Markalaşma

Arçelik’ten Yüz Yıllık Hikâye

Arçelik Başarı Öyküsü

Merhaba sevgili okurlarım. Bugün hepimizin yakından tanıdığı Arçelik markasının hikayesine yakından bakacağız.

Arçelik, 1955 yılında Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan, dünya çapında hizmet veren Türkiye merkezli bir beyaz eşya ve teknoloji şirketi. 1955 yılında Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından Sütlüce’de kurulmuştur. Türk beyaz eşya sektöründe ilk kez 1959’da çamaşır makinesi, 1960’ta buzdolabı ve 1990’da bulaşık makinesi[3] üretmiştir. 1968 yılında Çayırova tesislerine taşınmış, 1970’li ve 80’li yıllarda ürün gamı genişletilerek 1975’te Eskişehir Buzdolabı, 1979’da İzmir Elektrikli Süpürge ve 1993 yılında Ankara Bulaşık Makinesi işletmeleri açılmıştır. Arçelik markasının hikayesinin devamı yazımda.

İlgili Makaleler

 

Arçelik’ten Yüz Yıllık Hikâye

1999 büyüme ve yeniden yapılanma yılı olmuştur. Haziran ayında, pişirici cihazlar üretimi yapan Ardem şirketi ve aynı yıl Aralık ayında Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş. ile Atılım ve Gelişim Pazarlama A.Ş. tek tüzel kişilik olarak Arçelik A.Ş. çatısı altında birleştirilmiştir. Ocak 2001’den başlayarak, Beko Ticaret tarafından yürütülen Beko markalı ürünlerin yurt içinde pazarlanması ve satışı Arçelik A.Ş. tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Üretim ve satış/pazarlama faaliyetlerinin tek elden yönetimini sağlayan yeni organizasyon modeli ile faaliyetlerin eşgüdümlü yürütülmesine ve verimlilik artışına imkân tanıyan bir yapı oluşturulmuştur.Şirkette üretilen ürünlerin kalitesi ve kullanılan metalin tokluğu sebebi ile şirket, ismini Ağır Çelik Fabrikası olarak almış, sonrasında 2002 senesinde resmi kayıtlardaki ve Borsadaki Arçelik ismine nihai şekliyle ulaşmıştır.Arçelik A.Ş., Arçelik, Beko, Altus, Elektra Bregenz, Bloomberg, Arctic, Leisure, Flavel ve Tirolia markaları ile yerel ve uluslararası pazarlarda tüm tüketici segmentlerine hitap edecek bir ürün gamına sahiptir.

 

Toplam patent başvurusu 300’lü rakamlara ulaşan Arçelik A.Ş., Türkiye’de 1996 yılından bu yana yapılan tüm patent başvurularının %10’una sahiptir. Ayrıca, Avrupa çapında dayanıklı tüketim sektöründe en çok patente sahip ilk dört şirket arasında yer almaktadır.

 

2004 yılında Avrupa Komisyonu’nun düzenlediği enerji verimliliği konulu yarışmada 900 katılımcı arasında büyük ödülü standart bir A enerji sınıfı modelden %58 daha az enerji harcayan bir buzdolabı ile kazanmıştır.

 

2008 yılına gelindiğinde Beko Elektronik A.Ş.’nin ticari unvanı Grundig Elektronik A.Ş. olarak değiştirilmiş, bir yıl sonra da Arçelik A.Ş. ile Grundig Elektronik A.Ş. birleşmesi tamamlanmıştır.

 

Arçelik A.Ş., Temmuz 2011 tarihinde Güney Afrika’nın beyaz eşya üreticisi, Defy Appliances Limited (“Defy”) şirketini Franke Holding AG’den satın almak üzere anlaşma imzalamıştır. 2020 yılı itibarıyla 7 ülkede (Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan) 18 üretim tesisi, 11 markasıyla ((Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance)) birlikte 145’ten fazla ülkede ürün ve hizmet ağına sahiptir. Arçelik adına son derece önemli isimler olan Nihan Özşamlı, Mustafa Çeliker ve Altuğ Yılmaz kimdir? Okumaya devam edin.

Nihan Özşamlı Kimdir?

2006 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans ve 2 yıllık eğitim asistanlığı yaptı. 2011 yılından beri Arçelik A.Ş.’de Endüstri Mühendisi Uzmanı olarak görev almaktadır.

 

Altuğ Yılmaz Kimdir?

2009 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri ve Makine Mühendisliği çift ana dal mezunu olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği yüksek lisansı yaptı. 2011 yılında Arçelik A.Ş.’de Çamaşır Makinesi Üretim Mühendisliği’nde Endüstri Mühendis Uzmanı olarak göreve başladı. Şu anda ise Tedarik Zinciri Direktörlüğü’nde Sistem Geliştirme ve Lojistik Mühendisliği departmanında görev almaktadır.

Mustafa Çeliker Kimdir?

1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu.Arçelik A.Ş.’de önce endüstri mühendisi olarak, 2010 yılından itibaren ise Arçelik Pişirici Cihazlar Üretim Mühendisliği’nde takım lideri olarak görev almaktadır.

 

Başarı öyküsü

Bir dünya markası olan Arçelik’in başarı öyküsünü sizler için ele aldım. Gelin birlikte bu başarı öyküsünü yakından inceleyelim.

Arçelik, yıllar içinde bir dizi başarıya imza atan çok uluslu bir Türk beyaz eşya ve tüketici elektroniği şirketidir. İşte birkaç Arçelik başarı öyküsü:

Küresel Pazarlara Açılma: Arçelik, faaliyetlerini Avrupa, Asya ve Afrika dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası pazara başarıyla genişletmiştir. Bu, şirketin müşteri tabanını artırmasına ve küresel ev aletleri ve elektronik pazarında lider bir oyuncu olmasına olanak sağlamıştır.

Enerji Verimli Ürünlerin Geliştirilmesi: Arçelik, müşterilerin paradan tasarruf etmeleri ve karbon ayak izlerini azaltmaları için tasarlanmış enerji verimli ürünler geliştirmede ön saflarda yer almaktadır. Giderek daha fazla müşteri çevre dostu ürünler ararken bu, şirketin başarısının temel itici gücü olmuştur.

Güçlü Marka Kimliği: Arçelik’in yıllar içinde oluşturduğu güçlü marka kimliği, kalabalık bir pazarda öne çıkmasını sağlamıştır. Şirket, sadık bir müşteri tabanı oluşturmasına yardımcı olan kaliteli ürünleri, yenilikçi tasarımları ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığıyla tanınmaktadır.

Araştırma ve Geliştirmeye Yatırım: Arçelik’in araştırma ve geliştirmeye yaptığı önemli yatırımlar, şirketin teknolojik gelişmelerde ön sıralarda yer almasını ve pazara yeni, inovatif ürünler sunmasını sağlamıştır.

Kurumsal Sorumluluğa Güçlü Odaklanma: Arçelik, kurumsal sorumluluğa kendini adamıştır ve çevre üzerindeki etkisini en aza indirmek ve yerel toplulukları desteklemek için bir dizi adım atmıştır. Bu, şirketin olumlu bir itibar oluşturmasına ve markasını güçlendirmesine yardımcı oldu.

Bunlar, Arçelik ile ilişkilendirilen pek çok başarı öyküsünden sadece birkaçı. Şirket gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor ve başarısını uzun yıllar boyunca sürdürmek için iyi bir konuma sahip.

Beyaz eşya ve teknolojinin elçisi olan Arçelik markasının gelişim sürecini, bu marka adına emek veren önemli isimleri ve daha pek çok detayı sizler için yakından inceledim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu