Teknoloji

2022’de Sosyal Medyada En Çok Neler Konuşuldu?

2022 Sosyal Medyada Türkiye Gündemi

Merhaba değerli okurlarım. Merakla beklenilen sorular arasında bulunan 2022’de sosyal medyada en çok neler konuşuldu sorusuna bugün yakından bakıyoruz.

Genel olarak en çok konuşulan konular arasında birçok haber yer almakta. 2022 yılı, sosyal medya platformlarında oldukça hareketli bir yıl oldu. Birçok sosyal medya trendi, kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi gördü ve birçok konu haftalarca, hatta aylarca gündemde kaldı. Öncelikle, TikTok, birçok ülkede en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olarak kabul edildi ve genç kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanıldı. Gelin en çok konuşulan konulara yakından bakalım.

2022’de Sosyal Medyada En Çok Neler Konuşuldu?

TikTok’da trend olan dans ve müzik efektleri, çok sayıda kullanıcının dikkatini çekti ve yüksek bir izlenme oranına neden oldu. Ayrıca, Instagram Reels de yıl boyunca oldukça popüler oldu ve birçok kullanıcı tarafından kullanılan kısa videosu platformlarından birisi haline geldi. Instagram Reels, TikTok tarzı kısa videoların yapılmasına ve paylaşılmasına olanak tanıdı ve kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi gördü. Sosyal medya platformlarında güncel olaylar da oldukça popüler oldu. Yer alan haberler genellikle ünlülerin hayatları ve siyasal konular üzerinde bulunmaktadır.

Gündemde yer alan konular genel olarak Rusya- Ukrayna savaşı, kraliçe Elizabeth’nin ölümü ve buna benzer pek çok olaydan bahsedebiliriz. Türkiye gündemi olarak konu aralığı da oldukça geniştir. Siyasal olaylar ve bunun yanında değişen pek çok haberler bulunmaktadır. Bu haberler hem dünya hem de Türkiye gündemini etkilemiştir. 2022’de sosyal medyada en çok neler konuşuldu sorusunda oldukça viral olan birkaç başlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Dünyanın her yerinde konuşulan bu haberler oldukça fazla dikkat çeken ve insan canına mal olan haberler olarak sosyal medyanın gündeminde yer almıştır. Bütün ülkeler bu konular hakkında seferber olmaktadırlar. Gelin 2022’de en çok konuşulan konu başlıklarını birlikte inceleyelim.

 

Rusya-Ukrayna Savaşı:

Yıllar öncesinden yapılan pek çok antlaşma bulunmaktadır. Ülkelerin ayrılması yapılan savaşlar ile çizgilerini belirlemeleri gibi pek çok olay olmuştur. Bu kadar olaylardan sonra bile hala devam eden anlaşmazlıklar yer almaktadır. Birbirlerini sevmeyen bu iki ülke arasında zaman zaman gelgitler yaşansa da bu kadar büyük bir savaş olacağı kestirilememiştir. 2022’de sosyal medyada en çok neler konuşuldu sorunda ilk sırada bu savaşın yer aldığı söylenebilir. Oldukça fazla can ve mal kaybı oluşmuştur. Dış ülkelerin yardımı ve konuşmaları üzerine bu savaş bitmiştir.

Böylelikle oldukça fazla hasar bırakan bu savaşın bitişi diğer ülkelerinde yardımları sayesinde bitmiştir denilebilir. Bu savaş sonrasında anlaşma imzalanarak devletlerin birbiri arasındaki anlaşmazlıklar ortadan kaldırılmıştır. Sonrasında Ukrayna halkı şehirlerinde yaşayamadıkları için büyük göç hareketi gerçekleştirmiş ve komşu ülkelere dağılımlar yapmışlardır. Bu olaylardan sonra bir daha bu tarz bir savaş yaşanmamıştır.

 

Kraliçe Elizabeth’in Ölümü:

Kraliçe Elizabeth’in ölümü kuşkusuz ki dünyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. Özellikle de sosyal medyada uzunca bir süre bu konu hakkında paylaşımlar yapıldı.

2022’de sosyal medyada en çok neler konuşuldu sorusu içinde bulunan ise kraliçe Elizabeth’in ölümüdür. İngiltere’de 70 yıldır kraliçe olarak görev yapan Elizabeth 8 Eylül 2022’de hayata gözlerini yumdu. İlk başlarda ölüm sebebi tam olarak bilinmese de yaşlanmış oluşu daha fazla ön planda olmuştur. Bu açıdan da genellikle yaşlılığı hakkında olan ölüm sebepleri sunulmuştur. İngiltere’de bu haber üzerine insanlar birçok ayaklanma çıkarmıştır. Hepsi polisler tarafından bastırılmaya çalışılmıştır.

Bu acı haber sadece İngiltere’yi değil tüm dünyayı etkilemiştir. Doktor raporlarına göre yaşlılıktan kaynaklı olarak doğal olan sebeplerden dolayı hayatını kaybettiğini söylenmiştir. Bu raporlar sonrasında kraliçe Elizabeth’in oğlu olan III. Charles kral unvanını alarak tahta geçmiştir.

Türkiye Gündemi:

En çok konuşulan konulardan bizim için en önemlisi de Türkiye gündemi oldu. Neler konuşulduğunu yeniden hatırlayalım.

Genel olarak bakıldığında 2022’de sosyal medyada en çok neler konuşuldu sorusu içinde yer alan bir diğeri ise Türkiye gündemidir. Türkiye özellikle covid-19 virüsünden sonra oldukça kötü duruma doğru gerilemeye başlamıştır. Enflasyon gibi ekonomiyi etkileyen sebeplerden dolayı sürekli olarak fiyat artışları yaşamıştır. 2022 yılında özellikle oldukça fazla artan fiyatlar sebebiyle vatandaşlar artık bu işe bir dur denilmesini istemiş ve bu konuya ilişkin eylemler yapılmıştır.

Sonrasında mülteci sorunu yaşayan Türkiye, Suriye’de yaşanan savaşlar yüzünden cumhurbaşkanının emri ile ülkeye 1 milyondan fazla Suriyeli mülteci getirilmesini kabul etmiştir. Bunun yanı sıra getirilen mültecilere vatandaşlık hakkı tanınmıştır. Sonrasında Türkiye’ye gelen Ukrayna ve Rusya kökenli mültecilerde eklenmiştir. Bu tip durumlar sosyal medyada sürekli olarak konuşulmaya başlanmış ve bu konuya ilişkin kararlar alınması istemiştir. Mültecilerin ülkeyi terk etmelerini isteyen vatandaşlar bu konu için yine eylemler düzenlemeye devam etmiştir.

Global dünyada olan sorunlar oldukça az kendi ülkenin iç ve dış sorunları daha fazla konuşulmuş ve bu konuda birçok kişi kendi görüşlerini belirtmiştir. Bu konuda görüş ayrımları yaşanmıştır. Bu yüzden de birçok vatandaş birbirine girmiştir. Çoğu internet sitesinde yayınlanan haberlerde özellikle kadın cinayeti ve çocuk istismarı da ön plana çıkmıştır. Bu konuyla alakalı yetkililerin bir şeyler yapması beklenmiştir. Adaletin tam olarak doğru karar veremediğini düşünen vatandaşlar yürüyüşlere çıkarak bu konu hakkında protestolar düzenlemişlerdir. Ülkemiz ve dünya da olan haberler oldukça zor bir dönemden geçtiğimizi göstermektedir.

Bugün birlikte 2022 yılında sosyal medyada en çok nelerin konuşulduğunu birlikte hatırladık. Türkiye gündeminden kraliçe Elizabeth’in ölümüne kadar yıl boyu konuştuğumuz konulara yeniden göz attık. Bu şekilde bir yılı daha geride bıraktık. 2023 yılında sosyal medyada en çok konuşulan konuları yeniden birlikte inceleyeceğimizi umuyorum. Şimdilik görüşmek üzere.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu