Affiliate MarketingDijital Pazarlama

Influencerlara Nasıl Reklam Verilir?

Merhabalar sevgili Mert Kahya okuyucuları, bugün sizinle Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Konusunda konuşacağız. Son dönemleri en popüler reklam verme yöntemlerinden biri olarak tercih edilen bu yöntemin detayları da arama motorlarına sıklıkla yöneltiliyor Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Sorusu sıklıkla soruluyor. Peki, Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Gelin, daha yakından bakalım…

Geleneksel reklam yöntemlerinin çok daha maliyetli ve az etkili olduğunu fark eden reklam verenler yöntemlerini değiştirerek sosyal medyaya yöneldiler ve Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Konusunda bir takım araştırmalara girdiler. Bunun sonucunda da reklam vermenin inceliklerini öğrendiler ve daha az bir ücretle daha çok kişiye ulaşmanın yönteminin sosyal medya ve influencerlardan ilerlediğini fark ettiler.

İlgili Makaleler

Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Neden Influencerlara Reklam Verilmeli?

Instagram’da reklam verme, tercih edilebilecek en mantıklı yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. 1 Milyardan daha çok kullanıcıya sahip olan ve her geçen gün aktif kullanıcı sayısını artıran Instagram birçok reklam çeşidiyle daha çok kullanıcıya ulaşıyor ve satış ya da hizmetleri çok daha aktif bir şekilde pazarlıyor.

Bu saymış olduğum sebeplerden ileri gelerek marka ya da şirket sahipleri reklam vermek için Instagram’ı ve influencerları seçiyor ve ardından da Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Sorusunu soruyor. Daha kısa zamanda daha büyük bir kitleye ulaşılmasını sağlayan influencerlar doğru mesaj ve gönderilerle satışları yüksek oranda artırmasıyla birlikte en çok tercih edilen reklam yöntemi olarak belirlendi.

Bir influencera reklam vermek istiyorsanız ve Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Konusunda araştırma yapıldığında karşılaştığınız sonuçlar arasında tanıtım yapılması planlanan hizmet ya da ürün için en doğru influencerı bulun. Biyografilerinde yer alan mailler yoluyla iletişime geçmenizi tavsiye ediyorum. DM yoluyla yapılan atarımlar genelde gözden kaçıyor. Süreci mail üzerinden yönetmeniz çok daha sağlıklı olur.

Instagram Reklamı Nedir?

Yazılı metinlerin yanı sıra görsel ögelerle yani fotoğraf ve ilgi çekici videolar sayesinde hedef kitleni etkilenilmesi olayını gerçekleştirmek için Instagram platformu kullanılıyorsa bu yeni nesil reklamlar; Instagram reklamı olarak adlandırılır. Yapılan bir araştırmaya göre Instagram reklamları aracılığıyla 120 milyondan fazla kullanıcı web sitelerini ziyaret etti ve yönlendirmeler aldı. Bunların yanı sıra e- posta ya da telefon aracılığıyla markalar ya da şirketlerle iletişime geçen kullanıcılar hem yeni ürünler keşfetti hem de alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi.

Bende Instagram’da reklam verilmesini en mantıklı yöntem olarak düşünen kişilerden birisiyim. Oldukça geniş kitleye hitap eden influencerlarla iletişime geçerek, ürününüzü en doğru tanıtacak influencerla anlaşmanızı sağlayın ve reklamınız geçekleşsin. Bundan sonrasında hem doğru kitleye hitap etmenin rahatlığını yaşayın hem de artan satışlarınızın keyfini çıkartın.

Instagram Kullanıcı Kitlesi Hangi Yaş Aralığından Oluşuyor, Sizin İçin Doğru Mecra Mı?

Öncelikle herkesin de tahmin edeceği üzere Instagram’da diğer uygulamalara göre daha geniş bir kitle hâkim. Yaş skalası daha geniş olan bu platformda yaş aralığına biraz bakacak olursak; 18-29 Yaş arası kullanıcıların 1. Sırada olduğu, 30-49 yaş aralığının ikinci sırada bulunduğu görülürken kullanıcıların yalnızca %11’i 50-64 yaş aralığında olduğu görülüyor.

Instagram’da ilk kullanıma başlanıldığı dönemde kadınlar daha çokken, şuan kadın ve erkek kullanıcı arasında göze batar bir fark bulunmamakta. Bundan da ileri gelerek Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Konusu daha çok gündemde yer alıyor. Hem tüketim alışkanlıkları değişmeye daha müsait olan yaş aralığına sahip olması hem de kadın erkek kullanıcı sayısının eşit olması Instagram’ı reklam verilecek mecra olarak tercih edilmesini sağlıyor.

Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Reklam Vermenin Maliyeti Ne Kadardır?

Influencerlara Nasıl Reklam Verilir? Konusunda araştırma yapan kişilerin öncelikli araştırma konuları arasında yer alan maliyetler hem marka sahipleri hem de şirket sahipleri tarafından sıklıkla araştırılıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda net bir sonuca ulaşılamasa da belirli kriterle ücretleri tahmin edilebilir.

Çeşitli kalemlerde faktörler var ve bu noktalar Instagram aracılığıyla paylaşılamadığı için net bir cevap vermek zor. Hesaplamalar yapılırken ‘Tıklama Başına Maliyet’ ve ‘Gösterim Başına Maliyet’ temel alınarak ilerlenir. Kitleden alınan dönüşe oranla da hareket edilen ve değişen reklam ücretleri, influencerdan influencera da değişmektedir. Instagram aracılığıyla reklam verirken bütçenizi günlük ya da ömürlük olarak belirlersiniz. Reklam planınızı belirlemeniz önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu