Teknoloji

UTM Nedir?

UTM Bileşenleri Nedir?

Hepinize tekrardan merhaba sevgili dostlarım. Bugün sizlere belki de birçoğumuzun duyduğu birçoğumuzun ise yabancı olduğu bir konudan bahsetmek istiyorum. Bu konu başlıktan da anladığınız üzere UTM nedir şeklinde olacak.

UTM Nedir?

Urchin Tracking Module kavramlarının baş harflerinden oluşarak anlam itibarıyla bağlantı yani link kaynağını pazarlama aracı ve kampanyanın türünü izlemek amacıyla URL yapısına eklenmekte olan basit bir kod adına ismini vermektedir. UTM ile birlikte Google analitik arama yapan kişilerin nasıl bir kampanya ve hangi yol ile geldiğini ayrıca hangi kampanyaya yönlendirdiğini göstermektedir.

İlgili Makaleler

UTM kodu dediğimiz kavram karşımıza bir çevrimdışı kampanya için URL oluşturmaya yaramaktadır. Aynı zamanda url’nin kullanıcının atamış olunan adresine yönlendirmektedir. Aynı zamanda bu adresler kullanıcının domain yani alan adını kapsamaktadır. Sizleri bugün bu yazı içerisinde UTM’nin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öz bir biçimde anlatmaya çalışacağım. Peki, UTM bileşenleri ne anlama gelmekte ve bileşenleri nedir?

UTM Bileşenleri Nedir?

Dostlarım UTM bileşenleri genel itibariyle 5’e ayrılmaktadır. Bu bileşenlerin her biri bir anlama işaret etmektedir. UTM bileşenlerinden ilki content yani kullanılması zorunlu değildir ancak bir kampanyanın içeriği anlamını taşımaktadır. A b testlerinde oldukça fayda sağlamaktadır. Bir diğer UTM bileşeni term denilen kullanılması yine zorunlu olmasa da text reklamlarındaki anahtar kelimeleri tanımlama anlamına gelmektedir.

Bir diğer bileşenlerden birisi de medium denilen kullanılması zorunlu olan bir bileşen bir nokta bu bileşende kampanyanın aracı anlamına geldiği için zorunlu olarak söylenebilir. Source bileşeni yine kullanılması zorunlu olan bileşenlerdendir. Link kaynağı anlamı taşıdığından dolayı zorunlu tutulmaktadır. Campaign bileşeni zorunlu olarak kullanılması gereken bir bileşendir.

Kampanyanın adı anlamını taşıdığından dolayı bu bileşeni de kullanmak zorunludur. Yani buradan şunu anlamalıyız ki 5 bileşenden 3’ü zorunlu ikisi ise zorunluluk taşımamaktadır. UTM konusunda bilinmesi gereken Bir diğer konu ise UTM bileşenlerinin kullanılması ile bir UTM linkinin oluşturulmasıdır. Bu bileşenlerin yani UTM linki nasıl oluşuyor şeklinde soru soruyor olabilirsiniz. Bu konuyu ayrıca bir başlıkta ele almak daha verimli olacak.

UTM Linki Nasıl Oluşturulur?

İlk olarak yapılması gereken şey Google URL oluşturucu sayfasına giriş yapılmalıdır. URL oluşturucu sayfasına giriş yapıldıktan sonra formda yazanlara ayrıca dikkat edilmesi gerekir. UTM bileşenleri ile birlikte linki kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Form oluşturabilmek için bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Web site url’si için yapmanız gereken şey birinin reklama tıkladığında hangi sayfaya yönlendirilmesini istiyor iseniz bu alana o adresi yazmalısınız.

Kampanya kaynağı kısmında oluşturduğumuz reklam hangi platform üzerinden oluşturulacaksa bu alana onu yazmanız gerekir. Kampanya aracı kısmı yapacağınız reklamın hangi araç itibariyle kullanıcılar ile buluşmasını istediğiniz gereken kısmı bu alana yazmalısınız. Kampanya terimi kısmı ise kampanyanızın anahtar kelimesi bu kısma girilmelidir. Kampanya içeriği kısmı reklam grubumuz nasıl ise bu alana onu yazmamız gerekir. Son olarak kampanya adı kısmında kampanyanın adını alana yazmanız gerekir.

Utm özellikleri nedir?

UTM’nin ne olduğunu kısaca öğrenmeye çalıştık. Bu alanda ise sizlerin bilmesini istediğim bir şey daha var. O da UTM özellikleri neler olduğudur. UTM genel itibarıyla bir takım özel içerikleri ve terimleri takip edebilmek için oldukça yararlı bir koddur. UTM’nin çeşitli özellikleri ve yararları bulunmaktadır. Bu özellikler ve yararlar öncelikli olarak UTM kodu için istenmekte olan değerler eklenebilmektedir. Terimler için birden fazla olacak şekilde anahtar kelimeleri içerebilmektedir. UTM geniş ayar seçenekleri sunduğu için çeşitli kolaylıkları da sağlamaktadır.

Peki, UTM Kodu Neden Kullanılmaktadır?

UTM kodu kullanmak isteyen kişilere sağlamış olduğu pek çok fayda bulunmaktadır. Sayılabilecek faydalardan ilki ise sevgili dostlarım, denenerek yapılan stratejilerdeki hata payını en alt seviyeye indirmek olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu pazarlamacı bir pazarda hangi stratejinin nasıl uygulanacağını bilemediğinden deneme yanılma yoluna gitmektedir. Bu durumun oluşması da kampanyaların yürütebilmesi adına kampanya maliyetini arttırmaktadır.

Maliyetin azalması ve vakit kaybının önlenebilmesi adına UTM parametreleri devreye girerek deneme yanılma olasılığın da oldukça aza inmesini sağlıyor. UTM’nin sağlamış olduğu faydaların bir tanesi de işveren veya müşterilerin pazarlamacıların yapmış oldukları kampanyalardan etkinliklerinin kanıtlanmasını ister. Bu kanıtları bir işverene ya da müşteriye sunmanın en mantıklı yöntemi de UTM parametreleri olmaktadır. Yani UTM’nin faydaları rapor hazırlamada hangi kampanyanın nasıl işe yaradığını ve de yatırım getirilerini oldukça pratik bir biçimde işverene veya müşterinin önüne sermenizi sağlamaktadır.

UTM kampanyaları ile birlikte satış ortaklığı anlaşması yapılan günümüzde pek çok farklı insan bu çalışmaları kullanarak satış gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda bu kampanya çeşidi ile birlikte para kazanmanın da ayrıca bir yolu bulunmuştur. UTM parametreleri ile birlikte satış ortaklarının anlaşmalarının izlenmesi de bir o kadar işe yarayan hale gelmiştir. Ürünlerin satışını arttırmak ve markanızın görünür kılınması ve temsil edilmesi adına UTM parametresi kullanmak son derece faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu