Affiliate Marketing

Arbitraj Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Arbitraj kısaca anlatmak gerekirse, farklı piyasalarda değer gören para; gayrimenkül ya da daha değerli bir şeyin ucuza alınıp bir başka piyasada daha pahalıya satılmasıdır. Fakat Affiliate sektöründe Arbitraj daha farklı tanımlanmaktadır.

Arbitraj Nedir?

Affiliate Sektöründe Arbitraj herhangi bir mecradan bu Google Ads, Facebook Ads, Native ya da başka bir alandan trafik satın alıp, bu trafik ile CPA üzerinden kar etmektir.

İlgili Makaleler

Arbitraj ile Affiliate’de Para Kazanmak Mümkün mü?

Evet arkadaşlar oldukça mümkün. Fakat burada trafik satın aldığınız mecrada ki optimizasyonu çok iyi yapmalısınız. Trafiği gönderdiğiniz reklam veren ile, trafik satın aldığınız kaynağın hedef kitlesi birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır.

Aksi takdirde bu işlemden ciddi zarar edersiniz. Eğer siz trafiğinizi ucuza mal ederseniz ve CR (Conversion Rate ) oranlarınız yüksek olursa 1’e 10 kazanç elde etmeniz oldukça mümkün. Böyle bir oran olur mu demeyin arkadaşlar, böyle bir oran var 🙂 

Affiliate ile Nasıl Arbitraj Yapılır?

Öncelikle trafik satın alacağınız mecrayı belirlemelisiniz. Trafik satın alacağımız mecra Google Ads olsun. Sonrasında; çalıştığınız Affiliate şirketindeki reklam verenler içerisinde SEM trafik kaynağı ve Brand Bidding trafik kaynağına izinli olan aylık trafiği yüksek bir reklam veren seçin. Çünkü; anahtar kelimelerde ve metin başlıklarında marka adının geçiyor olması sizin Google optimizasyon puanınızı arttıracak, aynı zamanda ise TBM (Tıklama Başı Maliyet ) ‘lerinizi düşürecektir.

Örneğin X marka reklam verenimiz var. Bu markanın aylık trafiği 250.000 olsun. Google da ki aylık aratılma sayısı ise 70.000 olsun. Bu X markası komisyon oranı olarak %12. Cookie lifetime olarak 30 gün. Onay yüzdesi %100. Onay süresi 30 gün, ortalama sepet tutarı 150 ₺ olsun.

Bu durumda hemen hesap yapmaya başlayalım. Google da Search reklamı çıkacağımızı varsayarak,

X markası aylık aratılma sayısı 70.000 demiştik, bu aratılmaların %10’unu trafik olarak elde ettiğimizi düşünüyorum bu durumda aylık 7.000 potansiyel tıklama alabiliriz anlamına geliyor. Fakat burada ki en önemli dikkat edilmesi gereken nokta Tıklama Başı Maliyet.Eğer biz TBM’yi maksimum 0,50 ₺’den sağlayabilirsek, yapacak olduğumuz harcama 3500 ₺ olacaktır. Yani özetle trafiği Google’dan 3500 ₺’ye satın almış olacağız.

3500 ₺’lik reklamdan ne kadar kazanç elde edebiliriz?

İşte bu kısımda Affiliate potansiyel hesaplaması devreye gidiyor. Tecrübeme istinaden Cookie’lerden gelecek satışlar ve X markasının adını kullanarak reklam yapacağımız için %6,5 CR almamız oldukça mümkün.

Bu durumda; 7000 x %6,5 = 455 satış elde etmiş olacağız,  455 x 150 ₺ = 68.250 ₺ X markasının cirosu olacaktır. X markasının vermiş olduğu komisyon oranı %12 olarak hesapladığımızda , 68.250 x %12 = 8190 ₺ Affiliate kazancımız olacak diyebiliriz. Markanın tüm satışları onaylaması durumunda karımız 8190 – 3500 = 4690 ₺ olacaktır. 

Önemli Noktalar

  • Reklam veren seçerken trafik kurallarına mutlaka göz atın,
  • Trafik satın aldığınız kaynakların marka ile uyumluluğuna bakın,
  • Trafiğinizi her zaman en ucuza mal etmeye çalışın,
  • Reklam verenin trafik kurallarına mutlaka bakın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu