Ukrayna

Putin Neden Ukrayna’ya Saldırıyor?

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim her gün artarak devam ediyor. Rusya’nın çocuk, kadın daha doğrusu ‘İnsanlara’ olan saldırısı artarak katlanıyor. Binlerce hatta milyonlarca insanın yaşadığı Ukrayna’da, ölen insanların sayısı da her gün daha da artıyor. Hiçbir suçu ve günahı olmayan insanların öldüğü savaşın görüntüleriyse medyada dolanıyor ama inanın ki, burada yaşananlar çok daha içler acısı…

Bir sabah, gözlerinizi bomba ve ateş sesleriyle açtığınızı düşünün! Çocuğunuz korkuyla ağlıyor, ne yapacağınızı bilemiyorsunuz çünkü burada sizin bir suçunuz yok! Ortada hiçbir sebep yokken yapılan bu saldırı; canice ve vahşi duygular beslemektedir. Rusya’nın saldırılarına karşılık olarak tüm dünya devletleri aynı tarafta bulunurken; gün içinde milyonlarca insanın evlerini terk etmesi, daha doğrusu ‘Ölmesi’ ne kadar mantıklı? Üstelik Ukrayna, özgür bir ülke ve kimseye karışmıyorken…

İlgili Makaleler

Putin Neden Ukrayna’ya Saldırıyor? Rusya’nın Amacı Ne?

Rusya ve Ukrayna’nın aralarının açılması, Ukrayna’nın AB’ye yakınlaşmasıyla birlikte gerçekleşti. Kiev’de iktidar konumuna gelen Viktor Yanukoviç, Ukrayna’nın Batı’ya yönelmesini durdurmak için AB Ortalık Anlaşması’nı beklettiğini açıklamıştı. İşte tam da bu sebep, Ukrayna tarihinde büyük sorunların başlangıç noktası haline gelmişti. Tüm bunların yanı sıra Donbas bölgesinde Rusya taraftarlarının yasa dışı yönetimleri tam tamına 7 yıldır devam ediyor. Peki, Rusya neden Ukrayna’ya saldırdı?

Rusya Neden Ukrayna’ya Saldırdı?

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, geçtiğimiz dönemlerde yapmış olduğu Nato Genel Sekteri Stoltenberg’le görüşmeler yapmış ve görüşmeler sonucunda Donbas’taki savaşın bitirmenin tek yolu Ukrayna’nın NATO üyesi olması gerektiğini açıklamıştı. Ukrayna tarafı ise bu düşünceye sıcak bakmıştı çünkü bunun sebebi ülke güvenilir bir hal alacaktı. Toprak bütünlüğünü korumak ve sağlamak isteyen Kiev, bu çözümleri bir an önce NATO Üyelik Hareket Planı’yla hızlandırmak istiyordu. Bu durum ise doğal olarak NATO karşıtı olan Rusya’nın işine gelmedi.

Ukrayna’nın NATO’ya üye olması gibi bir durumun söz konusu bile olmasını istemeyen Rusya, bir sabah masum halkın üzerine bombalar yağdırdı! Milyonlarca insanın öldüğü ve savaş devam ettikçe ölmeye devam edeceği; Rusya – Ukrayna Savaşı, 3. Dünya Savaşı’nı tetikler nitelikte olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu