Affiliate Marketing

Affialite Marketing Nedir?

Affialite Marketing Nedir?

Hepinize tekrardan merhaba sevgili dostlarım. Bugün size Türkçe adıyla satış ortaklığı olan Affialite marketing’in ne olduğu ve ne işe yaradığı konularını konuşacağız. Öncelikle diğer reklam alma formatlarına göre bu formatın birçok farklılığı bulunmakta. Üstelik tercih bakımından da diğerlerine göre daha tercih edilebilir yanları bulunuyor. Sizlere bu konuyu bir örnekle açıklamak istiyorum.

İlgili Makaleler

Affialite Marketing Nedir?

Örneğin sizin Bir web siteniz var ve bu web sitesine bir reklam koymak istiyorsunuz. Yani bu reklama afiş ve bir diğer adıyla banner diyebiliriz. Affialite marketing anlam olarak markalarla reklam alanı olan kişilerin aralarında yaptıkları bir çalışmaya denmektedir. Diğer reklam alma sistemlerinde örneğin web sitenize koymuş olduğunuz bir afişi koymuş olduğunuz süre boyunca ödeme alabilirsiniz. Bir diğerinde ise yine koymuş olduğunuz afişin görüntülenme sayısına göre ödeme alırsınız.

Son yöntemde ise koymuş olduğunuz afişin tıklanma sayısına göre ödeme alırsınız. Bugün ele almış olduğum konu yani Affialite marketing saymış olduğum bu üçünden daha başka bir yerde. Yani bunların hiçbiri Türkçe adıyla satış ortaklığı konusu değil. Bahsetmiş olduğum bu yöntemin hatta bu işin mantığı kısaca siteye git, reklama tıkla ve oradan alışveriş yapıldığında belirli oranda sen de kazan şeklinde.

Affialite Marketing Nasıl Çalışır?

Ayrıntılı bir şekilde bu konuyu sizlere anlatmak istiyorum. İşin ele alınması gereken bir takım adımları bulunuyor. Bu adımlara göre satış ortağı reklamı web sitesine koyar. Müşteri tıklar ve dönüşüm sağlanır. Dönüşümler izlenir. Ürün satılır, satış ortağı komisyon alır. Buna mantığa göre ayrıntılı bir şekilde açıklanacak olursa para kazanmanın 3 adımda aşaması bulunur. Birincisi uygulama indirildiğinde, ikincisi kayıt olunduğunda ve üçüncüsü alışveriş yapıldığında para kazanılacaktır. Günümüzde kullanılmayan telefon ile arayarak para kazanma yöntemi de bulunmakta. Bu yöntemi önceleri kullanılmış olsa da şu an kullanmak tercih edilmiyor.

Konuya ilişkin bilinmesi gereken bir terimlerden birisi de cpa’dır. Yani bir aksiyon için ödeme olarak Türkçeye çevirebiliriz. Bu terime göre ödeme alabilmek için bir aksiyonun olması gerekmektedir. Aksiyondan kasıt öyle diğer saymış olduğumuz görüntülenme, tıklama ya da afişin koyulma süresine göre bir şey değil. Bir aksiyon olmasından kasıt kayıt başına ödeme, indirme başına ödeme ve satış başına ödeme şeklinde olmaktadır. Bunların her biri ise kendi içinde ayrıca bir terim halinde incelenir. Kayıt boşuna ödeme için cpl denmektedir. Bir afiş yayınladığınızda bu afişe tıklayarak açılacak olan formun doldurulması halinde ödeme yapılmasına denmektedir.

İndirme başına ödeme denilen CPI da ise bir reklam aldığınızda o reklama doğrudan indirilebilecek yönlendirme koyduğunuzda her indirme başı bir ödeme alacağınız anlamına gelir. Bir diğeri ise satış başına ödeme olan CPS şeklindedir. Burada ise mantık reklama birinin tıklaması ile birlikte o reklamdan gerekli olan ihtiyaç hissini alarak alım yapma isteği duymasıdır. Böylelikle satış gerçekleşmiş olarak bahsi geçen aksiyon da alınmış olur.

Affialite Marketing Ne İşe Yarar?

Türkçeye çevrildiğinde satış ortaklığı dediğimiz bu sistemde tedarikçi ve satış ortakları ile birlikte ürün satış durumundan elde edilmekte olan kar oranının paylaşılmasına ismini vermektedir. Bu durumda tedarikçi ve satış ortaklarının aynı anda kazanma durumu olmaktadır. Dolayısıyla her iki tarafında kazanmış olduğu bir sistem olduğu için tedarikçi ve satış ortaklarının tercih sebebi olmuştur. Bu alanda istenildiği gibi yüksek kazançlar elde etmek ve başarı sağlamak oldukça mümkündür. Sistemin getirisi ile birlikte para kazanmanın çeşitli yöntemleri mümkündür. Bu sistem esasında internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.

Sistemi tercih eden kişiler satış ortağı oldukları bir firmanın ürünlerini pazarlamak adına bir çeşit blok kurabilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli farklı platformlarda da link paylaşımı yaparak satış yapabilmektedir. En nihayetinde satış işlemi gerçekleştiği sürece bir üstte bahsettiğim aksiyon alma süreci de gerçekleşmiş olur unutulmaması gerekir ki aksiyon oldukça ödeme almakta her zaman mümkündür.

Affialite Marketing Kimler İçin Uygundur?

Network sahibi olan herkes Affialite marketing yapabilmektedir. Network sahipleri dediğimiz sosyal medya hesaplarının yüksek sayıda olan web site sahiplerine veya yöneticilerine denmektedir. Aynı zamanda network sahipleri takipçi sayısı oldukça yüksek olan sosyal medya hesaplarına sahip kişiler de olabilmektedir. Bunun yanı sıra popülerliği yüksek olan influencer da sayabiliriz. Öncelikli olarak satış ortaklığı sisteminden yararlanabilmek ve yapabilmek için bir ürünü veya hizmeti anlatacağınız bir kanala ihtiyaç duymaktasınız.

Kanaldan kastettiğim Bir web sitesine veya Google ADS gibi sosyal medya hesabı da sayılabilir. Satış ortaklığı sistemi ile sosyal medya hesabındaki takipçi sayısı yüksek olan birisi takipçileriyle etkileşimi oldukça iyi ise satışların oranı da bir o kadar yüksek de olmaktadır. Takipçileriyle etkileşimi iyi kurmuş birisi satışlarının artmasına da ayrıca fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra takipçilerinin satış yapacak olan kişinin beğenisine ve fikirlerine Güven duyuyor olması da ayrıca önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu