Ukrayna

Ukrayna’nın Yöresel Yemekleri Nelerdir? Ukrayna’da Yöresel Yemekler Nasıl Yapılır?

Bizler Türk milleti olarak yemeye düşkün insanlarız diyebilirim. Birçok yöresel yemeğimizle hem kendi milletimizi hem de ülkemize gelen yabancı vatandaşları derinden etkileyebiliyoruz. Ülkemizin olduğu gibi Ukrayna’nın da kendine has yöresel yemekleri bulunuyor.

Bu yazımda sizlere Ukrayna’nın en derininden, Sovyet mutfağının içinden sesleniyorum. Ukrayna’ya gelmek isteyip de ‘ülkemin yemeklerini özlerim’ diye düşünenlere Türk mutfağını aratmayacak yemekler tanıtacağım.

İlgili Makaleler

Aslında Ukrayna’nın yöresel yemekleri biraz bizim Türk yemeklerini de andırıyor. Ukrayna’nın bu yöresel yemekleri, Ukrayna’ya gitmek isteyenlere gurbette olduğunu hissettirmeyecek, anne yemeğine olan özlemi ise azaltacak.

Ukrayna’da Yöresel Yemekler Nasıl Yapılır?

Ukrayna’nın yöresel yemeklerini tek bir kelimeyle anlatmam gerekirse ‘leziz’ derdim. Çeşit bakımından da oldukça zengin bir mutfağa sahip. Eminim ki birçok lezzet karşısında parmaklarınızı bile yersiniz. Sizlerin de Ukrayna yöresel yemeklerini tanımanız ve görmeniz adına birkaç yemekten bahsedeceğim.

Vareniky

Ukrayna’nın yöresel yemeklerinden biri olan Vareniky, görünüş ve yapılış açısından bizdeki mantıya benzerlik gösterir. Yarım daireler şeklinde yapılan bu yemeğin hamurunun içine ise isteğe göre et, vişne, patates ya da mantar konulabilir. Bizlerdeki mantı yemeğinden ayrılan özelliği ise üstüne yoğurt koyulmamasıdır. Vareniky adlı yemeğin üstüne Ukraynalılar yoğurt yerine ‘sour cream’ denilen ekşi krema kullanıyorlar.

Kotleta Po-Kyivsky

Görüntü açısından bizim içli köfteleri andıran bu yemek aslında içli köfteden tamamen farklı. Yerlileri tarafından ‘Katliyeta’ diye adlandırılan bu yemek aslında tavukla yapılıyor. Tavuğun içine dereotu ve tereyağı konularak hazırlanıyor. Son olarak kızartılıyor ve sunuma hazır hale getiriliyor.

Borsch

Ukrayna mutfağının akla gelen ilk yemeklerinden biridir. Harika bir tat harika bir çorba. Bu çorbanın içinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yapımında özellikle defne yaprağı ve et kullanılan çorba daha birçok bitkiyi içerisinde barındırır. Hazırlanan çorbaya son olarak ekşi krema dökülür ve servis etmeye hazırlanır.

Mlyntsi

Yediğiniz bütün krepleri unutun. Çünkü bu krep siz unutmasanız da hepsini size unutturacak. Kendine has bambaşka bir lezzete sahip olan krep, hazırlanışı bakımından da diğerlerinden baya farklı. Bu krepi hazırlarken Ukraynalılar genellikle içerisine lor peyniri, et, meyve ya da lahana koyuyor. ‘Böyle krep mi olur?’ demeyin. Çünkü Ukraynalılar yapmış gayet de lezzetli olmuş.

Pampushky

Yemeklerden sonra tıka basa dolu olsak da o tatlıyı yemeden edemeyiz biz Türkler. Tam olarak bizdeki ağır şerbetli tatlıların karşılığını veremese de, Pampushky Ukrayna’da bir yöresel tatlıdır. Tatlının yapımında hamurlar yuvarlanıyor ve içi tatlıyla dolduruluyor. Üzerine genellikle gül reçeli koyulan tatlıya son olarak pudra şekeri dökülerek servis ediliyor.

Pechenya

Ukrayna’nın en olmazsa olmaz yemeklerinden biridir. Çünkü yerliler özellikle soğuk zamanlarda bu yemeği yemeye bayılıyor. Görüntü olarak dana bonfileye benzese de bu yemek genellikle bir geyik etiyle yapılıyor. Rosto olarak hazırlanıyor ve süslendikten sonra servis ediliyor. Geyik eti yerine domuz, kuzu ya da dana etinde kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu