Dijital Pazarlama

Dark Marketing Nedir ?

Dark Marketing Nasıl Yapılır ?

Herkese tekrardan merhaba sevgili dostlarım. Bugün sizlere dark marketing denen konudan bahsetmek istiyorum. Dark marketing ifadesini Türkçeye çevirdiğimizde karanlık pazarlama olarak atfedebiliriz. Karanlık pazarlamanın ne olduğunu, avantajlarını ve örneklerinden söz edeceğim.

Dark Marketing

Dark marketing denen pazarlama markaların hedeflemiş oldukları kitleye ulaşabilmek adına kendilerince geliştirdikleri pazarlama taktiklerini kullanmalarına denmektedir. Yani sevgili dostlarım bu markalar pazarlama taktiklerini kullanırken derinlemesine bir çalışma düzeni izlemektedir. Yalnız burada bahsettiğimiz hedef kitle ise sınırlı tutulan bir hedef kitleye uyarlanan özel pazarlama taktikleri ile sunulması. Hedeflenen müşteri profillerine ulaşma hedefleri dahilinde bir yol izlenmektedir. Karanlık pazarlama denen bu yöntemde seçicilik esas alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Kıyaslatıldığında kitlesel pazarlama mümkün olabildiğince daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflerken karanlık pazarlamada ideal müşterisi olan kişilere ulaşmayı hedeflemektedir. Yani karanlık pazarlama tekniği ile birlikte hedef kitleler oluşturularak oluşturulan bu hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarına yönelik ilgi çekici mesajlarla ulaşılmaktadır.

Dark marketing tekniğinin en çok kullanıldığı alanı sosyal medya platformları alarak adlandırabiliriz sosyal medya hesaplarının tercih edilmesinin bir diğer yanı ise hedef kitlelerini ulaşarak sadık müşteri kitlelerini oluşturmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bir diğer değinmek istediğim ve kafanızda ulaşabilecek sorulara cevap verebilmek adına karanlık pazarlama avantajlarından söz etmek istiyorum. Peki, Dark marketing avantajları neler?

Dark Marketing Avantajları Nelerdir?

Dark marketing avantajları arasından sayabileceğim ilk özelliği kıyaslatıldığında diğer pazarlama faaliyetlerine göre çok daha az maliyete sahip olmasıdır. Kitlesel pazarlama kampanyalarıyla kıyasladığımızda çok daha yüksek bir maliyet gerektirirken karanlık pazarlama faaliyeti daha küçük minimal grupları hedef almaktadır. Küçük grupları hedef aldığından dolayı ise sevgili dostlarım çok daha düşük maliyete sebep olmaktadır.

Dark marketing kampanyaları ile birlikte çeşitli bölümleri ayrılması sebebiyle tıklanması ürünün satışı ve dönüşümü gibi konularda aksiyon alma açısından fazla olması mümkündür. Yani etki oranları çok daha fazladır. Dark marketing yönteminde hedef kitleye ulaşabilmek çok daha kolay ve kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Fazla bir geniş kitleye ihtiyaç duyulmamasından dolayı uygun mesajı ise çok daha net bir şekilde hedeflemiş olduğu dar hedef kitleye sunabilmektedir.

Karanlık pazarlama temellendirilmiş pazarlama teknikleri ile birlikte daha etkin bir şekilde yönetebilmek kabiliyeti bulundurmaktadır. Sayılabilecek bir diğer avantajı ise hedef kitlede hangi taktiğin işe yarayıp yaramadığını bulmak çok daha kolay bir şekilde geçmektedir. Yani AB testi yapıldığında belirlenmiş olan sınırlı kitle ile kontrollü test yapmak çok daha kolay olmaktadır. Birbirinden farklı reklamları aynı kitleye sunmadan kişilerin sıkılmasını engelleyerek yöntemi uyarlamak daha avantajlıdır. Sözü edilmesi gereken Bir diğer konu ise karanlık pazarlamanın dezavantajları neler olduğudur.

Dark Marketing Dezavantajları Nedir?

Elbette ki Dark marketing avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Bunlardan ilkini saymak gerekirse büyük miktarda kullanıcı verisi toplamaya esas aldığından dolayı birtakım kitleleri de rahatsız edebilmektedir. Büyük miktarda kullanıcı verisi toplanmak amaçlandığı için gizlilik konusu bir takım kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu durum ise kitleler üzerinde gönderilen mesajlar ile birlikte kişiler üstünde ne kadar ve nelerin bilindiğinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Tabii ki böyle bir durumun ortaya çıkması takipçilerden olumsuz bir tepki alınmasına ve tüketicilerin ise reddedilmesine neden olabilmektedir. Dark marketing avantajları olduğu kadar dezavantajlarında minimal düzeyde olduğunu söz etmeye çalıştım. Sizlere vermek istediğim eğer bir markanız varsa bunu doğru bir karanlık pazarlama tekniği ile nasıl yapacağınızı anlatmak isterim.

Dark Marketing Nasıl Yapılır?

Dark marketing ile birlikte hedeflemiş olduğunuz kitleye kendi markanızın reklam bütçesinden en iyi şekilde yararlanabilme yolu olduğunu söyleyebilirim. Bu yolu izlerken dikkat etmeniz gereken bir takım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerden ilki hedef kitleyi iyi tanımlamış olmanız gerektiğidir. Yani belirlemiş olduğunuz hedef kitlenin kim olduğu, nerede, ne istediği ve onlara nasıl bir kanaldan ulaşacağınızın doğru olacağını belirlemek son derece önemlidir.

Hedef kitleyi belirledikten sonra ise kişiselleştirme seçeneğini doğru kullanmakta bir o kadar önemlidir. Buradan bahsetmek istediğim hedef kitleyi tanımladıktan sonra kişiye özel pazarlama kampanyaların hazırlanması gerekmektedir. Bu sürece doğru başlangıçlarla adım atmak son derece önemlidir. Belirlemiş olduğunuz hedef kitleye uygun kişiselleştirme seçeneklerini anket içerisinde soru cevap şeklinde yer verebilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenize ulaşım sağlayacağınız kanalda bir o kadar önemlidir. Yani tüketiciye doğru kanaldan ulaşmak son derece önemlidir.

Karanlık pazarlama bir üst başlıkta da sözünü ettiğim gibi sosyal medya platformlarında oldukça karşımıza çıkmaktadır bu sebeple sadık bir müşteri profili oluşturma hedefiyle yola çıkacağınız için kişiye özel hazırlanacak kampanyayı sunmanız gereklidir. Bu kampanyaların hedef kitleye hangi kanaldan ulaşacağı da bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani hangi kanalın daha etkili olacağı kararı son derece önem taşımaktadır. Hedef kitlenin doğru bir şekilde bu aşamada tanımlanması sunacağınız kampanyaların hangi sosyal ağlar üzerinden ve sitelerde gerçekçi olarak kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu