Ukrayna

Ukrayna Ne Zaman Kuruldu? Ukrayna Nasıl Kuruldu?

Gün geçtikçe Ukrayna hakkındaki meraklarda giderek artış gösteriyor. Elimden geldiğince Ukrayna hakkındaki sorularınıza cevap bulmaya çalışıyorum. Ukrayna hakkında akıllardaki soru işaretlerinin artmasıyla en çok gelen sorulardan biri de Ukrayna’nın tarihi oldu. Ne zaman ve nasıl kurulduğu hakkında derme çatma bilgilerin yer aldığı bu ülke için net bilgiler öğrenme zamanının geldiğini düşünüyorum.

Ukrayna’nın Tarihteki Yeri

Ukrayna, tarihte birçok kez iç savaş ve bölünme tehdidi yaşayan ülkelerden biridir. Geçmişte Rusya’nın, Ukrayna toprakları üzerinde hak iddia etmesi Ukrayna’nın bağımsızlığı için büyük bir tehdit uyandırmış. Ukrayna ise verdiği bağımsızlık savaşını kazanmış ve topraklarını bugüne kadar korumuş. Asırlarca birçok farklı ırka ev sahipliği yapmasıyla da bilinen Ukrayna, atların ilk evcilleştirildiği ülke olarak da tanınmış.

İlgili Makaleler

Ukrayna, tarihte Slavlardan önce İskitler, Hunlar, Hazar Türkleri, Oğuzlar ve Osmanlı devleti gibi devletler tarafından kontrol edilmiş. Fakat 9. yüzyıldan itibaren Rus topraklarının merkezi haline gelmiş. 14. yüzyılda çağın en güçlü devletinden biri olan ilk Slav devleti Moğallar tarafından yıkılmış ve böylelikle Ukrayna topraklarında birçok farklı devlet etki göstermiş. 16. yüzyıldan sonra ise ülke, Lehistan-Litvanya Birliği ve Kırım Hanlığı arasında bölüşülmüş. Daha sonra çıkan isyanlar ile ayaklanmalar sonucunda 18. yüzyılın sonunda Ukrayna, Avusturya İmparatorluğu ve Rus Çarlığı arasında paylaşılmış.

1917 İhtilali’nden sonra bağımsızlığı ilan eden Ukrayna, bağımsız bir cumhuriyet devleti haline gelmiş. 1941’de Almanların işgaline uğrayan Ukrayna devleti, savaşı Sovyetlerin kazanmasıyla beraber tekrardan Sovyet Cumhuriyetliği altına girmiş. 1991 yılında ise Sovyetler Birliği’nin dağılması, Ukrayna ülkesinin tam bağımsızlığını kazanmasına olanak sağlamış. Böylelikle Ukrayna, 24 Ağustos 1991 tarihinde resmi olarak bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuş.

Günümüzde Ukrayna

Tarihte birçok kez bölünmelere tanıklık eden Ukrayna, günümüzde ise yaşam statüsü bakımından birçok devletten çok iyi bir yere gelmiş durumda.

Aslında Ukrayna, yüz ölçümü bakımından en büyük Avrupa devletlerinden biridir. Doğusunda Rusya, batısında Polonya ve Macaristan, güneyinde ise Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı vardır.

Şu an da yasama, yürütme ve yargı dediğimiz yönetim şekillerinin ayrı olduğu yarı başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Geçmişte bağımsızlık savaşını çoğu kez kaybeden Ukrayna, günümüzde Rusya’dan ve Fransa’dan sonra en büyük silahlı güçlere sahip olan ülkedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu