Ukrayna

Ukrayna’nın Neyi Meşhur?

Ukrayna’ya giden ya da gitmeyi düşünen pek çok kişi “Ukrayna’nın meşhur şeyleri nelerdir?” diye merak ediyor. Ben de her konuda olduğu gibi bu konuda da araştırmamı tamamladım ve sizlere sunmak istiyorum. Bu ülkeye gittiğiniz zaman sevdiklerinize Ukrayna’nın meşhur hediyeliklerinden alabilirsiniz. Ukrayna’nın yöresel pek çok ürünü bulunuyor. Biri birinden farklı ve ilgi çekici olan bu ürünleri alarak hem kendinize hem de sevdiklerinize hatıra bırakabilirsiniz.

Ukrayna Petrikivka Boyama Ürünleri

İlgili Makaleler

Ukrayna’nın en meşhur ürünleri söz konusu olduğunda bana göre en ilgi çekici ürünlerden birisi boyama ürünleri. Ukrayna’nın Dinyeper Bölgesi’nde yer alan Petrikivka kasabasında başlamış olan bu boyama geleneği, biri birinden güzel ürünler ortaya koyuyor. Modern bir sanat formu ile geliştirilen bu boyama tekniği ile yapılan ürünler, Ukrayna’da en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Boyanarak süslenmiş biri birinden güzel kaşık, kupa ve tabak gibi ürünleri buraya geldiğiniz zaman sizde alabilirsiniz.

Ukrayna Geleneksel Kıyafeti

Ukrayna’dan farklı ve geleneksel bir hediye almak istiyorsanız eğer Vışıvanka adı verilen işlemeli gömlekleri de alabilirsiniz. Bu beyaz gömlekler, üzerinde genellikle beyaz ve yeşil renklerde farklı işlemeleri bulunan gömleklerdir. Ukrayna’nın adeta sembolü gibi görülen bu gömlekler, özellikle de yakınlarınıza alabileceğiniz en iyi hediyeler arasında bana göre.

Ukrayna Bez Bebekleri

Ukrayna denilince akla ilk gelen yöresel eşyalardan bir tanesi de bez bebeklerdir. Ukrayna’nın yöresel kıyafetleri giydirilmiş olan bu bebekler özellikle de Ukrayna’nın başkenti Kiev’de pek çok yerde bulunmaktadır. Ukrayna’nın en önemli simgelerinden birisi olan tamamen el işi bez bebekler, kadınların gücünü ve ailenin ne kadar önemli olduğunu yansıtıyor adeta.

Ukrayna Vinok Taçlar

Ukrayna’nın geleneksel ve en önemli sembollerinden bir tanesi de Ukrayna Vinok taçlarıdır. Bu taçlar rengarenk çiçeklerden yapılır ve kocamandır. Vinok taçları; papatya, kiraz çiçeği, şakayık ve gül gibi 12 farklı çiçekten yapılıyor. Geleneksel ve ihtişamlı görünü nedeniyle bu ülkeye gelen kişilerin en çok ilgi gösterdikleri hediyeliklerden birisi haline gelmiş durumda. Bu taçlar Ukrayna giyiminde oldukça önemli bir yer tutarken bir yandan hediyelik olarak evlerde süs eşyası olarak da kullanılıyor. Biri birinden farklı renklerde çiçekler ile hazırlanan bu taçlar, adeta ihtişamı ve güzelliği özetliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu