Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukraynaca ve Rusça Farkı

Ukraynaca ve Rusça farkı neler sizler de merak ediyor musunuz? Eğer sizler de Ukrayna sınırlarına eğitim, yaşam ya da iş gibi birçok faktörden dolayı gidiyorsanız bu anlarda neler olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu iki dil de her ne kadar kullanılıyor olsa bile tabi ki de aralarında belirli farklılıklar dikkatleri çekiyor. Son zamanlarda Ukrayna’ya gitme düşüncesi olan kişiler tarafından en merak edilen konulardan bir tanesi olduğunu anladığım için ben de Ukraynaca ve Rusça arasında olan farkların neler olduğunu en detayları ile araştırdım ve sizler için bu yazıyı hazırlama kararı aldım.

İlgili Makaleler

Ukraynaca ve Rusça Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Ukraynaca ve Rusça dilleri arasında belirli farklar vardır. Bu farkların neler olduğunu sizler de merak ediyorsanız diye yazımı en detayları ile hazırladım.

İki dil arasındaki farkları inceleyecek olduğumuz zaman;

  1. Ukraynaca dili Rusça diline oran ile daha güçlü bir entonasyona sahip olduğu gözleniyor. Bu yüzden Rusça öğrenmek biraz daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Ukraynaca dili bilen bir insan çok rahat bir şekilde Rusça öğrenebilirken her Rusça bilen de çok rahat Ukraynaca dili öğrenebilir diyemeyiz. Çünkü yapısal olarak daha güçlü bir entonasyonu olduğu gözleniyor.
  2. Ukraynaca dili her ne kadar SSCB / Rusya sınırlarına ait bir parçanın dili olsa bile yine de kendi dilleri daha ağır basmaktadır. Fakat herkes biri birini çok rahat bir şekilde anlayabilmektedir.

Rusça ve Ukraynaca dilleri arasında gözle görülecek kadar farklar yoktur. Bu yüzden herkes diller olarak biri birilerini çok rahat bir şekilde anlayabilir. Sadece aksanları ve keskinlikleri konusunda meydana gelen farklar dikkatleri çekmektedir. Anlama konusunda asla sorun yaşamazlar. Sadece konuşma konusunda biri birilerinin dillerini tam anlama konusunda başarılı olamayacaklardır. Dillerden çıkan seslerin, tonlamaların farklı olması ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden iki dil arasında büyük farklar olmasa bile Rutence ya da Küçük Rusça olarak geçtiği bilinen Ukraynaca dili öne çıkar.

Ukraynaca dili genel olarak kuzeybatı sınırlarında kullanılır. İnavo, Franskovsk ve Lviv gibi şehirlerde daha yaygındır. Geçmişten günümüze kadar uzanan bir dildir. Daha detay bir inceleme yapılacak olduğu zaman aslında Ukraynaca dili ile Rusça dili arasındaki benzerliği en iyi şekilde özetlemek için daha çok Türkçe ile Azerice dilleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar olarak meydana çıkar.

Tonlamalar konusunda oluşan farklılıkların yanı sıra belirli kelimelerdeki söylem ve anlam farkları bilinir. Rusça ülke genelinde bilinen bir dil olurken Ukraynaca geçmişten gelen bir dil olmasından ötürü daha çok geçmiş yani yaşlı insanlar tarafından ve kuzeybatı bölgelerinde tercih edilir. Ukraynaca her dile benzer olan yapısı ile dikkatleri çeker. Bu yüzden Ukraynaca biraz bağımsız bir olarak bilinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu