Affiliate Marketing

Affiliate Ne Demek?

Selamlar, bugün sizinle Affiliate ne demek? Sorusunun cevabını daha yakından inceleyeceğiz. Öyle ki, son dönemde arama motorlarına en çok yöneltilen sorulardan bir tanesi de “Affiliate ne demek?” olarak belirlenmiş. E sizlerde haklısınız. Kim kolay yoldan para kazanmak istemez ki! Fakat artık ekmek aslanın ağzında değil midesinde… Öyle yattığımız yerden para kazanmak gibi bir durum ne yazık ki söz konusu bile değil. Affiliate’de birçok noktada dikkat edilmesi gereken bir konu. Hazırsanız başlayalım!

Sosyal medyanın artık hayatımızın her alanında olduğunu inkâr edecek kimse yoktur değil mi? E-ticaretin bu kadar rövanşta olduğu şu zaman diliminde dijital pazarlamanın size para kazandırabileceğinden bahsetsem, “Affiliate ne demek?” diye sormaz mıydınız? Ben soracağınızı düşünerek size bu konu hakkındaki bilgilerimi aktarmak için sabırsızlanıyorum.

İlgili Makaleler

Nedir Bu Affiliate?

İnternet üzerinden para kazanmak istiyorsanız satış otaklığı sistemi sizin için biçilmiş kaftan! Affiliate ne demek? Affiliate ortaklık, ortaklık kurmak anlamına gelen bir yabancı kelime. Daha basit bir anlatımla web sitelerinin ya da işletmelerin reklamını yapıp, gerçekleştirdiğiniz satışlardan kazanç elde etmenizdir. Aslında internetten para kazanmak şeklinde de özetlenebilir.

Son zamanlarda özellikle sosyal medyanın hayatımızda kapladığı yer ve önemle birlikte her işimizi buradan halletmek, daha az parayla reklam yaparak daha çok kitleye hitap etmek isteyenlerin tercihidir Affiliate Marketing desek çok da yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Affiliate Hayatımıza Neden Dâhil Oldu?

İlk olarak affiliate kelimesinin yabancı bir dilden hayatımıza girmiş olduğuna yazımızın ilk kısımlarında değinmiştim. Peki, hangi yabancı dil? Çok şaşıracaksınız(!) İngilizce’den dilimize entegre olmuş bir kelime affiliate. Türkçe’ye çevireceksek “bağlı bulunan şirket” veyahut “üyeliğe kabul etmek” şeklinde de anlamlandırılabilir. Aslında İngilizce’de tam on farklı fiilin yerine de kullanılan bu kelime ”birleşme” “dâhil olma” anlamlarına da geliyor.

2000 senelerinin başından itibaren Affiliate sözcüğü, internet aracılığıyla yapılan pazarlama metodu olarak anılmaya başlanmış ve günümüzde de en çok kullanılan kelimeler arasında yerini korumaktadır. 2000 senesi, sizlerin de bildiği üzere hayatımızda adeta yeni bir dönem açan bir sene oldu. Hatta bu Z kuşağı muhabbeti olarak bahsetsem daha da açıklayıcı olur diye düşünüyorum.

Adım Adım Affiliate…

Affiliate kelimesini, hayatımıza nasıl girdiğini ve niye önemli olduğunu yukarıdaki başlıklarla sizlere açıkladıktan hemen sonra bu kadar verimli bir yöntemi uygularken atmanız gereken adımlardan da kısaca bahsedeceğim.

Bakın burada özellikle altını çiziyorum ‘kısaca’ diyerek. Çünkü Affiliate Marketing gerçekten derya deniz bir konu ve başlı başına her bir başlık için bile makaleler yazılabilir. O yüzden burada kısaca başlıklar halinde inceleyelim sonrasında daha geniş kapsamlı olan yazımıza göz atarsınız.

İlk Adım Kendinize Uygun Bir Influencer Bulun!

Affiliate Marketing konusunda gerçekten en önemli başlık burası olabilir. Eğer hedef kitlesi sizin satış yapmanıza uygun bir influencer ile anlaştıysanız takipçi sayısı çok da önemli bir kıstas değildir. Bazen milyonluk takipçisi olan influencerların içerik üretmek ve takipçileriyle iletişim kurma noktasında sıkıntı yaşamasına çok da yabancı değiliz.

Örneğin bir spor ayakkabı satmak istiyor ve marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız sürekli klasik giyinen bir influencer mı seçerdiniz yoksa daha spor giyinen, hayatına sporu entegre etmiş bir influencerı mı? Dediğim gibi, iyi seçim yapmak burada kilit nokta.

Affiliate Marketing ’de Sadece Ürün Mü Satılıyor?

Affiliate marketing için genelde ön planda tutulan marka bilinirliğidir aslında. Peki, firmalar neden markaları bilinsin istiyor? Daha çok satış yapabilmek için tabii ki. Yani burada tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar? Muhabbetine dönülüyor.

Affiliate marketing sadece ürün satmak ve marka bilinirliği için değil aynı zamanda web sitelerinin tıklanmasını artırmak ya da aplikasyonları indirebilmek içinde kullanıyor. Dolaylı yoldan yine markanın kasasına para girmesini sağlayan bu yöntemle influencerlara yaptıkları satış başına ya da tıklanmaya göre para ödendiği için her yönüyle kazançlı bir yöntemdir.

Evet, isterseniz yavaştan konumuzu burada noktalayalım yoksa ben bu konuyu daha elli sayfa falan anlatırım. Yazımın ilk kısımlarında da bahsetmiş olduğum üzere gerçekten derya deniz bir konu ve her bir başlığı ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Günümüzde artık olmazsa olmaz sayılan sosyal medyanın nimetlerinden neden faydalanmayalım ki? Görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu