoğunlukla nerede yaşıyor?” sorusu oluyor. Ben de size yardımcı olmak için bu yazımda konu hakkında yaptığım bir açıklamaya değineceğim. Sizlere şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, bir gün içinde Türkiye’den Ukrayna’ya yaklaşık 20 uçak seferi düzenleniyor. Peki, bu uçakların iniş yeri genellikle neresi?

Türkler Ukrayna’da Nereye Gidiyor?

İlgili Makaleler

Türk Hava Yolları’nın sadece Türkiye’den Odesa’ya haftada 20, başkent Kiev’e haftada 21, Lviv’e ise haftada 10 seferi bulunuyor. Pegasus’un ise sadece Ankara’dan Kiev’e her gün direkt uçuşları ve İstanbul’dan Lviv ve Harkov şehirlerine haftada 5 ayrı gün direkt uçuşları oluyor.

Ukrayna Havayolları gibi birçok uçak firmasının da zaman zaman Ukrayna’ya direkt ve aktarmalı olarak uçuşları oluyor. Zaten hem Türkler hem de diğer ülkelerden gelen insanların en çok tercih ettiği bölgeler genellikle adı duyulan şehirler oluyor.

Günümüzde Ukrayna’da ikamet eden Türk vatandaşlarının sayısı net olarak bilinmiyor. Fakat tarihi belli olmamakla beraber bir dönem Dışişleri Bakanlığı tarafından Ukrayna’da yaşayan Türklerin nüfusu 20 bin olarak açıklanmış. Açıklamanın üstünden sadece birkaç yıl geçtiğini düşünsek bile bu sayı, Ukrayna’daki birçok güzel faktörün de etkisiyle 4-5 katına çıkmıştır diyebilirim.

Ukrayna’daki Türklerin yaşadıkları şehirlerle ilgili net bir şey söyleyemiyorum ama gözlemlerim doğrultusunda tercih listesinin en başında Herson var gibi. Yıl içerisinde çok fazla Türk vatandaşı buraya akın ediyor. Herson’dan sonra; Kiev, Lviv, Odessa, Donetsk, Zaporija gibi bilindik şehirlerde Türklerin yaşadığını görüyorum.

Ukrayna’daki Türkler

Ukrayna’daki Türkler, Ukrayna’ya yerleşme amacıyla gelen bir Türk azınlığını temsil ediyor. Kökenleri ise Türkiye, Kıbrıs ve Türklerin yaşadığı diğer yerlere dayanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu