Dijital Pazarlama

Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir?

Selamlar arkadaşlar, bugün sizlerle birlikte son zamanlarda arama motorlarına sıklıkla yöneltilen Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun cevabına değinmek istiyorum. Günümüzde en yaygın ve çok kullanılan Tiktok’ta fotoğraf, video ve müzik gibi içeriklerden kısa videolar oluşturulup aynı zamanda da canlı yayınlar açılabiliyor. Gün geçtikçe kullanıcı sayısını artıran bu platformda reklam vermek isteyenler de Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun cevabını arıyor. Bende Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Başlıklı makalemde size Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun cevabını vereceğim. Hazırsanız başlayalım!

2019 yılında beta sürümüyle hayatımıza giren Tiktok, günümüzde 800 milyondan daha fazla aktif kullanıcıya sahip olan bir platform haline gelmiş durumda. Gündelik alışkanlıklarımızı bile değiştirmeyi başaran bu uygulama sayesinde gelir elde etmek isteyen kişilerde “Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir?” sorusunu soruyor. Peki, Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Gelin, daha yakından bakalım.

İlgili Makaleler

Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir?

800 milyondan daha fazla aktif kullanıcı sayısına sahip olan TikTok, günümüzde en popüler 6. Uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Google Play Store ve Apple Store üzerinden 1.5 milyondan daha fazla indirilen bu uygulama dünya çapında 150 ülkede de hizmet veriyor. ABD, Japonya, Kore ve Hindistan’da 2018 senesinde en çok indirilen uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca da hem küçük hem de büyük firmalar Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Konusunda araştırmalarına hız vermiş durumdadır. Peki, Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Adım adım bu sürece bir göz atalım;

  • Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Konusunda ilk adım olarak ‘Bir Reklam Oluştur’ kısmına tıklayarak bir kullanıcı hesabı oluşturmanız bekleniyor. Hesabı oluşturduktan hemen sonra hesabı doğrulayın ve hizmet şartlarını kabul edin.
  • ‘İşletme Bilgileri’ kısmı karşınıza çıkacak. Burada; işletme adı, tanıtım bağlantısı, sokak adresi, il ve posta kodu bilgilerini ilgili alana işlemeniz beklenecek. Daha sonrasında ise iletişim bilgileri ve vergi bilgilerinin yanı sıra ödeme bilgileri için bölümler var, buraları doldurmanız gerekiyor.

  • Size belirtilen bu alanlara gerekli bilgileri doldurduktan sonra hedef seçimi yapmanız istenecek. Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Konusunun en hassas noktası belki de burasıdır. Farkındalık- Düşünme – Dönüşüm başlıklarından birisini seçerek reklam stratejinizi belirlemelisiniz. Bu başlıkları biraz açarsam Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Konusu aklınızda daha kalıcı hale gelecektir. Farkındalık; yeni markaların tanınırlığını artırmak noktasında tercih edilebilecek en mantıklı yollardan birisidir. Düşünmek; markalara trafik çekmeye yarar sağlarken dönüşümde ise harekete geçirmek hedeflenir. Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Konusunda markanızın neye ihtiyaç duyduğunu saptarsanız verdiğiniz reklamı buna göre seçer ve dönüşleri çok daha yüksek oranda alırsınız.
  • Bütçe konusu, Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun cevabı olarak en çok aranan konulardan birisidir. Bütçe seçerken tarafınıza iki seçenek sunulur. Bu seçeneklerse günlük ya da yaşam boyu bütçe olarak tanımlanır. Maksimum tutarları gereken alanlara işledikten sonra Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Konusunda ilerlemeye devam edebilirsiniz.
  • Hedefleme noktasında her kampanyanın kendisine özel müşterisini göz önünde bulundurarak ilerlenilmesi gereken bir başlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Tiktok, reklam verenlerin özelliklerini göz önünde bulundurarak hedeflemeye olanak tanır. Sunulan seçenekler arasında; cinsiyet, yaş, dil ve konum yer almaktadır. Reklam veren marka ya da işletmeler kendilerine uygun şekilde hedefleme yapabilir.
  • Tiktok’ta reklam vermek için iki farklı yöntem tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki yayın içi reklam iken ikincisi banner reklamlardır. Yayın içi reklamcılıkta web sitenize ilişkin bir bağlantıyla görünürlüğünüzü sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulamayı açar açmaz banner reklamlar da kullanıcıların karşısına çıkar ve tıkladıkları takdirde direkt olarak size ulaşabilirler. Reklamın ne kadar etki verdiği; tıklama oranları, toplam görüntüleme sayısı, alınan etkileşimler ve video görüntüleme süresiyle görüntülenebilir.

Benzersiz İçeriklerle İlgiyi Toplayın!

Son zamanlarda Tiktok’ta oldukça fazla kullanıcı olduğuna değinmiştim. Bu kadar kullanıcı arasından sıyrılmanın yolu tabi ki orijinal içerikler üretmekten geçiyor. Bir gün içerisinde bir milyondan daha fazla içerik üretildiğini hesaba katarsak işinizin bir hayli zor olacağının bilincinde olun. Hastagler kullanarak katılımı ve görünürlüğü daha üst seviyede tutabilirsiniz.

Yeni dünya bakış açısını oluşturan bu platformda, özellikle markanızın hedef kitlesi gençlerse en doğru adrestesinizdir. Aktif kullanıcı sayısının bir hayli fazla olmasından da dolayı reklamlarınız daha görünür ve cazip hale gelmiş oluyor. Bu da doğal olarak Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun sorulmasına neden oluyor. Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun cevabını üst paragraflarda net bir şekilde verdiğime inanıyorum. Peki, en orijinal içerikleri nasıl oluşturursunuz?

  • Araştırma yapmadan reklam hazırlığına kesinlikle başlamayın. Günlük trendleri ve popüler şarkıları da içeriğinize ekleyerek hareket edebilirsiniz. Ancak bu noktada markanızın çizdiği imajı muhakkak göz önünde bulundurun.
  • Eğlenceli içerikler daima ilgi çeker ve akılda kalır. İçerik pazarlama süreçlerinde en çok tercih edilen bu eğlenceli içerikler klasik ve durağan içeriklere oranla daha çok ilgi çeker.
  • Hastaglerin gücünden yararlanın. Hastagleri kullanarak kişileri içeriklerinizle alakalı meydan okumaya davet edin.
  • Influencerların geniş hedef kitlesi de Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusuna cevap ararken dikkat edebileceğiniz noktalar arasında yer almaktadır. Burada da göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsur markanıza uygun influencerı bulmaktan geçiyor. Kullanıcı deneyimlerini daha çok artırabilecek influencerlar, görünürlüğünüzü de artırır.

Neden Tiktok’ta Reklam Verilmeli?

İnsanlar artık durağan ve bilindik reklamlardan çok da etkilenmiyor. Alışveriş alışkanlıklarını baştan  aşağıya değiştiren yöntem tam olarak video reklamlarıyla sağlanıyor. Her 10 kişiden 6 kişinin TV izlemek yerine kısa videolarda vakit geçirdiğini de hesaba katarsak bu noktada Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun sorulması gayet normaldir.

YouTube ve Google’ın ardından TikTok en popüler üçüncü uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara da göz atıldığında günde 1 milyar saatten fazla video içeriği izleniyor ve insanların yaklaşık olarak %60’ı okumaktan ziyade izlemeyi tercih ediyor. Bu da kişilerin reklam vermek için görsel alanları tercih etmesinin ne denli mantıklı olduğunu gözler önüne seriyor.

Mobil cihazlar aracılığıyla video izleyen kişilerin %92’si sevdikleriyle izledikleri videoları paylaşıyor. Bu da doğal olarak bilinirliğinizi artıracak bir yöntem olduğu için akılda kalıcılığı ve etkileşimi de beraberinde getirecektir. Artık reklam sektöründe videolar en hit noktada olduğu için Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusuna cevap aramanız bile sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Konusuna sizin için cevap bulmaya ve bildiklerimi aktarmaya gayret gösterdim. Tiktok’un önemini göz ardı etmeden hareket etmeniz bir hayli önemlidir. WhatsAapp’tan sonra en çok indirilen bu platformla ilgili Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Sorusunun cevabı sizi tatmin etmiştir diye düşünüyorum. Adımları dikkatli izlediğiniz takdirde en iyi dönüşleri alabileceğinize emin olabilirsiniz. Aylık aktif olarak 500 milyondan fazla üyesi bulunan Tiktok üzerinden vereceğiniz reklamları doğru hedef kitleye çıktığınızda ve trendleri takip ederek ürettiğiniz içerikler sayesinde markanızın bilinirliğini artırmanızın yanı sıra satışlarınızda gözle görülür bir artış fark ederseniz benimle paylaşmayı unutmayın. Tiktok’ta Nasıl Reklam Verilir? Başlıklı makalemizin burada sonuna geldik. Kendinize çok iyi bakın. Görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu