Ukrayna

Türkiye’den Ukrayna’ya Büyük Destek

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın boyutu gün geçtikçe artıyor. Gelen son bilgilere göre Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’e Rus Ordusu konvoylarla giriş yapmıştı. Kiev’in düşmesi için saldırılarına hız kesemeden devam eden Rusya’ya karşı tüm dünya ülkeleri tavrını koyarken; Ukrayna’ya büyük yardım ise Türkiye Cumhuriyeti’nden geldi.

Savaşın başlamasıyla birlikte Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Burada çocuklarımız ölüyor. Bize yardım edin” sözlerini dile getirmişti. Tüm dünya ülkeleri, silah ve insani yardımlarda bulunmuştu. Türkiye’de, Ukrayna’dan gelen bu yardım isteğini geri çevirmedi.

İlgili Makaleler

Yapılan konuşmalar sonrasında Ukrayna’ya gönderilmek üzere Türkiye’den 5 tır ve mobil ikram aracı, Bölge Afet Yönetim Merkezi’nden yola çıktı. Geçtiğimiz günlerde ise Ukrayna’ya doğru yola çıktığı görülen AFAD aracı ise görenlerin umutlarını yeniden yeşertti. Her ne kadar Ukrayna’nın sınırlarından can güvenliğini korumak adına binlerce kişi çıkmış bile olsa; Ukrayna’yı terk edemeyen kişilerde bulunuyor ve ortada bulunan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.

Türkiye’den Ukrayna’ya AFAD ve Kızılay Yardımı

Ukrayna halkının zor bir durumda olduğu gözler önündeyken; Türkiye’nin öncü yardım kuruluşlarından olan AFAD ve Kızılay, olaya el attı. 210 metrekarelik genel maksat çadırları, ailelerin barınmaları için afet çadırlarının yanı sora yatak, battaniye, çocuk battaniyesi, uyku tulumu gibi temel ihtiyaçlar Ukrayna’ya ulaştırılmak adına yola çıktı.

Sadece yatak – döşek değil aynı zamanda hijyen ürünleri ve acil insani yardım malzemeleri de Ukrayna’da kalan ve savaştan zarar gören insanlara ulaştırılmaya başlandı. Öte yandan Türklerin yardımları devam ederken; 1 milyon lirayı aşkın bağışta toplandı. Yardım malzemeleriyle birlikte bu bağışlarda Ukrayna’da bulunan Türkiye Büyükelçiliğine teslim edilmek adına yola çıktı.

Ukrayna, Türkiye üretimi olan Bayraktar İHA (İnsansız Hava Araçları) envanterine ekledikten sonra üzerine gelen Rusya saldırılarına karşılık vererek; Rus hava savunmasına, tanklarına ve konvoylarına büyük zafiyetler yaşatmıştır. Türkiye’nin üretmiş olduğu Bayraktar İHA’larla Rus saldırılarına karşı koyarak; ülke savunmasında etkin rol oynuyor.

Yardımlara karşı minnet duyan Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği, yardım malzemelerini sosyal medyada paylaşarak; “Dost kara günde belli olur! Bugün Mevlana’nın ‘Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir’ sözleri ayrı anlam taşıyor” mesajını yayınladı. Bende, burada yaşanan zor günlerde Ukrayna’nın yanında olan ve olacağına dair söz veren Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Ukrayna’da bulunan Türkiye Büyükelçiliğine teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti, sizler iyi ki varsınız!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu