Ukrayna

Faşist Nedir? Faşizm Nedir?

Faşizm; otoriter devlet anlayışının hakim olduğu, insanların özgürlüğüne önem verilmeyen bir anlayış stilidir. Faşizm kavramı ilk olarak İtalya’da Benito Mussolini tarafından ortaya çıkarılmıştır. Benito Mussolini, İkinci Dünya Savaşı’nın Alman ordularının baskın olduğunu görerek Almanya tarafında yer alarak İngiltere ve Fransa’ya savaş açmıştı. Nazi Almanya’sıyla aynı safa geçen Benito Mussolini diğer devletlere karşı savaş açmıştır. Faşizm kavramını doruklarına kadar yaşatan Benito Mussolini, sömürge arayışına ve topraklarını genişletmek adına faşist duygularla Habeşistan’ı işgal etti.

Benito Mussolini ve Adolf Hitler, faşizmle; komünizme, marksist sosyalizme, liberalizme, demokrasiye karşı akımların ortaya çıkmasına sebep olmuşlardır. Faşist duygularla İkinci Dünya Savaşı’nı başlatıp; masum olan 3 – 5 milyar insanın ölmesinde etkin rol oynamışlardı. Sizce de bu durum Rusya’nın Ukrayna’ya sadece birkaç gün önce açtığı savaşa benzemiyor mu?

İlgili Makaleler

Rus lider Vladimir Putin, kendi çıkar ve menfaatlerini gözeterek; Ukrayna’da yaşayan milyonlarca insana saldırı düzenledi. Savaşın sadece ilk beş gününde 56 füze saldırısı yapıldı ve milyonlarca insanın yaşadığı bölgeyi terk etmesinin yanı sıra; sayıları net olmasa da masum insanların hayatını kaybetmesine neden oldu. Üstelik sosyal medyada birçok Rus vatandaş şuan yaşanmakta olan savaşın Rusya – Ukrayna olduğunu kabul etmeyerek; Ukraynalıların yanında olduğunu belirtmesine rağmen…

Rusya’da yaşayan binlerce insan böyle yorumlarda bulunurken; Rus lider Vladimir Putin, geri adım atmayarak adeta bir faşist olduğunu gösterdi. Rusya, Ukrayna’yı hem havadan hem de karadan kuşatmaya ve saldırmaya devam ederken; savaşın 6. Gününde Kiev’i düşürmek için konvoylarla Ukrayna’nın başkentine girmeye başladı.

Ukrayna tarafında ise askerlerin dışında, ülke vatandaşlarından olan kadın, genç, çocuk demeden silahlanarak ülkelerinin özgürlükleri için Putin ve Rus ordusuna karşı koymaya başladılar. Rusya Devlet Başkanı olan Vladimir Putin’in saldırıları ise sadece Ukrayna halkı tarafından değil, dünyada yaşayan milyonlarca insan tarafından “Faşistçe” duygularla hareket ettiğini dile getiriyor.

Rusya’nın ekonomi ve asgari gücünün Ukrayna’dan daha fazla olması ise binlerce insanın evlerini terk etmesine neden oluyor. Ukrayna, giderek zor bir duruma düşüyor bunun en basit örneği ise yollarda kanlar içerisinde kalan ve yaşam mücadelesi vermek zorunda olan insanlar…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu