Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Merhabalar değerli okuyucularım. Nasılsınız? Umarım her şey yolundadır. Bugün sizinle birlikte uzun zamandır konuşmak istediğim bir konuyla karşınızdayım. Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri sanki sosyal medya tarafından yönetiliyormuşuz gibi değil mi sizce de? Benimle aynı hissiyatta olan ve sosyal medya tarafından yönetilmek değil de sosyal medyayı yönetmek isteyenlerin sorduğu bir soru var. “Sosyal Medya Yönetimi Nedir?”

Gelin, Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda daha derine inelim ve yalnızca tüketici olmaktan uzaklaşalım. Biliyorum o reelsları izlemek uçsuz bucaksız kara delikte dolaşmak çok keyifli ama kendinize de sormanız gereken bir soru var! Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Son zamanlarda arama motorlarına da sıkça sorulan Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunu sizinle birlikte mercek altına alacağız. Hazırsanız Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusuna başlıyoruz!

İlgili Makaleler

Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medyanın tanımını yapacak olursak, artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir kavram olarak betimleyebiliriz. Yeni birisiyle tanışılınca ilk bakılan konulardan birisi de sosyal medya profilleri oluyor. Ya da bir marka inceleneceği sırada sadece web sitesine bakmak yeterli olmuyor. Bu saymış olduğum örnekleri çoğaltmak mümkün tabi ki. Bu sebeplerden dolayı da kullanıcılar hesaplarını doğru şekilde kullanmak istiyor ve Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusunu sormaya başlıyor. Peki, Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sosyal medya olarak tanımladığımız kavramın açıklaması nedir? Gelin, daha yakından bakalım…

Sosyal medya yönetimi; Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla içerikler oluşturma, oluşturulan içerikleri planlama ve bu adımlar sayesinde hedef kitleyle etkileşime girmektir. Sosyal medya yöneticisi olan bir markanın yeni müşterilere ulaşması, itibarını sağlamlaştırması ve var olan müşterilerini kaybetmemesi adına çalışmalar yapan kişilerdir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusu beraberinde sosyal medya yöneticisi ne iş yapar sorusunu da beraberinde getiriyor. Müşterilerin yorum ve mesajlarına yanıt veren, uzun vadeli hesaplamalar yapan ve bu konuda stratejik planlamaları oluşturan kişilere sosyal medya yöneticisi denir. Etkinliği ve etkileşimi hedef alan sosyal medya yöneticileri bir takım araçlarda kullanır.

Günümüzde sosyal medya kullanmayan kişi sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Verilere değinecek olursak; 44 milyon kişi gün içinde belirli zaman aralıkları ve sürelerinde muhakkak sosyal medyada aktif oluyor. Bu durumun böyle olmasıysa sosyal medyanın kocaman bir pazar yerine dönüşmesine sebep oluyor. Kullanıcılar yalnızca tüketici olmaktan sıkılmış, kendilerinin sosyal medya tarafından yönetilinmesini değil de yönetici koltuğuna kendileri oturmak istiyor. Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusu da tam da bu noktada sorulup araştırılmaya başlanıyor.

Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Pile of 3D Popular Social Media Logos

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda araştırma yapan birçok kişinin karşısına çıkması en muhtemel başlıklardan birisi de dikkat edilmesi gereken noktalar olarak tespit edilmiş. Hal böyle olunca da ben de açıklamadan geçmek istemedim. Sosyal medya yönetiminde öncelikli adım ve hedefinizin kitlenizi belirlemek olduğunu sakın atlamayın.

Hedef kitlenizi belirlemeden yola çıkamazsınız ve Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda başarılı adımlar atamazsınız. Bahsetmiş olduğum hedef kitleyi belirlerken ürünlerinizin ya da sunmuş olacağınız hizmetlerinizin gelir grubu, cinsiyet dağılımı ve yaş aralığının yanı sıra bulundukları coğrafya ve yaşam biçimlerini de planlamanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi belirlemeniz sonucunda doğru kişilerle iletişime geçebileceksiniz. Bu sayede de sosyal medya paylaşımlarınızı hangi mecralardan ve ne sıklıkla yapacağınızı kestirebildiğiniz gibi nasıl paylaşımlar yapacağınız hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Bahsetmiş olduğum şekilde ilerlediğiniz takdirde sosyal medya yönetimi noktasında etkili bir yönetim yapmış olacaksınız.

İçeriklerinizi Doğru Yönetirseniz Başarıyı Elde Edersiniz!

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda araştırma yapıyor ve hedef kitlenizi belirlediyseniz yapmanız gereken bir diğer önemli şeyde içeriklerinizi ne şekilde paylaşacağınız olmalıdır. İçeriklerinizi paylaşacağınız zaman aralığı ya da hangi sıklıkla paylaşım yapacağınızı belirlemeniz Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda size ışık tutacaktır.

Sosyal medya hesaplarınızda belirli aralık ve belirli saatlerde paylaşımlar yapmanız profilinizi bir dengeye oturtacak ve hedef kitlenizin gözünden kaçmasını engelleyecektir. Bu konuda işinde iyi olan Instagram profillerine ya da influencerlara bakmanızda fayda var diye düşünüyorum. Eminim bahsetmiş olduğum bu zaman aralığı sizin de ilginizi çekecek.

Rakip Analizi Yapmayı İhmal Etmeyin!

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Noktasında rakiplerinizi incelemez ve içerisinde bulunduğunuz pazarı tanımazsanız başarı elde etmeniz oldukça düşük bir ihtimaldir. Rakiplerinizin sosyal medyayı kullanma amaçlarını muhakkak analiz edin. Paylaşımlar ne türde ve hangi aralıklarla yapılıyor, ürün ya da hizmet odaklı mı yoksa daha çok marka bilinirliğini artırmaya mı çalışıyorlar? Bu gibi soruların cevaplarını profillerine göz attığınızda anlamanız çok da zor olmayacaktır.

Bahsetmiş olduğum alt başlıkların yanı sıra rakiplerinizin kendilerine gelen mesaj ya da yorumlara ne kadarlık bir süre zarfında dönüş yaptıklarını ve yapılan dönüşlerde kullanılan dilin samimi mi yoksa daha resmi mi olduğuna bir bakın derim. Bu gibi analizler aracılığıyla rakiplerinizle kendinizi karşılaştırma imkânınız olur ve hangi noktalarda kendinizi geliştirip değiştirebileceğinizi çözersiniz.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanarak Sesinizi Herkese Duyurun!

Sosyal medyanın gücünün ne kadar yadsınamaz olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Dünyanın öbür ucundaki kişinin bile parmaklarının ucundayız aslında. Hal böyle olunca da hem ulaşımlar kolaylaşıyor hem de yeni insanlarla çok daha kolay ve çabuk şekilde iletişime geçebiliyorsunuz. Sosyal medyanın gücünü kullanmayı ihmal etmemenizi tavsiye ediyorum.

Sosyal medyanın yalnızca artıları değil aynı şekilde eksileri de mevcut bunlardan da bahsetmeden Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konulu makale anlatılmaz diye düşünüyorum. Öncelikle en büyük krizlerin doğduğu yerlerden birisi de sosyal medya platformları. Markanız ya da firmanızla ilgili olası bir kriz anında nasıl hareket edeceğinizi bilmelisiniz. Hatta öyle ki daha sorunlar ortaya çıkmadan olası sorunlar üzerinden de planlar oluşturmanızı tavsiye ediyorum.

Yorum ve Mesajlara Ne Şekilde Cevap Vereceksiniz?

Sosyal medya platformları binlerce hatta milyonlarca insanla sizleri bir araya getiren bir araç. Tabi ki herkes sizi ya da markanızı beğenmeyecek zaman zaman kötü içerikli yorum ya da mesajlar yazacaktır. Böyle bir durumda ne şekilde ilerleyeceğinize karar vermeniz bir hayli önemli.

Yorumları kurumsal bir dille mi yoksa daha samimi bir dille mi yanıtlayacaksınız ya da her yoruma cevap verecek misiniz? Zaman zaman karşınıza çıkacak olan hakaret içerikli yorumları itibarınızı sarsmaması adına silecek misiniz yoksa konuyu herkesin göreceği şekilde mi çözeceksiniz?

Bu şekilde sıralamış olduğum sorular üzerine dikkatlice düşünmeniz ve yol haritanızı çıkarmanız Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusunun cevabında en kilit noktalardan birisidir. Bu adımları hallettikten sonra stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmenizde de fayda var. Tutmayan stratejiler için vakit kaybetmeden yenisini yerine koyun!

Sosyal Medyada Yapacağınız Reklamlar Çok Daha Geniş Kitleye Ulaşacak…

Eskisi gibi billboard ya da el ilanı dönemi çok çok geride kaldı. Artık geleneksel reklamcılık bir yana dursun aklınıza gelebilecek bütün şirketler sosyal medya ve dijital mecralardaki reklamlardan faydalanıyor. Arama motorlarındaki reklamların yetersiz kalacağından dolayı sosyal medya hesaplarında reklam yapılmasını ben de tavsiye ediyorum. Neden teknolojinin nimetlerinden faydalanmayalım ki!

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda reklam faydalarına biraz değinmeden de geçmeyelim isterseniz. İstenenden çok daha büyük bir kitleye ulaşılır ve markalar bilinirliklerini hem daha hızlı hem de daha çok kişiye tanıtırsınız. Kitle büyüdükçe kazancınız da doğal olarak artar tabi ki. Büyüyüp gelişmek isteyen her marka ve kişiye önerebileceğim reklam yöntemi kesinlikle sosyal medya tarafından olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminde Bütçenin Önemi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda konuşulduğunda kişilerin belki de en büyük sorunu bütçe ayırmamak. Bu noktada anlam veremediğim konuysa gelir elde edeceklerini bildikleri halde sosyal medya yönetimine bütçe ayırmamak. Bunu atalarımız bin yıl öncesinde kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez şeklinde özetlemişler aslında.

Bundan dolayı da reklamlarınıza ayıracağınız bütçeyi kısıtlamamakta fayda var. İnsanların sizin reklamlarınızla karşılaşmasıyla birlikte akıllarında yer edecek ve sizinle iletişime geçeceğini göz ardı etmemelisiniz. Günümüzde YouTube, Facebook ve Instagram gibi hayatımızın adeta ayrılmaz bir parçası olan sosyal medya platformlarından ürün ya da hizmetlerinizin tanıtılması kanalı mantıklı kullanmanın en güzel örneğidir.

Bununla ilgili çok sevdiğim bir arkadaşımın bir sözü var o sözü sizinle paylaşmak istiyorum. “Sosyal medya aracılığıyla yalnızca dışarıda gezerken gördüğümüz billboardlar ya da göz ucuyla bile bakmadığımız el ilanlarının yanı sıra herkesin evine ve aklına girebiliyoruz. Mekan fark etmeksizin tuvalette telefonuyla oynayan insanlar bile doğru reklam stratejisiyle markaları görüyor. ”Şeklinde bir söz söylemişti. Bu sözü duyduğumdan beri sosyal medyanın gücünü bir kez daha fark ettim ve Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda daha da detaylı araştırmalar yapmaya başladım.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusuna yanıt bulmaya çalıştığımda ve konuyla ilgili detaylı araştırma yaptığımda karşıma çıkan sonuçlardan da biraz size bahsetmek istiyorum. Öncelikle Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusunu soranlara bütçenizi düzgün yönetin demek gerekiyor bence. Eğer profesyonel değilseniz muhakkak işin ehli kişilerle çalışmanızı öneriyorum. Profesyonel bir ekiple çalışıp bütçenizi doğru ayarladığınız takdirde sonucun olumsuz olması çok da mümkün değil.

Sosyal Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Neden Sosyal Medya Yönetimi Önemlidir?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda tarafıma en çok yöneltilen konulardan birisi de gerçekten önemli olup olmadığı konusunda oluyor. Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Başlığını sosyal medya önemli olmasa zaten sizinle paylaşıp vaktinizi almazdım emin olun.

Hem kurumsal hem de bireysel olarak hedef kitleyle sürekli iletişime geçilebilecek bir yapıda olunmasına imkân tanıyan sosyal medya artık sürekli elimizin altında. Bilgisayardan ya da tabletten aynı zamanda da telefondan da uygulamalara erişebildiğimiz için sabah gözümüzü açtığımızda bile ilk olarak sosyal medya hesabına bakmayan kaç kişi vardır ki?

Sosyal medya hesaplarınızı profesyonel bir ekibin bilgisine emanet etmek daha mantıklı bir hareket olacaktır. Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda yalnızca gelen mesaj ve yorumlara cevap vermekle sosyal medya yönetimi gerçekleşmez. Yani, Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusuna mesaj ve yorumlara cevap vermek yanıtını duyduğunuzda koşarak uzaklaşın!

Profesyonel Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda gereken bilgileri verdiğimi düşünüyorum. Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusuna bir de örnekli şekilde cevap vermek istiyorum. Sosyal medya yönetiminde başarı elde edebilmek için öncelikle bu konuda uzman olmak ya da uzmanlaşmış kişilerle çalışmanın önemi yadsınamaz ölçüde büyüktür.

Instagram ya da Facebook gibi uygulamaları kullanmak ya da reklam çıkmak oldukça kolay gibi görünse de işi profesyonelliğe döktüğümüz takdirde birçok hesap resmen çöp sayılıyor. Kolay zannedilip atılan adımlar ve çıkılan reklamlarla hesabın mahvolması tahmin ettiğinizden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bütçeyi doğru kullanacak etkili bir uzmanla çalışmak sizi yükseltirken başına buyruk çalışmaksa sürecin tamamen olumsuz ilerlemesine sebep olur. İmajınızı zedelemeyi göze almayın derim.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda araştırma yapan birçok kişinin karşısına çıkacak başlıklar arasında içerikler ve zamanlamanın yer aldığını zaten belirtmiştik. Peki, bu başlıkları biraz daha açmalı mıyız? Kesinlikle evet!

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Ve Profesyonel bir şekilde nasıl yönetilir sorusuna verilecek en güzel cevaplardan birisi de hedef kitle analizinin yapılmasının ardından yönetim stratejisi de göz önünde bulundurularak hareket edilmesi gerekmektedir.

Hesabın en aktif olduğu saat tespit edilmeli ve profile uygun şekilde ilgi çekici içerikler ve özgün paylaşımlar yapılmalıdır. Tüm bu süreçte de profesyonellik ve araç kullanımı bir hayli önemlidir. Bu süreçte hep tekrar ettiğim gibi kendinize alanında uzmanlaşmış bir kişi bulup onunla çalışmanızı öneriyorum. Bu şekilde hem etkileşiminizi hem de satış hacminizi artırırken bütçenizi de doğru kullanırsınız.

Sosyal Medya Yönetim Hizmeti İçin Ne Kadar Ücret Veriliyor?

Size sunduğum önerileri göz önünde bulundurarak Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sorusunun cevabını işin ehline bırakmaya karar verdiniz ancak fiyatlardan bir haberseniz aklınızda oluşması adına biraz bilgi vermek istiyorum. Ajanstan ajansa ya da uzmandan uzmana değişen bu rakamları tabi ki süreci birlikte yöneteceğiniz kişiye sormalısınız. Ben sadece “Ne var canım iki tane gönderi atıyor bu ne kadar çok para” demeyin diye biraz bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle doğru kişi ve kurumu bulduğunuz takdirde vereceğiniz para fazlasıyla size dönecektir. Ücretli reklamdan strateji oluşturmaya, gönderi hazırlamaktan paylaşımlara kadar süreçle tamamen ilgilenen uzmanlar potansiyelinizi kat be kat artıracaktır.

Şirketinizin ya da markanızın büyüklüğü, ne sıklıkla gönderi paylaşmak istediğiniz ve istediğiniz hizmet türü, hangi platformlarda var olmak istediğiniz ve istediğiniz analiz seviyesiyle birlikte müşteri hizmeti verip veremeyeceğiniz de maliyeti etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Sosyal medya yönetimi konusunda hizmet almak istediğinizde maliyetleri ikinci planda tutup hizmetleri ve başarı oranlarını görmek istediğinizi aynı zamanda da daha önce çalıştıkları firmaları muhakkak görmek isteyin ve inceleyin.

Hangi Platformda Aktif Olmak Daha Mantıklı?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda sorulan en sık sorular arasında sosyal medya platformlarından hangisinin tercih edilmesi gerektiği de yer alıyor. O yüzden birazda bu başlıktan konuşmak ve platformların özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Her platformun kendi içeriğinde kullanım alanı, demografik özellikleri ve avantajları bir hayli farklı… Size ya da markanıza dair bilgi sahibi olmadan şu platformdan ilerleyin demek çok acemice bir hareket olacağı için benden beklemeyin lütfen!

Facebook; Daha kitlesel bir sosyal medya ağı. Yaşlı, genç, kadın ve erkek olarak oldukça geniş bir kitleye sahiptir. Müşterilerinizle iletişime geçmek için daha çok kullanılan bu uygulama marka sadakati noktasında size yardımcı olabilir. Fotoğraf ve video gibi özelliklerinin yanı sıra yazılı metinler ve reklam verme özelliğine de sahiptir.

Instagram; 18-65 yaş arası geniş bir kitleye sahip olan platform şu sıralar 1. Sırada tercih ediliyor. Facebook gibi Instagramda tüketiciler arasında iletişim kurmak için bir hayli kullanışlıdır. Eğlence ve güzellik başta olmak üzere en çok tercih edilen sektörler Instagram yer almaktadır.

Linkedln; En profesyonel ve büyük ağ olarak tanımlanabilecek uygulamada şirket duyurusu yapabilmenin yanı sıra şirket itibarı korumak noktasında da en faydalı platformlardan birisidir. Potansiyel müşterilerinizin kurumsallığınızı ölçebilmek adına profilinizi inceleyeceğini göz ardı etmeyin!

Yazımızı burada noktalamak durumundayım. Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda elimden geldiğince anlaşılır ve kısa haliyle bilgi vermeye çalıştım. Umarım aklınızda Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Konusunda oluşan sorulara cevap bulabilmişsinizdir. Kendinize çok iyi bakın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu