Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukrayna’nın İklimi Nasıl? Ukrayna’da Yaz ve Kış Nasıl Geçiyor?

Ukrayna, Avrupa’nın doğusunda yer alan bir ülkedir. Türkiye’nin kuzeyinde yer almasından ötürü Türkiye’ye oranla çok daha soğuk bir ülkedir. Doğusunda Rusya, güneyinde Azak Denizi, Karadeniz, Moldavya ve Romanya, batısında ise Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya yer alıyor.

Ukrayna’nın iklimi hakkında merak edilenlere açıklık getirmek için ben de sizlere bu makalede Ukrayna’nın ikliminden bahsedeceğim.

İlgili Makaleler

Ukrayna İklim

Ukrayna’da genellikle ılıman – karasal iklimi etkili oluyor. Güneyinde, kırım civarlarında ise alt tropik iklim etkilidir. Eksilere düşen hava dereceleriyle Ukrayna kışları oldukça sert geçiyor diyebiliriz. Fakat Rusya kadar da değil. Kışları Rusya’dan daha yumuşak geçtiğini söyleyebilirim.

Hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8 derece olurken güney batıda -2 derece ve Kırımın güney kıyılarında ise +4 dereceyle etkisini gösteriyor. Yaz aylarında ise genellikle kuzey batıda +18 derece ve Kırımın güney kıyılarında ise +24 derece oluyor. En yüksek hava sıcaklığı +36 ila +42 derece arasında olup, en düşük hava sıcaklığı ise -30 ila -40 derece arasında değişkenlik gösterebiliyor.

Ukrayna’da Kış Ayları Nasıl Geçiyor?

Ukrayna genellikle kışları soğuk geçen bir ülkedir. Özellikle ülkenin kuzeyine doğru giderseniz sıcaklık derecesi düşer ve daha etkili bir soğukla karşılaşırsınız. Fakat bu kadar etkin bir soğuğa sahip olmasına rağmen yine de Rusya kadar değildir. Ülkenin kış aylarında en soğuk sıcaklık değeri ise -40’dır.

Kışları yağış oranları bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Ülkenin batı ve kuzey bölgeleri en çok yağış olan bölgeler olurken; ülkenin doğu ve güneydoğu bölgeleri ise en az yağış alan bölgeleridir.

Ukrayna’da Yaz Ayları Nasıl Geçiyor?

Ukrayna’da yaz ayları genellikle sıcak geçer. Ülkede yaz aylarında görülen en yüksek sıcaklık değeri 42 derecedir. Baharın ve yazın gelmesiyle açan güneş, yeşil alanlarıyla ünlü olan Ukrayna’ya adeta bir şölen yaşatır. Eğer Ukrayna’ya gelmek istiyorsanız, bence mutlaka bahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz. Çünkü güneşin ve doğanın tadını en iyi çıkaracağınız zaman Ukrayna’nın bahar ve yaz aylarıdır. Yaz için henüz bir gezi planınız yoksa eğer, Ukrayna’nın mükemmel güneşini tatmanızı öneririm.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu