Markalaşma

KFC Nasıl Marka Oldu ?

KFC'nin Bilinmeyen Tarihi

KFC Nasıl Marka Oldu?

Açılımı Kentucky Fried Chicken olan ve günümüzde dünyanın en büyük 2.restoran fast food restoran zincirlerinden olmayı başarmıştır. KFC, 1930’lu yıllarda Harland Sanders adında zorluklara karşı gelmeyi başarabilen ve pes etmeyi kesinlikle kabul etmeyen bir adamın bir gün restoran açma fikrini üretmesi ile beraber 1952 yılında resmi olarak kurulmuştur. Hızlı ve kolay bir şekilde yeme-içme eylemlerini gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar sunan fast food restoranları arasından en çok tercih edilenlerden biri olmasının arkasında nasıl bir hikâye yattığını merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

KFC’nin Bilinmeyen Tarihi

Harland Sanders, henüz küçük yaşlardayken annesi çalıştığı için kardeşlerine yemek yapma işini üstlenmiştir. 1930 yılında motel, kafe ve benzin istasyonunu kapsayan bir tesis yönetmeye başlayan Harland, fazladan gelir elde edebilmek için pişirdiği yemekleri müşterilere servis etmeye başladı ve pişirdiği tavukların lezzeti uzak bölgelerden bile duyulunca, benzin istasyonunu bir restorana çevirme kararı aldı. 1937 yılında işleri büyüten Harland, yaptığı yemeklerden en çok sevilen tavuklar üzerinden yeni tarifler denemeye devam etti.

1938 yılında ise kendi tavuk tarifini mükemmelleştirdi. Bu tarif ise günümüze kadar bir sır olarak saklandı. Sonraki yıllarda işlerini daha da büyüterek yeni bir restoran daha açtı. 1939 yılında ise maalesef çıkan bir yangından dolayı Corbin’de bulunan restoran tekrar inşa edilmek zorunda kaldı. Bina tekrar inşa edildiği sıralarda ise 2.dünya savaşı patlak verdiği için, Harland’ın müşterileri de giderek azalmıştı. 1955 yılında Corbin’deki restoranda işleri pek de yolunda gitmeyen Harland, restoranı satmak zorunda kaldı. Ancak, 66 yaşında olan Harland için çöküş olması gereken bu olay onun parlak bir fikirle geri dönmesini sağladı.

Tarifini, Kentucky Fried Chicken adı altında franchise olarak satmaya karar vermişti ve bir sürü restoranla şansını denedikten sonra Pete Harman ile anlaşmıştı. 1963 yılında ise Utah’da bir restoran ile ilk franchise anlaşmasını yaptı. KFC, ünü zamanla ABD’nin her yerine yayılan bir ad olmuştu ve bu ün sayesinde Harland başka restoranlarla da anlaşma yapıp franchise vermeye başlamıştı.  Fakat tüm bu işler Harland Sanders için idare edilmesi zor hale geliyordu ve Kentucky Fried Chicken markasını satma kararı aldı.

Çok fazla insan KFC markasını satın almayı denedi ancak 1964 yılında bu yarıştan galip çıkan kişi John Brown Jr oldu. 1986’da PepsiCo’ya satılmış ve sonrasında 2002 yılında Yum! Brands’e satılmıştır. Bir zamanlar intihar etmeyi bile düşünmüş olan Harland Sanders, kendi tarifini çeşitli restoranlara sattıktan sonra yaşamının son anlarına kadar refah içinde bir ömür geçirmiştir.

KFC Tavuğu Sağlığınız İçin İyi Mi?

‘’KFC diğer markalara göre daha mı sağlıklı?’’ sorusu merak edilen bir sorudur. Diğer fast food markaları ne kadar sağlıklıysa, KFC ürünleri de o kadar sağlıklıdır. KFC genelde yüksek miktarda yağ, tuz ve kalori içeren yiyecekleri kapsayan bir restorandır. Ancak fast food olarak daha sağlıklı bir yiyecek arayışındaysanız, Izgara tavuğu denemeden geçmemenizi tavsiye ederiz.

Tavuk göğsü ve hatta daha az kalorili bir yiyecek istiyorsanız da tavuk budu tercih edebilirsiniz. Eğer birden fazla kişi ile restorana gitmiyorsanız, kova menülerinden almamanızı tavsiye ederiz çünkü daha fazla kalori ve yağa sahip bir menüdür. Patates salatası ve bezelye gibi ürünler de alabileceğiniz bir yer olan KFC, fast food markaları arasında en çok tercih edilen restoranlardan biridir. Yine de sıklıkla fast food restoranlarında yememeniz gerektiğini, sık fast food tüketiminin sağlığınız için oldukça kötü olduğunu belirtmekte fayda var.

KFC Fiyatları

KFC fiyatları, restoranın bulunduğu ülkeye, bölgeye, ülkenin ekonomik durumuna göre değişebilir, fiyatlar bu durumlara göre azalabilir veya artabilir. Bazı insanlara göre KFC fiyatları pahalı gelmektedir fakat bu yanılgının aksine aslında her bütçeye uygun menüsü vardır. Genel olarak KFC menülerini tavuk parçaları, sandviçler, salatalar, tatlılar ve fast food tarzı yiyecekler oluşturur.

KFC Lezzetli Mİ?

Lezzetin tarifi kişiden kişiye değiştiği için kimine lezzetli gelen yiyecek, kimine güzel gelmeyebilir. Fakat KFC, kesinlikle yüksek kaliteli malzemeler kullanır ve birçok çeşitte menü barındırır. Yıllardır birçok kişi tarafından lezzetli kabul edilmiş ve varlığını sürdürmeyi başarabilmiş sayılı fast food markalarından biridir. Eğer KFC ürünlerinin lezzetli olup olmadığını merak ediyorsanız, size en yakın olan KFC restoranına gidip uygun bir menü deneyerek bizzat kendiniz bu sorunun cevabını verebilirsiniz çünkü KFC fiyatları oldukça uygundur. Özellikle günümüzde bir restorana gitmenize bile gerek kalmadan internet üzerinden siparişinizi verebilir ve rahat bir ortamda KFC ürünleri deneyebilirsiniz.   

KFC Neler Satıyor?

KFC, nugget ve kanat gibi tavuk ürünleri, burger, doritos twister dürüm, soğan halkası, tatlı, patates kızartması, lahana salatası, içecek ve dondurma gibi çeşitli ürünleri bünyesinde barındıran bir restoran zinciridir. Çeşitliliği sayesinde kendinize bir menü seçmekte çok zorlanmayacağınız, oldukça kaliteli malzemelerden yapılmış yiyecekler bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu