Ukrayna

Ukrayna’daki Dolar Kuru Ne Durumda?

Savaşın devam ettiği Ukrayna, ekonomik olarak zaten çok zor bir durumda! Bir avuç tuzun 50 liraya satıldığı yerde ekonominin iyi olması elbette beklenen bir durum değil… Ukrayna’nın ekonomisini merak edenlerden ise son zamanlarda; “Ukrayna’daki dolar kuru ne durumda” sorularını sıkça almaya başladım. Bunun üzerine sizlere güzel bir makale hazırlamak istedim! Peki, Ukrayna’daki dolar kuru ne durumda?

Özellikle Ukrayna’da savaş çıkmadan önce dolar kuru üzerinden yatırım yapanlar tarafından bu soru bana çoğu kez sorulunca yanıt vermek için gerekli araştırmaları yapmaya başladım. Savaş başlamadan hemen öncede 1 Dolar nereden baksanız 26 dolara eşitti. Bildiğiniz üzere doların yükselişiyle birlikte ülkenizin para değeri yerle bir olur. Ukrayna’da da bu durum nereden baksanız 5 yıldır devam ediyor… Peki, savaşın başlamasıyla birlikte Ukrayna’daki dolar kuru ne durumda bizleri karşılamaya başladı?

İlgili Makaleler

Ukrayna’daki Dolar Kuru Ne Durumda? Ukrayna’da Dolar Satışı Var Mı?

Savaşın devam ettiğini göz önünde bulundurursak; şuanda hiçbir Ukrayna bankası, dolar kurunda bir satış gerçekleştirmiyor. Eğer gerçekten dolar almanız gerekiyorsa gitmeniz gereken tek bir yer var orası da Ukrayna sokaklarında bulabileceğiniz döviz büroları…

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş, tabi ki dengelerin değişmesine neden oldu. 1 dolar savaş öncesinde dediğim gibi 26 Ukrayna Grivna’sına eşitken; savaş sonrasında bu rakam 38 ile 42 Ukrayna Grivna’sına denk gelmeye başladı. Bankalardaki durum ise döviz bürolarındaki kurla aynı değil. Bankalarda kur ise 29 ile 30 arasında seyrediyor.

Ukrayna’da kalan Türkler varsa bir uyarıda bulunmadan geçmek istemiyorum. Türk kartları kullanmak yerine dolar nakit ile gidip bozdurmak daha avantajlı bir durum… Ukrayna’daki savaşın devam etmesiyle birlikte dolar kurunun da Ukrayna parasına zarar vereceğini hepimiz biliyoruz. Savaşın daha ne kadar devam edeceğini bilinmemesi ise tabi ki, kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Görüyorsunuz değil mi? 24 Şubat’ta başlayan savaşın Ukrayna’yı nasıl zor bir durumda soktuğunu… Bu arada şunu da bilmenizi isterim ki, savaş bitince dolar bir anda düşmeyecek. En az bir yıl sonra kendisine gelecek olan Ukrayna’da ekonomide bir yıl sonra düzelmeye başlayacak…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu