Ukrayna

Ukrayna’ya Türkiye’den Nasıl Para Gönderilir? Ukrayna’ya Para Gönderme Yolları

Ülkeler arası para aktarımının çok fazla olduğu bugünlerde en çok merak edilen konulardan birisi de Ukrayna’ya en az komisyonla ve en hızlı şekilde nasıl para gönderileceği oluyor. Bu konu hakkında birçok uygulama ve yurtdışından para almak ve göndermek için kurulmuş banka şubeleri bulunuyor.

Genellikle yakınlarımızla aramızda geçen bu para aktarımı ülkeler arasında gerçekleşince haliyle biraz kesintilere maruz kalıyor. Bu kesintiyi en aza indirmek istediğimiz için de para gönderme yollarını araştırmaya başlıyoruz. Ben de bu konuyu sizlere daha çok yardımcı olabilmek adına araştırdım. Para göndermek ve almak için erişebileceğimiz yöntemleri karşılaştırarak sizlere sunacağım.

İlgili Makaleler

Öncelikle buradaki konumuz Ukrayna’da bulunan bir kişi ya da bir banka hesabına nasıl para gönderileceği. Ukrayna’ya para göndermek istiyorsunuz ama nasıl göndereceğinizi bilmiyorsanız eğer ilk önce kendinize sormanız gereken birkaç soru var. Bunlara örnek verirsem:

  • Parayı kişinin adına mı, banka kart numarasına veya IBAN’a mı göndereceksiniz?
  • Gönderirken döviz olarak mı, yoksa TL olarak mı göndereceksiniz?
  • Alıcı kişi veya hesap parayı Ukrayna para birimi Grivna (UAH) olarak mı çekecek?
  • Göndereceğiniz para miktarı nedir, yüklü mü olacak, düşük bir miktar mı transfer etmek istiyorsunuz?
  • Parayı bir kerelik mi göndereceksiniz yoksa düzenli olarak mı göndereceksiniz?
  • Parayı internet bankacılığı kullanarak Türkiye’deki kendi hesabınızdan Ukrayna’daki bir banka hesabına mı göndereceksiniz? Yoksa elinizdeki nakit parayı bir şubeye giderek mi göndereceksiniz?
  • Alıcının kısa sürede almasını mı istiyorsunuz yoksa daha uzun sürede alması da mümkün mü?

Ukrayna’ya Para Gönderme Yöntemleri Nelerdir? Hangi Uygulamalar ve Bankalar Kullanılabilir?

Bu konuda unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri de paranın miktarıdır. Çünkü gönderdiğiniz para miktarına göre her uygulama ve banka farklı komisyonlar alıyor. Paranın miktarı arttıkça komisyonda oranla artış gösteriyor.

Bir merkeze giderek nakit, döviz veya TL olarak para gönderebilirsiniz, internet bankacılığı üzerinden para gönderebilirsiniz, parayı öncelikle aracı firmaya havale/EFT yapıp daha sonra kişiye gönderebilir veya IBAN’la para gönderme yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için şu yöntemler mevcut:

  • Western Union, MoneyGram, UPT gibi genelde bir şubeye giderek ya da internet şubesi üzerinden göndermek.
  • Transferwise, Paysend gibi internet siteleri veya mobil uygulamalar üzerinden göndermek.
  • Banka aracılığıyla Swift yöntemi ile göndermek.

Bu yöntemler her uygulama ve şube merkezinde komisyon değişikliği gösterirler. Çünkü komisyonsuz bir şekilde para gönderemezsiniz. Bu sebeple bu yöntemlerden birini kullanarak hangisinde daha az komisyon ödeyecekseniz onu seçebilirsiniz. Bazı uygulamalar komisyonu az alır fakat karşı taraf parayı birkaç gün sonrasında teslim alabilir. Bu sebeplerden dolayı sadece komisyon rakamlarına değil, gönderim sürecinin kaç gün olduğunu da araştırmanızı öneririm.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu