Ukrayna

Ukrayna’dan Türkiye’ye Evcil Hayvan Nasıl Götürülür?

Merhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda tecrübelendiğim ve ne yazık ki hiç bir yerden tam bir bilgi bulamadığım bir konuyu sizlerle paylaşıyor olacağım. Eğer Ukrayna’da yaşıyorsanız ve Ukrayna’dan Türkiye evcil hayvanınız ile birlikte gidecekseniz ya da Ukrayna’dan evcil hayvan aldıysanız bu yazıyı dikkatli bir şekilde okuyun. Tüm detayları ile size aktarıyor olacağım.

İlgili Makaleler

Benim 5 aylık şirin mi şirin tatlı mı tatlı Maltese Terrier cinsinden bir köpeğim var. Aslında köpeğim bile diyemem gerçekten evlat gibi. Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye’ye kız arkadaşım ile birlikte gitme kararı aldık ve köpeğimizi de yanımızda götürmek istedik. Allah aşkına şu aşağıdaki resme bir bakın bu köpek tek başına bırakılır mı?

Neyse Ukrayna’dan Türkiye’ye nasıl köpek götürülür, hangi evraklar lazım gibi başladık araştırma yapmaya. Neredeyse adam akıllı hiçbir kaynak yok, Facebook grupları, eş dost derken tüm bilgileri toparladık ve evrak işlemlerini halledip sorunsuz bir şekilde Türkiye’ye tatile götürdük.

Toplamanız gereken evrakları sıralıyorum;

  1. Tüm aşılarının yapılmış olması gerekiyor,
  2. Uluslararası pasaportunun olması gerekiyor,
  3. Kuduz aşısı yapıldıktan tam 30 gün sonra Kuduz Titrasyon raporunu almalısınız,

Ukrayna’da bu evrakı alabileceğiniz yer için Tıklayınız! Gitmeden önce mutlaka arayıp randevu alın. Burada iki farklı fiyatlandırma uygulanıyor eğer raporun bir hafta içinde çıkmasını istiyorsanız fiyatı 2000 UAH, Express sonuç istiyorsanız (72 saat içinde çıkıyor) bunun için 4000 UAH ödemeniz gerekiyor.

  1. Kuduz Titrasyon testini yaptırdıktan sonra devlet hastanesine giderek Forma 1 belgesini almanız gerekiyor. Bu belgenin fiyatı 250 UAH. Randevu alamadığınız için tavsiyem sabah çok erkenden oraya gidip sıraya girin. Gerçekten ciddi bir sıra oluyor.

Tıklayarak Erişim Sağlayabilirsiniz! 

  1. Tüm belgeleriniz tamamlandığında Uçuş yapacak olduğunuz havayolu şirketini aramanız gerekiyor. Çünkü 1 uçakta en fazla 3 evcil hayvan taşınabilir ve bunu bildirmeniz gerekiyor. Bizim köpeğimiz 8 kg altında olduğu için bizimle birlikte kabinde geldi. Pegasus Havayollarında ayrıca onun için gidiş ve dönüş olmak üzere tek yön 50 $ toplamda 100 $ extra ödeme yaptık.
  2. Havaalanına mutlaka erkenden gelin. Kyiv Borispol havaalanında yolcu giriş katı pasaport kontrole gelmeden en sağ tarafta tuvaletlerin hemen yanında veteriner var. Veterinere forma 1 belgesini veriyorsunuz ve 250 UAH ödeme yapıyorsunuz. O size extra bir belge veriyor.
  3. Tüm topladığınız belgeleri Check-in yaparken yetkililere iletiyorsunuz.

Yedi adımda basit gibi gözüken bu işlem ciddi zaman alıyor fakat doğru planlarsanız sorunsuz bir şekilde en sevdiğiniz evcil hayvanınız ile seyahat edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu