Ukrayna

Ukrayna’da Noel Gelenekleri Nelerdir? Ukrayna’da Noel Nasıl Kutlanır?

Her ülkenin belli başlı bilinen olayları kutlama şekli farklı olduğu gibi Ukrayna’nın da farklıdır. Özel bir gün olan Noel, yani yılbaşı kutlamaları da bu olaya dahildir. Bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başlangıcını temsil eden Noel günleri ise; ülkeden ülkeye ve hatta yöreden yöreye bile değişkenlik gösterebiliyor.

Ukrayna, Noel kutlamaları açısından bizim ülkemize oranla hediyeleşmelerin, heyecanların, birlikteliklerin ve coşkunun daha fazla yaşandığı bir ülkedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça coşkulu geçen Noel günleri, Ukrayna’da da öyle geçiyor. Hatta yerli halkın Noel için olmazsa olmaz dedikleri gelenekleri bile mevcut.

İlgili Makaleler

Ben de Ukrayna’da yaşayan biri olarak; hem sizlere Ukrayna’yı daha yakından tanıtmak hem de Ukrayna’ya gelmek isteyenlerin Ukrayna hakkında önden bilgi edinmesine yardımcı olmak adına Ukrayna’nın Noel geleneklerini araştırdım. Gözlemlediğim ve araştırmalarımda edindiğim bilgiler doğrultusunda bu makalemde sizlere Ukrayna’nın Noel geleneklerinden bahsedeceğim.

Ukrayna’da Noel Gelenekleri Nelerdir? – Ukrayna’da Noel Tatili Kaç Gündür?

Ukrayna halkı, Sovyet kültüründen etkilenmesinden dolayı Noel’i her yıl 6 Ocak’ı 7 Ocak’a bağlayan gece kutluyor. Çünkü Rus devriminden sonra terk edilen eski geleneklerine dönmek istiyorlar ve bu konuda böyle bir şey yapıyorlar. Ukrayna’daki inancı yüksek insanlar genellikle Noel gecesinde ya da Noel sabahının en erken saatlerinde kilise ziyaretlerinde bulunuyorlar.

Aileler, Noel gecelerini genellikle evlerinde bir yemek eşliğiyle kutluyorlar. Yemekler ise et, süt veya hayvansal yağlar kullanılmadan yapılıyor. Genellikle 12 yemek servisi yapılıyor. Çünkü bu 12 yemek, onlar için 12 havariyi simgeliyor. Yemeklerden en çok bilinen en çok yapılanı ise ‘kutya’ adını verdikleri geleneksel bir yemek.

Yemeğin ardından Noel şarkıları söylerler ve hediyeleşerek birbirlerinin yeni yılını kutlarlar. Tüm aile üyelerinin ve yakın arkadaşların beraber geçirdikleri bu Noel gecesine ise Ukrayna halkı, ‘Kutsal Akşam’ adını veriyorlar.

Bence Ukrayna’daki en ilginç Noel geleneği ise; bir buğday demetinin Ukrayna’daki tarım geleneklerini ve atalarını hatırlattığı sebebiyle o gece eve getirilmesi. Saman ve buğday başaklarından yapılan bu çiçek demetlerine ‘Didukh’ deniyor.

Ukrayna’da Noel tatilleri bir haftadır. Her yılın başında 7 ila 14 Ocak tarihleri arasında Ukrayna’da Noel tatili etkisini gösterir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu