Affiliate MarketingDijital Pazarlama

Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar?

Selamlar arkadaşlar, bugün sizinle birlikte herkesin delicesine merak ettiği bir konu olan Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Sorusuna ve Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Sorusunun cevabına daha da yakından bakacağız. Her geçen gün daha da önem kazanan ve gelişen bu kişilerin aylık, hatta haftalık kazançları bile dudak uçuklatır halde. Peki, Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Gelin, daha yakından bakalım.

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artarken önemi de aynı doğrultuda yükselmekte. Kimsenin de bu durumu inkâr edecek bir durumda olduğunu düşünmüyorum. Özellikle son zamanlarda elimiz kolumuz gibi vazgeçilmezlerimizden birisi olan sosyal paylaşım siteleri, kullanıcı sayılarını da her saniye artıyor. Bu işin gizli kahramanları olan influencerlar da isimlerinin hakkını vererek kullanıcıları etkilemeyi başarıyor. Bundan ileri gelerek de hem satışlar artıyor hem de internet siteleri büyüyor. Peki, bu işin başrolleri yani Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar?

İlgili Makaleler

Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar?

Mobil cihazların ve sosyal medyanın hayatımızdaki önemi arttıkça influencerlar da gün geçtikçe değerli bir hale gelmeye başladı. Son zamanlarda herkesin gıpta ile baktığı influencerlar kazançları olarak da herkesin gözünü ve dikkatini üzerine çekmeyi başarıyor. Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Sorusunun net bir cevabı olmamakla beraber tahmini olarak da bir fiyat belirtmek mümkündür.

Takipçi sayısı, etkileşim oranı ve erişim sayısı gibi etkenlerle değişebilecek etkenlerle birlikte kişinin bilinirliği ve markaya uyumu da göz önünde bulundurularak fiyatlandırma yapılmaktadır. Yalnızca Instagram ve Twitter değil özellikle son dönemde en çok büyümeyi elde eden platform TikTok’da kullanıcıların etkisini çekip alışkanlıklarını değiştirmek konusunda bir hayli başarılı.

Fenomenlerin gelirlerine yönelik olarak 100.000 civarında takipçisi bulunan bir fenomenin bir canlı yayını ya da sponsorlu paylaşımı minimum 10.000 TL’den başlıyor. YouTube üzerindeyse işler çok daha farklı ilerliyor. İzleme başına geçtiğimiz yıl verilen verilere göre 25TL kazanan kişiler videolarının içerisine reklam aldığı takdirde kazançları çok daha yüksek boyutlara ulaşıyor. Bu da haliyle Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Sorusu üzerine kişileri bir kez daha düşünmeye itiyor. YouTube üzerinden video paylaşımı yapan kişiler videolarının içine reklam aldığı takdirde 100.000 TL’yi aşan kazançlar elde ediyorlar.

Bir milyondan daha fazla aboneye sahip olan YouTube kanallarındaysa aylık olarak birçok meslek grubundan daha yüksek gelirlerin kazandığı biliniyor. Şöyle söyleyelim; bir doktor ya da avukatın aylık kazancını ikiye katlıyorlar. Yaklaşık olarak 40.000 TL gibi bir ücret en minimum tutar olarak belirtilebilir. “Nasıl ya” dediğinizi duyar gibiyim ama Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Sorusunun cevabı tam da bu şekilde!

İşbirliğine ve çalışılan markaya oranla değişiklik gösteren post başı paylaşımların ücretini duyanlarsa influencer olmadıklarına pişman olacaklardır! Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Konusunda yapılan araştırmalar sonucunda 30.000TL’den başlayan post başı paylaşım ücretleri birçok meslek grubunun aylık kazancını sollayıp geçiyor.

Öte yandan oyun oynarken yayın açan influencerlar da normal paylaşım yapan kişilere oranla çok daha fazla gelir elde ediyor. Özellikle bu yayınlar sırasında markayla olan işbirliklerinden de bahsettikleri takdirde 200.000 TL influencerlara gelir olarak yansıyan rakamlar arasında gösteriliyor.

İnfluencerlar Bu Paraları Nasıl Kazanıyor? Adım Adım İşbirliği Süreci…

Influencerların kazancı dudak uçuklatırken öte yandan da bu kadar geliri ne yapıp elde ettikleri de merak konusu. Bununla alakalı olarak yapmış olduğum araştırma sonucunda adım adım işbirliği sürecini sizinle paylaşmak istiyorum. Hazırsanız Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Sorusundan sonra bu sürecin nasıl ilerlediğine daha yakından bakalım!

  • Markaların öne çıkarmak istediği bir projesi illaki oluyor. Bu noktada da projelerini ya da ürünlerini belirledikten sonra işbirliği yapmak istedikleri konu hakkında influencerlara bilgi aktarımında bulunuyorlar. Bu noktada markalar, influencerlara muhakkak değinmeleri gereken konuları ve öne çıkarmak istedikleri başlıkları açıklıyorlar.
  • Influencerlar da bu maddeleri göz önünde bulundurup kendilerine uyarlıyorlar. Üslup ve kanalın içeriğine uygun şekilde markanın da istediği şekilde hazırlanan reklamlar yeniden markaya gönderiliyor ve ardından da onay süreci belirleniyor.
  • Marka ve influencer ortak noktada buluştuğu takdirde bütçe sürecinde anlaşma sağlanmaya çalışılıyor. Her platform için farklı bütçeler ayrılıyor. Instagram için post ya da hikâye de ayrışma gösteriyor. Bazı zamanlar firmalar bütçe konusunda önceliği influencera verirken çoğu zaman belirli bir bütçe üzerinden ilerleniyor.
  • Influencerlar ile iş birliği sürecinde birçok markadan hediye ya da PR paketi geliyor. Peki, bunların hepsini kullanıyorlar mı? Tabi ki hayır, ancak belirli bir zaman içerisinde markalara ve ürünlere karşı illa ki tanımışlık oluyor. Birçok influencer kullanmadığı ürünün reklamını yapsa da bazı katı kuralları olan influencerlar da mevcut.

  • Influencer olarak herkes bir noktadan sonra geniş kitleye ulaşmakta zorlanıyor bunun içinde çevre bilinirliğin önemli olduğu kesin. Peki, bu süreçte içeriklerinizi göz ardı edebilir misiniz? Tabi ki edebilirsiniz ancak böyle bir durumda ne hesabınız ne de kanalınız büyüyemez.
  • Markalar, takipçi sayısından ziyade kitlesini etkilemeyi başarmış kişilerle çalışmayı daha çok tercih ediyor. Genelde bir marka işbirliği sürecinden olumlu dönüşler aldığı influencerlarla çalışmayı kolay kolay bırakmıyorlar.
  • Aynı gün ve aynı saatte 10-15 influencerın aynı paylaşımı yaptığına illa ki denk gelmişsinizdir. Bu da markaların tercih ettiği bir yöntemdir. Akılda kalıcılığı artırabilmek hedefiyle yapılan bu paylaşımlardan da genelde yüksek oranda dönüt alınır. Bu süreç içerisinde yer almak isteyen influencerların hayatlarının markayla entegre olmasına önem gösterilir.
  • Ne kadar yatırım yaparsanız o kadar dönüt alırsınız. Kameranız, kıyafetleriniz ve gezip gördüğünüz yerler ileriye dönük güzel bir yatırımdır. Ancak sıfırdan başlayıp oldukça iyi noktalara yükselen influencerları da göz ardı etmeyin.

Genel olarak influencerlar ve Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Konusuna açıklık getirmeye çalıştığım bu yazımda net rakamlara ne kadar değinmek istemesem de bilgi vermem gerektiğini düşündüm. Bu fiyatların sabit olmadığının altını bir kez daha çizmek istiyorum. Hem influencer hem marka hem de mecraya göre değişiklik gösterebilen bu fiyatlarla birlikte az da olsa Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Konusunda aklınızda bir şablon oluşmuştur diye düşünüyorum.

Özellikle son zamanlarda gençlerin meslek olarak benimsediği sosyal medya içerik yöneticiliği, herkesin bildiği tanımıyla influencerlar; bir ekranın arkasından kişileri etkileyebiliyor. Bu gücün farkında olan markalar da geleneksel reklamcılık yöntemlerini bir kenara bırakıp yeni nesil reklamlara yöneliyor ve influencerlarla çalışıyor.

Bundan dolayı da her yerde gördüğümüz influencerların kazancını merak ediyoruz. Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Konusunda elimden geldiğince net bilgilerle sizleri aydınlatmaya çalıştım. Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Sorusunun cevabının sürekli değişkenlik göstereceğinin bir kez daha altını çizelim. Eğer sizde influencer olmak ve bu yolculukta gelir elde etmek istiyorsanız çok da vakit kaybetmeden mecralara hızlı bir giriş yapın derim. Bu şekilde tavsiye vermemin en önemli nedenlerinden birisi de her geçen gün influencerlık mesleğini icra etmek için binlerce kişinin başvuru yapması. Süre kaybettikçe etkinlik kaybedebilirsiniz ve sektöre girseniz bile kazancınız hayal ettiğiniz gibi olmayabilir.

Influencerlar Ne Kadar Kazanıyorlar? Başlıklı makalemizin burada sonuna geliyoruz. Sizi çok sevdiğimi unutmayın! Görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu