Dijital Pazarlama

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim?

Merhabalar değerli okurlarım, uğun sizlerle birlikte Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Başlığı hakkında konuşacağız. Oldukça uzun zamandır hem sosyal medya aracılığıyla hem de tarafıma yöneltilen sorularda Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusu büyük bir merak uyandırmışa benziyordu. Bundan da ileri gelerek bende sizler için Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Başlığını yakından incelemek istedim. Peki, Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Gelin, daha yakından bakalım!

Geleneksel reklamcılığın artık geri planda kaldığı ve gün geçtikçe dijitale dönülen bu zaman diliminde birçok kullanıcı reklam vermek için Google’ı tercih ediyor. Bütçe konusunda en doğru kararı vermek için araştırmalar yapan kullanıcılar da arama motoruna; Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusunu yöneltiyor. Sürekli değişen ve güncellenen ayarları yüzünden ayak uydurmanın bir hayli zor olduğu Google’da reklam verme konusunu sizin için daha yakından inceledim. Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda merak edilen tüm ayrıntıları teker teker inceleyeceğimiz yazımıza hazırsanız başlayalım. İşte Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda merak edilen tüm ayrıntılar.

İlgili Makaleler

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Neye Dikkat Etmeliyim?

Gün geçtikçe daha da dijitalleşen dünyamıza ayak uydurmaya gayret gösteren ve her şeyin çok daha kolay, aynı zamanda da geri dönüşü yüksek bir şekilde gerçekleştiğini anlayan kullanıcıların dikkatini çeken reklam verme konusunu sizin için daha yakından inceledim ve Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Başlığını detaylandırdım.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda ilerlerken ilk adım olarak bakmamız gereken noktanın bütçe olmadığını belirtmekten geri duramayacağım ama herkes tarafından merak edilen başlığın da bu olmasından ileri gelerek bütçeye bir göz atalım istiyorum. Her sektöre ve siteye göre değişiklik gösteren bütçeyi günlük olarak belirlemenizde fayda vardır. Ortalama olarak verilen günlük bütçenin, her reklam kampanyası için günlük olarak verdiğiniz ve belirlediğiniz tutardır. Bu da ay boyunca her gün yaklaşık olarak ne kadar harcama yapacağınız belirtilir. Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda ortalama günlük bütçenizi istediğiniz zaman ayarlayabilir aynı zamanda da düzenleyebilirsiniz.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda ilerlerken tıklama ve geri dönüt alabileceğiniz özel günler için, Google kendince bir optimizasyon yapar ve bu mevzubahis olan günlerde, günlük bütçenize ulaşamayacağınız ama aynı zamanda da diğer günlerde belirli tutarı aşabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu konuda belirli bir bütçe düzenlemesini isteseniz dahi aşamazsınız. Harcama sınırları noktasında günlük harcamanızın sınırı, birçok kampanya için günlük bütçenizin iki katıdır. Belirli bir aydaki harcamanızı baz alırsak da bu sınır günlük harcamanın 30,4 katı olarak açıklanır.

Bütçenizi yönetmek tamamen sizin elinizdedir. Bundan dolayı da Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda ben size birkaç örnekte bulunayım sizde bu örneği kendi bütçenize göre uyarlayarak bilgi edinmiş olun. Öncelikle reklamlara verdiğiniz aylık ücreti 304TL olarak belirlediğinizi varsayalım; 30 günü baz alarak yaptığımız hesaplamada günlük 10TL gibi bir ücret vermiş olursunuz. Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Noktasında bunun yalnızca bir örnek olduğunun da altını çizmek isterim.

Ortalama bütçenizi hesaplamak isterseniz; aylık bütçe/aylık gün sayısı= ortalama günlük bütçe şeklinde öğrenebilirsiniz. Tek bir reklam değil de daha fazla sayıda kampanyayı aynı anda yürütüyorsanız da paylaşılan bütçeler kısmından ilerlemeniz Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Noktasında size fayda sağlayacaktır.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Bütçemi Nasıl Belirlerim?

Reklamlarınızı Google aracılığıyla yayınlamak isterseniz doğru bütçe ve teklif seçeneklerini belirlemeniz gerekir. Her bütçeyle her kampanyayı yönetemezsiniz; burada bir ücretlendirme sınırından bahsedebiliriz. Bundan da ileri gelerek Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda günlük olarak harcama yapacağınız bir tutarın olduğunu göz ardı etmeyin.

Maksimum tıklama başına maliyet teklifinizin ne olduğunu biliyor musunuz? Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusunu sormadan önce bence bu konuda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Maksimum TBM teklifi, reklamınızın aldığı tıklama için ödeyeceğiniz en yüksek tutardır. Bu konuda da tekliflerinizi yöneterek alınan trafik miktarını değiştirebilirsiniz.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusuna cevap verirken ne kadar çok para verirseniz o kadar çok dönüt alacağınızı da bilmelisiniz. Teklifleri düşük tuttuğunuz takdirde dönüşüm ve tıklama oranlarının daha düşük olduğu saptanan gerçekler arasındadır. Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda bu bilgiler ışığında ve bütçenizi göz önünde bulundurarak verebileceğiniz en yüksek bütçeyi vermenizi öneririm.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusunu ilk kez reklam verecek kişilerin daha çok sorduğunu göz önünde bulundurursak ilk etapta günlük 10 ile 50TL arasında tutmanızı öneririm. Bu süreçte Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusunun cevabını ararken performansınızı ölçebilmek adına hesabınızı her gün kontrol etmeyi de lütfen ihmal etmeyin.

Aynı müşteri için kampanyalar noktasında birden fazla kampanya açacaksanız paylaşılan bütçelerden faydalanmanız sizin açınızdan çok daha sağlıklı olacaktır. Bu noktada da Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusuna yine deneme yanılma yöntemiyle cevap bulmanızı tavsiye edebilirim. Örnek vermemiz gerekirse, birden fazla kampanyayı yönetirken Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusuna 100TL’lik bir bütçe ayırdığınızı farz edelim. Özel bir gündeyseniz kampanyalarınızdan birinin daha az gösterim ve tıklama alması durumunda 100TL’lik bütçenin 40TL’si kullanılır. Google Ads ise geriye kalan 10TL’yi kampanyanızın daha iyi sonuç alabilmesi adına diğer kampanyaya aktarır.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusunun cevabını Google’a yönelttiğiniz takdirde size önerilen bütçeleri sunma gibi bir noktada da yardımcı olacaklarını belirtmek isterim. Son 15 günde yaptığınız kampanyaları göz önünde tutarak performansınızı ölçümler ve size örnek bir bütçe sunar.

Açık artırma teklifi gibi de reklam konumuzu belirlemek için verilen bir teklif vardır. Reklam verirken rakiplerinizin yalnızca daha büyük bir bütçeye sahip olması yeterli değildir. Sizin anahtar kelimeleriniz ve reklamlarınız daha iyi konumdaysa açık artırma sizin lehinize sonuçlanır. Peki, en minimum ve maksimum bütçe nedir? Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Sorusuna da 7 kuruş en düşük bütçe olarak karşınıza çıkar diyebilirim. En yüksek bütçe noktasında bir sınır olmamakla birlikte; firmaların reklam için ayırdıkları bütçelere göre değişmektedir.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda vereceğiniz fiyatlarla ön plana çıkabilmeniz için reklam vereceğiniz alandaki rekabeti ve hedeflediğiniz konumu da ön planda tutmalısınız önerisini söylemeden geçemeyeceğim. Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Noktasında tarafıma yöneltilen ve genellikle bilgi eksikliği olan noktalara değinmeye gayret gösterdim.

Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda yeniden belirtmek isterim ki ne kadar verirseniz o kadar alırsınız. Tam bir kazan-kazan sistemi olan Google Ads’de reklam verirken rakiplerinizi muhakkak göz önünde tutun eğer bütçeniz az ise Google Arama Ağı reklamına yönelmeniz sizin açınızdan çok daha sağlıklı olacaktır. Google Ads’e Ne Kadar Bütçe Vermeliyim? Konusunda benden bu kadar. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Kendinize çok iyi bakın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu