Teknoloji

İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nedir ?

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır ?

İnternetten alışveriş yapmanın avantajları oldukça fazladır. Bu avantajların başında kolay bir yöntem olması gelir. Online alışveriş size oturduğunuz yerden konforunuzu bozmadan alışveriş yapma fırsatı sunar. Böylece evde, işte, okulda veya yolda mekan fark etmeksizin istediğiniz ürünü kolayca sipariş edebilme imkanına kavuşursunuz. Ayrıca günün istediğiniz saatinde, müsait olduğunuzda istediğiniz ürünü inceleyip satın almak yine alışveriş yapma konusunda saat sınırından da size kurtarır.

Günümüzde modern dünyanın sunduğu karmaşadan dolayı bir çoğumuz zaman bulamamaktan şikayet ediyoruz. Artan sorumluluklar, iş koşturmacası, günlük rutinlerimiz daha fazla zamana ihtiyaç duymamıza sebep oluyor. Hal böyle olunca hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bir halsizlik, yorgunluk veya isteksizlik hissedebiliyoruz. Bu tür durumlar karşısında mağaza mağaza gezip istediğimiz ürünü bulmamız oldukça yorucu oluyor. Özellikle okul, iş veya çocuk sorumluluklar alışveriş yapmayı daha zor hale getiriyor. Online alışveriş seçeneği tüm bu zahmetlerden sizi kurtarıyor. Böylece konfor alanınızdan çıkmadan oturduğunuz yerden kolaylıkla alışveriş yaparken zamandan da tasarruf etmiş oluyorsunuz. Kapınıza kadar gelen kargo ile kapıda ödeme seçeneği veya istediğiniz gibi kredi kartı ile banka kartıyla ödeme seçenekleri yine internetten alışverişin sağladığı kolaylıklardandır.

İnternetten alışveriş ürünle ilgili daha isabetli karar vermenizi de sağlar. Çünkü online alışveriş seçeneği ürünü daha iyi analiz etmenize, ürünle ilgili bilgilere daha kolay ve daha detaylı ulaşmanızı sağlar. Bu konuda size yardımcı olan bir diğer seçenek online alışverişiniz sırasında ulaşabileceğiniz kullanıcı yorumlarıdır. Bu kullanıcı yorumları hem olumlu hem de olumsuz anlamda sizi yönlendirerek daha isabetli karar almanızı sağlar. Yine online alışveriş seçeneğinin sunduğu görsel içerikli yorumlar ürünün ne kadar işlevsel olup olmadığı konusunda size bilgi verir. Tüm bu seçenekler online alışveriş farkıyla sunuluyor. Böylece bir ürünü yalnızca reklamlara kanıp veya yalnızca rengine görünüşüne kanıp almanızın önüne geçer. Kullanıcı yorumları size ürünün kalitesi hakkında, sloganlarında geçen bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda daha gerçekçi bir bilgi verir. Çünkü bu yorumlar kullanıcıların hem ilk izlenimlerini hem de deneyimlerini yansıtır.

Her Bütçeye Uygun Alışveriş Seçeneği

Online alışverişin avantajları konusunda bir diğeri de ürüne daha uygun fiyattan sahip olabilme imkanınızdır. Çünkü internetten alışveriş sırasında ürünle ilgili kampanyaları, indirimleri takip edebilme imkanınız vardır. Neredeyse tüm sitelerin sahip olduğu ürün indirime girdiğinde bilgilendirme yapabilme seçeneği sayesinde ürünün fiyatı düştüğünde anında haberdar olursunuz. Ayrıca birçok banka online alışverişe özel hediye çeki veya chip para sunmaktadır.

Online alışveriş sınırsız ürünü size farklı marka ve farklı fiyatlardan sunar. Böylece ürün fiyat karşılaştırması yaparak istediğiniz ürüne daha uygun fiyattan sahip olabilirsiniz. Üstelik bazı siteler size aradığınız ürünü hangi markanın hangi fiyattan sunduğunu karşılaştırmalı olarak sunmaktadır. Her bütçeye uygun ürün bulabilme fırsatını online alışveriş farkıyla sunmaktadır.

Online alışverişin faydalarından biri de tamamen hayalinizdeki ürüne kavuşabilme fırsatınızdır. Çünkü internetten alışveriş yaptığınızda karşınıza almak istediğiniz ürün konusunda sınırsız seçenek çıkar. Bu kadar çeşitliliğe mağazalarda ulaşabilmeniz mümkün değildir. Böylece internetten alışveriş yapmak hem sizi mağaza mağaza gezmekten kurtarır hem de birbirinden farklı seçenekler ile en işlevsel ürünü almanıza yardımcı olur. Saydığımız tüm bu seçenekler internetten alışveriş yapmayı hem daha kolay hem de daha ekonomik hale getirir. Hem ürün çeşitliliği hem de kullanıcı yorumları gibi özellikler sayesinde internetten alışverişi sizin için daha konforlu hale getirir.

Ancak online alışverişin bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu başlık altında bu risklerle birlikte dikkat etmeniz gereken konulara da değineceğiz. Böylece internetten alışveriş yapmanın risklerini göz önünde bulundurabilir ve verdiğimiz ipuçlarına dikkat ederek daha güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yapmanın Dezavantajları

İnternetten alışveriş yapmanın bir çok avantajı olduğu kadar online alışverişin dezavantajları da bulunur. Bunların başında alışveriş yapmak istediğiniz sitenin güvenirliği gelir. Güvenli bir siteden alışveriş yapmadığınızda hem zamanınız hem de paranız boşa gidebilir. Örneğin güvenilir olmayan bir siteden rezervasyon yaptırdığınızı düşünelim. Eğer bu rezervasyonu otelin orijinal sitesinden yapmadıysanız, güvenilir olmayan bir siteden yaptıysanız otele gittiğiniz zaman rezervasyonunuzun olmadığını görebilirsiniz. Bu gibi mağduriyetlerin önüne geçmek için alışveriş yaptığınız sitenin güvenirliğinden emin olduktan sonra satın alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

İnternetten alışveriş yapmanın bir diğer dezavantajı da güvenilir bir ödeme sistemi olmaması durumunda kişisel bilgilerinizin çalınabilmesidir. Yine denemeden, dokunmadan ürün almak internetten alışveriş yapmanın dezavantajlarından biridir. Bu tür durumlarda ürün iadesi ile uğraşmak zaman kaybı olacağı için internetten alışveriş yapmayı avantajlı durumdan çıkarabilir. Ayrıca internet ortamında ürün gerçek halinden daha farklı sunulabilir. Yine ürün beklediğiniz kadar kaliteli, beklediğiniz kadar işlevsel veya güzel gelmeyebilir. Yine böyle durumlarda iade ile uğraşmak zaman kaybı oluşturacaktır. Ayrıca bazı firmalar sipariş verdiğiniz üründen daha farklı bir ürün gönderebiliyor. Bu tür durumlarda ürünü iade etmek istediğinizde firma iletişim talibinize cevap vermeyebiliyor. Saydığımız tüm bu durumlar internetten alışveriş yapmayı yüz yüze alışverişten daha dezavantajlı duruma düşürüyor. Bu tür durumlara düşmemek için sitenin güvenirliği konusunda emin olmanız gerekir. Bu yüzden burada bir internet sitesinin güvenilir olduğunu nasıl anlarsınız, hangi durumlarda alışveriş yapmanız gerekir bunlara genel hatlarıyla değineceğiz.

Hangi İnternet Sitelerinden Alışveriş Yapılmamalı?

İnternetten alışveriş yapmak günümüzde oldukça popüler olsa da taşıdığı bazı risklerden dolayı alışveriş yaparken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle girdiğiniz internet sitesi tamamen ekranı kaplayan reklamlar çıkarıyorsa karşınıza veya isteminiz dışında sayfa sizi başka bir linke yönlendiriyorsa, bu online alışveriş sitesinin güvenilirliği konusunda temkinli olmanız önerilir. Yine sitede anlamsız şekilde sesler duyuyorsanız ve yine isteminiz dışında videolar açılıyorsa, çok fazla reklam barındırıyorsa güvenilir bir site olmayabilir. Yine sitede çok fazla dil bilgisi yanlışı yapıldıysa, anlamsız kelimeler ve cümleler görüyorsanız bu siteden alışveriş yapmamanız ve kart bilgilerinizi girmemeniz önerilir.

Sitenin güvenirliğini anlamak için site başlığında anahtar işareti olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer anahtar işareti yoksa site gizlilik konusunda güvenebileceğiniz bir site değildir. Eğer belli bir markanın ürününü almak istiyorsanız bu markanın orijinal ismiyle site isminin uyuşup uyuşmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bazen bazı siteler belli markaların isimlerini taklit ederek kullanıcıları kandırmaktadır. Bu yüzden alışverişiniz sırasında buna çok dikkat etmeniz gerekir. Belli başlı ürünlerin fiyatları piyasada ortalama olarak aynı düzeyde sunulur.

Özellikle mücevher, altın, gümüş gibi maddeler ile elektronik eşyalar aynı fiyat aralığında sunulur. Bu yüzden alışveriş yaparken küçük bir fiyat karşılaştırması yapmanız önerilir. Diğer sitelerle fiyatları karşılaştırdığınızda alışveriş yapmak istediğiniz sitedeki fiyatlar çok daha uygun bir aralıkta sunuluyorsa muhtemelen bu ürünler orijinal değildir. Bu durumu göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanız önerilir. Tüm bu durumlara dikkat ederek güvenilir bulmadığınız bir siteden alışveriş yapmanız ve kart bilgileriniz ile kişisel bilgilerinizi girmemeniz önerilir. Ancak yukarıda saydığınız ipuçlarını takip ederek alışveriş yapacağınız sitenin güvenirliği hakkında bir fikre sahip olabilir ve gönül rahatlığıyla internetten alışveriş yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu