Ukrayna

Ukrayna’dan Gelen Türk Öğrenci Ve Mezunlara YÖK Kararı!

Rusya’nın Ukrayna’ya olan savaş tavrı savaşın 20. Gününde bile bitmedi. Ukrayna’nın şehirlerine bombalar yağmaya devam ederken eğitim ve öğretimde durmak zorunda kaldı. Türkiye’den Ukrayna’ya 4 binden fazla öğrenci eğitim almak için gitmişti ama yaşanan savaştan sonra öğrenciler mahsur kalmıştı.

Savaşın göbeğinde olan öğrenciler daha sonra güvenli bir biçimde Türkiye’ye döndürülmüştü. Ukrayna’da savaşın mağduru olan öğrencileri YÖK ise kararını verdi. Büyük umutlarla başladıkları eğitim ve öğretim hayatları yarım kalan öğrenciler için YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, çok önemli açıklamalarda bulundu.

İlgili Makaleler

Bilindiği üzere denklik başvurusunda bulunmak için Ukrayna’nın herhangi bir üniversitesinden mezun olmanız gerekmektedir. Eğer Ukrayna’nın bir okulundan mezun olduysanız; kurumlara başvurular yaparak kolayca geri dönüşler alabilirsiniz. Ukrayna’da eğitim almış olan öğrenciler yatak geçişle Türkiye’de bulunan üniversitelere talep ve tercihleri doğrultusunda başvuruda bulunan kişilere kolaylık sağlanacak. Yatay geçiş şartlarını karşılayamayan öğrencilere ise “Özel öğrenci” statüsünde eğitim alacak.

YÖK Başkanı Tüm Öğrencilere Seslendi!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ukrayna’da eğitim alan ama savaştan dolayı ayrılmak zorunda kalan öğrenciler için açıklamada bulundu. YÖK Başkanı, Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilere kolaylık sağlayacağını da açıkladı. YÖK Başkanı Özvar, yatay geçiş yapacaklara “Öğrencilerin öncelikle Yükseköğretim Kurulumuzun resmi internet adresinde kendileri için açılan sayfaya ulaşmaları ve gerekli formu doldurmaları gerekiyor” açıklamasında bulundu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar “Ülkemizde 18 Ocak 2018’den itibaren ‘Tanıma ve Denklik’ başvuruları online olarak alınır, belgeler elektronik ortamda saklanır ve ilgili bütün süreçler online olarak sürdürülür. Denklik başvurusu YÖK’ün web sayfasından online olarak yapılır ve belge asılları ile randevu günü daire başkanlığına gidilerek esas başvuru gerçekleştirilir. Mezun olunan programla ilgili temel kazanımlar yönünden eksiklik tespit edilirse programın niteliğine göre eksik ders tamamlatma, staj tamamlatma, proje yapma veya sınava tâbi tutma gibi uygulamalardan biri, birkaçı veya tamamı yaptırılabilir” sözlerini dile getirdi. 3 binden fazla kişinin başvuru yaptığını ve bu başvuruların ne kadar daha olacağını kestiremediğini belirten YÖK Başkanı, dikkatleri üzerine çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu