Markalaşma

Logonun Önemi

Merhabalar yine yeni bir yazı ve oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyla karşınızdayım; Logonun önemi! Bir markanın adı görünmüyorken bile logosuna bakıp hangi markaya ait olduğunu anladığınız çok zaman olmuştur. Bunu siz farkında olmadan beyniniz sizin yerinize otomatik olarak boşluk doldurma prensibiyle gerçekleştiriyor. Oldukça önemli olan bu konuyla ilgili tüm detaylar yazımın devamında. Okumadan geçmeyin derim!

Gün geçmiyor ki yeni bir marka hayatımıza girmesin. Her yeniliğe açık olduğumuzu zannetsek de aslında işler çok da öyle yürümüyor. Örneğin; alışverişe çıktınız bir ayakkabıya ihtiyacınız var. Direkt bilinen markalara istemsizce ilerlemenizin nedeni tam olarak marka bilinirliği ve logosudur. Peki, logonun önemi nedir ki bu kadar bizi etkiliyor?

İlgili Makaleler

Son zamanlarda arama motorlarına sıkça yöneltilen “Logonun Önemi” konusuna hızlı bir giriş yapacak olursak; logo ve markanın ismi, ürünün tüketicisiyle arasındaki ilk bağı ve ilk temasıdır. Markanın özgün ve kaliteli olduğu, doğru bir logo ile alıcısına hissettirilebilir. Ünlü firmaların logodan önce marka ismine dikkat ettiğini de belirtmekte fayda var. Ne demişler; “İyi bir marka inşa etmekten daha önemlisi doğru bir isim bulmaktır!” Bu konuyu başka bir yazıda daha detaylı anlatacağım…

Şimdilik sıra “Logonun önemi” konusunda! Tasarlanan logoların markayı çağrıştırdığını anlatmama gerek bile yok diye düşünüyorum. Sadece logosuna bakarak bile o ürünün hangi markaya ait olduğu anlaşılabilir. Örneğin; Nike, Starbucks, Adidas, Apple…  Yeni bir marka kurulurken en çok üzerinde düşülmesi gereken konu bundandır ki; logo! Markayla özdeşleşecek bir logo ileriye dönük çok önemli bir yatırımdır.

Logo Tasarımı Neden Önemlidir?

Logonun önemi nedir ki bizler bu kadar üzerinde duruyoruz ya da neden logo tasarlanması için bu kadar çok dikkat edilmesi gereken konu var? Öncelikle logo bir markanın her şeyidir. Tüketiciye yaptığı çağrışımdan tutun da sektördeki bilinirliğinize kadar. Logo markanın isminden sonra en önemli güçtür. Bir nevi marka yüzüdür demek yanlış bir ifade olmayacaktır. Bir insan ile ilk tanıştığınız zaman nasıl onun yüzüne ve fiziki özelliklerine bakıp istemsiz bir şekilde fikir sahibi oluyorsak, bir markanın da logosuna bakıp aynı düşüncelere sahip oluruz.

Logo tasarımı tüketiciye ne vaat ettiklerini yansıtan ilk unsurdur demek gayet yerinde bir ifade olacaktır. Nasıl her bir insanın kimliği var ise her markanın da kimliği de logosudur. Logosu olmayan marka kimliksiz insana benzer. Eğer markanın bir kimliği, yani bir logosu yoksa bu tüketici gözünde sizi kimliksiz bir insandan farklı göstermez.

Logo Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Logonun önemi konusunu yukarıdaki paragrafta sizlere aktarmaya çalıştım. Peki, logo tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir? Logo tasarımı ”Logonun önemi” başlığı ile bağlantılı mıdır? Evet, kesinlikle!

İlk dikkat edilmesi gereken konunun sadelik olduğunu düşünüyorum. Neden sadelik logonun önemi konusunda ilk sırada? Göz yormayan bir tasarım her zaman 1-0 öndedir. Markanın hedefini ve sunduğu imkânları özetleyen sade bir tasarım ile bilinirliğinizi çok daha kolay bir şekilde artırabilirsiniz. Burada iki anahtar kelimeyi yan yana koyup dikkatinizi çekmek istiyorum; marka bilinirliği ve logonun önemi…

Çapıcı, dikkat çekici bir logo ile hafızlara kazınmamanız işten bile değil. Karmaşık, kalabalık ve göz yoran logo tasarımları akılda kalmaktan ziyade daha çok akıl karıştırır.

Özgünlük; ilk sırada olmasa da en çok dikkat edilmesi gereken başlık kesinlikle budur. Markanızın eşsiz ve benzersiz olduğunu yansıtmaya çalışırken logonuzun rakip firmaları çağrıştırdığını bir düşünsenize! Her sektörün kendiyle bütünleşmiş renk ve sembolleri vardır. Bunlar düzgün seçilmeli ve logo konusunda işini en iyi bilene yaptırılmalıdır.

Renk ve semboller önemlidir dedik ama bundan lütfen her rengi ve sembolü içinde barındıran bir logo kavramını anlamayın. Olabildiğince sade, renk cümbüşüne girmeden, hem göz yormayan hem de dikkat çekici bir logo tasarlatmakta fayda var. En fazla 3 renk seçeneği kullanmanız hem kafa karıştırmayacak hem de maliyetleri düşürecektir. Öyle ki; logoyu yalnızca reklamlarda değil kartvizitten tutun da ofis içerisindeki kullanılan defterlerde bile göstereceksiniz.

Yazı stili; kesinlikle öldürücü darbe! Düzgün kullanılırsa rakiplere karşı tam bir silah etkisi yaratırken kötü kullanılması durumunda o silahın namlusu size döner. Düzgün ve sektöre uygun bir yazı tipi seçilmesinde fayda var.

Uyumluluk; yukarıda saydığımız maddelere dikkat ederek, onları göz önünde bulundurarak bir logo tasarlattınız, her şey çok güzel derkeeen… Bir baktınız ki logo web siteye, kartvizite ve ambalaja uymadı. Bunu düşünmek bile insanı bir hayli gerecek bir nokta. Kaliteyi kaybetmeden ölçeklenebilecek bir logo altın kural desek yanılmamış oluruz.

Hedef kitlenin yaşı ve kültürel özelliklerini göz önünde bulundurarak bir logo tasarlatmakta fayda vardır. Hitap ettiğin kitleyi doğru analiz edip ona göre de bir logo ortaya çıkarsa başarı kaçınılmaz olur. Bunun yanı sıra logo çok önemlidir. Logonun Önemi konusunu satırlardır anlatmaya çalışıyorum. Tamam logo önemli ama markayı sönük bırakacak kadar değil. Eğer bu şekilde olursa gelen müşteri tekrar gelmez, dolayısıyla marka sadakati oluşmaz.

”Logonun Önemi” ve Logonun Markaya Kattıkları…

Logonun önemi deyip durduk ama bu logo hep sabit mi kalmalı? Hiçbir değişikliğe gidilmemeli mi? Eğer öyle olursa logonun önemi” kaybolur mu? “ Tabii ki hayır” Logonun belirli zamanlarda yenilenmesi marka açısından iyi bir izlenimdir, “biz değişiyor ve gelişiyoruz” imajı yaratır. Fakat çok sık logo değiştirmek pek de akıl karı bir iş değildir.

Logo İçin Bu Kadar Uğraşmaya Değer Mi?

”Logonun Önemi” nedir bu kadar yatırım yapıp üzerinde düşünmeye gerek var mı? Logonun marka için bir yatırım olduğunu kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekiyor.  Markaya vizyon katabilmeniz adına logo çok önemli bir yatırım tercihi olacaktır. Öyle ki; işler gelişip büyüdükçe logonun önemini çok daha yakından anlayacaksınız.

Logonuz diğer markalardan farklı olursa sektörde öne çıkma ihtimaliniz çok daha yüksek. Rakiplerinizden ayrı olduğunuzu müşterilerinize logo aracılığıyla hissettirmeyi hedefleyin. Markanızın anlatmak istediği hikayeyi özetleyecek, vurucu ve başarılı bir logo çoğu zaman tüm söylenen sözlerden daha önemlidir.

Markalaşma sürecinde logonun önemi konusuna değinmiştik. Başarılı ve kurumsal bir firma hayaliniz varsa kimliksiz, yani logosuz olmaz. İyi tasarlanmış bir logo ile hem daha çok akılda kalır hem de imajınızı net bir şekilde ortaya çıkarırsınız. Özellikle son dönemlerde firma üstüne firma açılırken farkınızı ortaya koymayı unutmayın.

Birkaç örnek ile yazımı sonlandırmayı düşünüyorum. E-ticaret artık hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu noktada da herkesin tercih ettiği bir yer var; Amazon! Amazon’un logosuna biraz daha yakından bakalım mı? Bence bakalım ki, logonun önemi ne seviyede görmüş olalım. Amazon siyah bir fon üzerine beyaz yazıyla ismini yazdırmış ve a harfinden z harfine sarı bir ok işaretiyle desteklenmiş. “Eee ne alaka” demiyorsunuzdur umarım! Eğer öyle diyorsanız lütfen yukarı çıkıp yazdıklarımı tekrar okuyun…

Sadelik dedik, adamlar logolarını gayet sade yapmış renk cümbüşü ve karışıklık yok. A harfinden Z harfine giden ok işaretiyle “bizde aradığınız her şey var” demek istiyorlar. Bir hayli başarılı olan bu logo birçok firmaya örnek gösterilebilecek cinsten diye düşünüyor ve yazımı burada sonlandırıyorum. Kendinize çok iyi bakın ve logolarınız üzerine de iyice düşünün! Görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu