Dijital Pazarlama

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?

Merhabalar değerli Mert Kahya okuyucuları! Bugün sizinle birlikte son zamanların belki de en güzel birleşimi olan Facebook Business Suit’i konuşacağız. Facebook Business Suite Nedir? Ve Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Sorusu son zamanlarda sıklıkla duyduğum konular arasında yer alıyor. Arama motorlarına da sıklıkla yöneltilen Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Ve Facebook Business Suite Nedir konusu bir hayli kapsamlı ve uzun bir içerik. O yüzden çayınızı ya da kahvenizi alın ve hazırsanız başlayalım!

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Sorusunun sıklıkla sorulmasını birçok uygulamayı kapsadığından kaynaklandığını düşünüyorum. Özellikle son dönemlerde iş yükümüz neredeyse tamamen dijitale kaydı ve bu bağlamda da vakit açısından kaybettirmeye başladı. Bundan dolayı da Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Sorusunun cevabı araştırılmaya ve Facebook Business Suite mercek altına alındı. Peki, Facebook Business Suite nedir? Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Gelin, daha yakından inceleyelim.

İlgili Makaleler

Meta Business Suite Nedir?

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Sorusunun cevabını vermeden önce Facebook Business Suite kavramının ne olduğunu açıklamakta fayda var diye düşünüyorum. Meta Business Suite; Facebook, Instagram ve mesajlaşma araçlarının toplanma alanı şeklinde ifade edilebilir. Tek bir girişle tüm uygulamalara erişebilmeniz sayesinde hem zamandan tasarruf edecek hem de daha fazla kişiyle iletişime geçebileceksiniz.

Bu açıklamayla ilginizi tamamen topladığımı ve tarafıma ”Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?” sorusunun tekrardan yöneltildiğini hissediyorum ama biraz daha detaylandırmamız lazım. İşletmeniz ya da markanız için bildirimleri daha kolay görebileceğiniz, hikâye ya da gönderilerinizi paylaşabileceğiniz aynı zamanda da reklamlar ve planlamalar oluşturabileceğiniz bir yapıdır Meta Business Suite. “ Tamam, kardeşim de Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?” diyorsunuz biliyorum. Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Sorusunun cevabına çok yaklaştık, azıcık daha sabır!

Facebook Business Suite Temel Özellikleri Nelerdir?

1)Adeta bir çerçici dükkânı gibi olan Facebook Business Suite, farklı platformlarda paylaşım yapmanıza imkân tanır. Sürekli uygulama değiştirmenize gerek kalmadan Facebook Business Suite sayesinde tek bir yerden hem Facebook hem de Instagram hesabınızda gönderiler ya da hikâyeler paylaşımlar yapabilirsiniz.

2)Takipçileriniz ve potansiyel müşterilerinizle ileride belirlediğiniz bir tarihte paylaşımda bulunmak isterseniz de Facebook Business Suite bu noktada sizler için gönderi ve hikayelerinizi planlar ve taslak olarak saklar, kreatif birikimlerinizse medya kütüphanesinde güvenli bir şekilde korunur.

3) Gelen kutularınızdaki iletileri ya da gönderilerinize yapılmış olan yorumları da tek bir noktadan hem okuyup hem yanıtlama imkânınız vardır. Facebook Business Suite sayesinde uygulamalar arasında geçiş yapmaktan yorulmaz aynı zamanda da gözünüzden bir şeyleri kaçırma ihtimalinizi düşürürsünüz. Daha hızlı yanıt verebilmek içinse hızlı mesaj özelliğinden faydalanabilirsiniz.

CHINA – 2022/05/12: In this photo illustration, a Meta logo is displayed on the screen of a smartphone. (Photo Illustration by Sheldon Cooper/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

4) Facebook Business Suite sayesinde reklamlar oluşturabilir ve daha fazla kişiye erişebilirsiniz. Facebook ya da Instagram uygulamalarında gönderilerinizi öne çıkarabilir ve marka ya da işletmenizin etkileşimini artırabilirsiniz.

5) Yalnızca gönderi paylaşmak değil paylaşılan gönderilerin kimlere ulaşabildiğini ya da ne kadar etkili olduğunu görebilmeniz adına Facebook Business Suite tarafından performans takibi sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenize dair detayları takip ederken paylaşımlardaki son trendleri de inceleme imkânı tarafınıza tanımlanacaktır.

6) Bildirimler sekmesinden faydalanmayı sakın unutmayın çünkü bu panel sayesinde Facebook ve Instagram işletmenizle alakalı olan her türlü etkileşimi görebileceksiniz. Yapılacak listenize göz attığınız takdirde cevaplanmamış mesajları ve dönüş yapmadığınız bildirimleri görebileceksiniz. Bu da herhangi bir soruyu cevapsız bırakmamanız adına Facebook Business Suite tarafından size sağlanan imkânlardan birisidir.

7) Yalnızca uygulamaları bir araya getirmek değil aynı zamanda Reklam Yöneticisi, Ticaret Yöneticisi ve İşletme Ayarları gibi araçları da toparlamak konusunda Facebook Business Suite bir hayli iddialı!

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Hangi Adımlarla Kurulum Tamamlanır?

Yukarı satırlarda sizinle paylaşmış olduğum bilgilerden sonra heyecanınız iyice arttı ve “Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?” sorusunu bir kez daha sorduğunuzu biliyorum. Giriş kısmında genel bilgileri verdim ki programı kullanırken bocalamayın ve sürekli “Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?” sorusunu yeniden sorgulamayın!

 • İşletmeniz ya da markanız için Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Diyorsanız ilk adım tabi ki bir Facebook sayfası oluşturmakta. Eğer hali hazırda bir Facebook sayfanız yoksa koşun!
 • Bilgisayar yardımıyla Facebook Business Suite kullanacaksanız arama motorunuza “Facebook Business Suite” yazmalısınız. IOS ya da Android bir cihaz yardımıyla giriş yapmak ve uygulamanın nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız da Meta Business Suite uygulamasını indirin.
 • Facebook sayfanızın yanı sıra Instagram hesabınızı da Facebook Business Suite aracılığıyla yönetmek istiyorsanız da bu işlemleri gerek web sitesinden gerekse uygulama üzerinden halledebilirsiniz.

Bu adımlara gerek kalmadan daha öncesinde telefonunuzda Facebook uygulaması yüklüyse son güncellemeyi yapmanızla birlikte uygulamanın adı Business Suite olarak değişecek. Eğer uygulamadan değil de web sitesi üzerinden girecekseniz zaman zaman karşınıza Business Suite butonu çıkıyor ancak masaüstünde durumlar biraz karışık o yüzden de uygulamayı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Neden Business Suite Kullanmalısınız?

Birçok imkânına yukarıda değinmiş olduğum Facebook Business Suite hakkında biraz daha bilgi vermek istiyorum. Biraz önce Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Sorusuna netlik getirmemizle birlikte Facebook Business Suite sayesinde ne gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz? Gelin, daha yakından bakalım.

 • Facebook’un yanı sıra Instagram hesaplarınıza ait tüm verileri detaylı şekilde analiz etme imkânınız vardır.
 • Detaylı hedef kitle araştırmanızı yapmanızla birlikte Reklam Yöneticisi tarafından tarafınıza sunulmuş olan kampanya modellerine erişebilirsiniz.
 • Müşteri listelerine ulaşabileceğiniz için özel kampanyalar kurabilir ve ileri düzeyde stratejiler oluşturabilirsiniz.
 • Gönderilerinizi planlamanın yanı sıra A/B testleri yaparak reklam performansınızı katlayabilir piksel koduyla da olay ve dönüşümler oluşturabilirsiniz.
 • Reklam alanları seçerek reklamlarınızın etkinliğini artırabilirsiniz.
 • Faturalara daha kolay erişebilir ve reklam faturalarınızı indirebilirsiniz.
 • Birçok uygulamada var olan hesaplarınızı tek elden yönetebilirsiniz.

Facebook Business Suite İle Alakalı Önemli Bilgiler!

 • İlk kez açılan yani yeni kullanılan Facebook Business Manager hesabınızda oluşturabileceğiniz en fazla reklam sayısı 1 olarak sınırlandırılmıştır. Reklam hesabınızı oluşturduktan sonra reklam hesabı ayarlarıyla birlikte saat ya da para birimi konusunda değişiklik yapamazsınız. İlk olarak neyi onayladıysanız aynı şekilde devam eder, değişim imkânı sunulmaz. Bundan dolayı da yeni bir reklam hesabı oluştururken dikkatli davranmanızda fayda vardır.
 • Facebook Business Suite tarafından ayarlanan kurallara göre harcama miktarınızı artırıp harcama gerçekleştirdiğiniz takdirde yeni reklam hesabı oluşturma sınırınız artacaktır.

Birçok kullanıcının sıkıntı yaşadığı ödeme noktasında da dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Business Manager sayesinde oluşturduğunuz reklam hesabına ödeme eklemek yerine kişisel hesabınıza ödeme eklememelisiniz. Bu konuda dikkat etmenizde fayda var.

Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır? Konusunda birçok detaylı bilgi verdiğimi düşündüğüm “Facebook Business Suite Nasıl Kullanılır?” konulu makalemizi burada noktalıyoruz. Son olarak Facebook Business Suite kullanmanızın sizden hem zaman hem de enerji noktasında kayıplarınızın önüne geçeceğini belirtmek istiyorum. İsviçre Çakısı misali her noktada kolaylık sağlayan bu uygulamayı kullanmanız ümidiyle. Kendinize iyi bakın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu