Dijital Pazarlama

Sosyal Medyada Çekiliş Zararlı Mı?

Selamlar, görüşmeyeli kırk yıl geçmiş gibi hissetmem sizinle konuşmaya ne kadar alıştığımın bir göstergesi galiba! 🙂 Bugün tam olarak kaş yaparken göz çıkartılabilecek bir konuyla karşınızdayım: Sosyal medyada çekiliş zararlı mı? Takipçilerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ya da takipçi sayınızı ve etkileşiminizi artırabileceğiniz bir yöntem olan sosyal medyada çekiliş yapmak konusuna değineceğiz. Peki, sosyal medyada çekiliş zararlı mı?

Sosyal medya artık elimiz kolumuz gibi bir organımız haline dönüştü adeta. Yapabileceğimiz her şeyi kolaylıkla halledebildiğimiz bu platformlarda gerçekleşen pazarlamalar da son yıllarda oldukça büyük bir artış göstermiş halde. Öyle ki, sosyal medya fenomenlerinin sıkça kullandığı bu çekilişler takipçileri tarafından delicesine ilgi görüyor.

İlgili Makaleler

İnsanlar Neden Bu Çekilişlere Katılıyor?

Sosyal medya fenomenleri büyük markalarla anlaşarak ve çeşitli şartlar koyarak gerçekleştirdikleri bu çekilişler sayesinde o kadar yüksek miktarda para kazanıyor ki takipçilerine dağıttıkları hediye kocaman bir denizde bir damla su miktarında. Ev ve araba alabilmenin hayal olduğu bu günlerde taşıt ya da konutları bile çekilişlerle veren sosyal medya fenomenleri bile var. Vatandaşların yapması gereken şartlar çok da zor olmadığı için oturdukları yerden sadece parmak kıpırdatarak bu çekilişlere yönelmelerine de hak vermek gerekir.

Sosyal Medyada Çekiliş Yapmalı Mıyım?

“Sosyal medyada çekiliş zararlı mı?” ya da “Sosyal medyada çekiliş yapmalı mıyım?” gibi sorular özellikle son dönemde arama motorlarına en çok yöneltilen ve işin uzmanlarına sorulan sorular arasında. Fakat ben bu soruya evet ya da hayır şeklinde bir cevap vermeyi çok da doğru bulmuyorum. Her seçenek gibi bu konunun da artı ve eksi tarafları var tabii ki.

Takipçi sayınızı artırmak, etkileşimlerinizi kuvvetlendirmek istiyorsanız ya da marka bilinirliğini artırma hedefindeyseniz evet, seçilmesi mantıklı bir yol. Pazar araştırması yapabilmeniz adına da size fayda sağlayabilecek bu yöntemi kullanacaksanız; dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunu da belirtmek zorundayım. Eğer dikkat edilmesi gereken konuları gözden kaçırırsanız başınız derde girebilir.

Sosyal Medyada Çekiliş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sosyal paylaşım sitesi Instagram üzerinden çekiliş yapan birçok kişi ve markanın gerekli mercilerden izin almadan bu çekilişleri gerçekleştirdiği ne yazık ki gün gibi ortada. Ben sizi uyarayım, doğru yolu göstermeye çalışayım yapmak ya da yapmamak yine size bağlı tabii. Öncelikle, izin almanız gereken kurum Milli Piyango İdaresi. “ Yahu bu nereden çıktı şimdi?” demeyin lütfen…. Bu maddeyle ilgili kararname mevcut ve uygulamazsanız eğer mis gibi bir ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Resmi mevzuatta yer alan kararnamede konuya ilişkin şu ifadeler kullanılmış; “Piyango ve çekiliş tertip edilebilmesi için; 15.08.2003 tarih ve 25200 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4971 sayılı Kanunun 20’nci maddesi ile değiştirilen “320 sayılı Kanun Hükmünde Kararname”nin 41’inci maddesi ve bu maddeye istinaden çıkartılarak 04.10.2006 tarih ve 26309 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik” maddeleri gereği Milli Piyango İdaresinden izin alınması zorunludur.”

Her Çekiliş İçin İzin Mi Almalıyım?

Bu soruya gülümseme eşliğinde cevap vermek istiyorum. 🙂 Şuan sosyal medya kullanan birçok kişi bu çekilişleri aktif olarak kullanıyor. Milyonlarca kullanıcı olduğunu da hesaba katarsak her çekilişle Milli Piyango’nun ilgilenemeyeceği aşikâr…

Çekiliş sonucunda vereceğiniz her bir hediyenin maddi karşılığı 2021 yılı itibariyle, 154₺’nin altındaysa Milli Piyango’ya başvurmanıza gerek yok. Çünkü Milli Piyango İdaresi der ki, 154₺ ve altında değerdeki ürünlerin çekilişle hediye edilmesi Milli Piyango İdaresi’nin kapsamı dışında kalır. Ancak yine de yasalara uygun hediyeler vermeniz ve çekilişi usulüne uygun şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu