Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Nedir?

Herkese merhaba! Affiliate marketing hakkında uzman olduğumu bilen bilir! Son zamanlarda bu konu hakkında sıkça; “Affiliate marketing nedir?” sorusunu alınca hemen sizlere bir yanıt vermek üzere makalemin başına oturdum! J Google gibi arama motorlarından affiliate marketing yapmak isteyen kişiler; “Affiliate marketing nedir?”, “Affiliate marketing nasıl yapılır?” sorgusunu araştırıyor. Peki, Affiliate marketing nedir?

“Affiliate marketing” teknoloji çağının bize sunduğu terimler arasında yerini alıyor. Teknoloji bize sadece terimler değil, aynı zamanda para kazanma yollarını da açtı. Hepimizin bildiği gibi sosyal medyadan artık para kazanmak mümkün. Instagram, Tiktok gibi uygulamalar hepimize türlü türlü kazanç sağlatıyor. Hele bir de tanınırlığınız yani fazlaca takipçi sayınız varsa; yüklü paralar kazanıyorsunuz. Peki, para kazanmayla affiliate marketing arasında nasıl bir bağ var? Daha doğrusu affiliate marketing nedir?

İlgili Makaleler

Şu konunun içerisine girmek istiyorum müsaadenizle… “Yattığı yerden para kazanmak!” Öyle bir şey yok! Sosyal medya üzerinden bir video ya da bir paylaşım yapan bir kişi anında ünlü oluyor, kısa sürede takipçisi artıyor ve bir anda “fan” adı verilen kitleye sahip oluyor. Eminim ki, artık bu durum herkes tarafından normalleştirildi. Bu ünlü olan isimlerin; “Ben aldım, çok beğendim! Sizde hemen alın!” sözleri sizlere de tanıdık geldi mi? İşte “Affiliate marketing nedir?” sorusunun cevabı için buradan yola çıkabiliriz…

Affiliate Marketing Nedir? Affiliate Marketing İle Para Kazanma

Instagram’da geziyorsunuz ve karşınıza bir anda konumunu bildiren bir paylaşım geliyor. Diyelim, kahve içiyor ve kahveyi nerede içtiğini paylaşarak; “Çok güzel” falan yazılmış. Biz zaten bunu günlük hayatta yapmıyor muyuz? Öyle ki, diyelim bir mekana gittik ve bunu sosyal medyada paylaştık; bu paylaşımı gören takipçilerimiz, “Bu mekanı sende gördüm gittim” demiyorlar mı? İşte konumuz şimdi başlıyor.

“Affiliate marketing nedir?” sorusunun yanıtına şuanda daha net bir yanıt verebilirim çünkü az önce bu durumu sizlere tek tek anlattım! Affiliate marketing, Türkçeye çevrildiğinde; “Satış ortaklığı” anlamına geliyor. Affiliate, ‘Ortaklık’ anlamına gelirken; marketing ise ‘Pazarlama’ karşılığına yanıt veriyor.

Çok daha basit bir tanımla Affiliate marketing, web sitelerin, işletmelerin ya da sosyal medya fenomenlerinin yani infuluencerın bizlere pazarladığı ürünlerdir. Bu isimler ya da firmalar elde ettikleri her satıştan belli bir oranda komisyon alırlar. Peki, bu ödemeler neye göre yapılıyor?

Üç kategori olarak ele alınan bu ödeme yöntemlerinin ilki satış başına yapılan ödemelerdir. Bu ödeme yöntemlerinin ilki satış başına gelen ödemelerdir. İkincisi ise reklam başına yapılan ödemelerdir. Bu ödeme yönteminde reklam sayısı ve süresi ödeme için ön plana alınır. Üçüncüsü ise tıklama başına alınan ödemedir. Affiliate marketing sonucu, yönlendirilen sayfaya ya da ürüne gelen tıklama sayısına göre ödeme miktarı ayarlanır!

Affiliate Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing yapabilmek için belli başlı şartlar oturmalıdır. Elini kolunu sallayan herkes “Ben affiliate marketing yapacağım” diyemez. Affiliate marketing yapabilmek için ilk temel kural belli bir kitleye hitap edebilmektir. Affiliate marketing yapabilmek için kişiler; anlaştıkları markaların reklamlarını yapar ve reklamı yapılan ürünün belli bir satışı olması gerekir.

Instagram, affiliate marketing için en iyi kanaldır. affiliate marketing yapmak için Instagram’dan 10K takipçiye ulaştığınız anda sayfanızı yeniden şekillendirebilir ve para kazanabilirsiniz. Tabi ki, ürün tavsiyelerinizden geri dönüş almanız gerekmektedir. Örnek veriyorum, bir ünlüyü takip ediyorsunuz ve giyimi çok hoşunuza gidiyor. O da sizlere ve diğer takipçilerine giydiği kıyafetleri nereden aldığını paylaşıyor. Merak edip satın almaz mısınız? İşte affiliate marketing böyle bir şey!

Bloggerlar, sosyal medya fenomenlerinden hemen sonra bizlere en çok affiliate marketing yapan isimlerdir. Ben de bu kadronun içindeyim desem yanlış olmaz. Belli bir kitleye hitap eden bloggerlar, yönlendirdikleri sayfalar üzerinden gelen tıklara göre affiliate marketing yapabilirler.

Geliştirme ve para kazanma odaklı sitelerin anlaşma yaptıkları bilinen bir gerçek. Büyük medya sitelerinde de aynı şekilde affiliate marketing yapabilmek mümkün. Web siteleri, afişler ve link yönlendirmeleri üzerinden pazarlama kendi ziyaretçilerini pazarlama alanlarına yönlendirir. Gördüğünüz üzere affiliate marketing  yapabilmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Umarım affiliate marketing makalemle sizlere bu konu hakkında yardımcı olabilmişimdir…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu