Ukrayna

Kiev Büyükelçiliğinde İşlem Yapmak İsteyenler Dikkat! Herkesi İlgilendiriyor…

Kiev Büyükelçiliği’nde kişisel işlerimi yapmaya gittiğimde bir takım yanlış anlaşılmalar ile karşılaştım ve bunu düzeltebilmek adına hem sizin hem de görevini yapan memurların işleri kolaylaşması adına bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Bu yüzden dikkatle okumanızı istiyorum.

Öncelikle Ukrayna’da ki tüm ülkeler arasında en iyi hizmet veren, vatan toprağı sayılan elçilik Türkiye Cumhuriyeti Kiev büyükelçiliği. Bunu ben söylemiyorum Ukrayna basını söylüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan Ukraynada 25 yıldır düzenlenen yılın insanları ödülünün bu yılki kazananı sayın büyükelçimiz Yağmur Ahmet Güldere oldu.


Bunları anlatma sebebim Ukrayna da yaşayan bir Türk olarak gurur duymak oldu. Şimdi gelelim konsolosluğumuzda işlem yapmak için  hayatımızı kolaylaştıracak aşamalara.

Önceden işlemler nasıldı ?

Önceden sabah 09:00 ile 12:30 arasında konsolosluğa gidip ilk katta yer alan numaratörden sıra numarası alarak ekrandan sıramızı takip edip, üst kata çıkarak işlemlerimizi yapıyorduk. Fakat pandemi hayatımıza girince işler biraz değişti.

İlgili Makaleler

Şimdi yapılması gerekenler nedir ?

Aşağıda kalabalık olmasın ve hastalık kapma riskleri ortadan kaldırılsın diye biraz daha farklı bir sistem gelişti. Artık yapılması gereken https://www.konsolosluk.gov.tr/ ‘den randevu alarak gitmek. Konsolosluk işlemleriniz ile ilgili randevunuzu alınız ve sonrasında randevu aldığınız tarihte konsolosluğa gidip üst kata çıkarak işlemlerinizi hallediniz.

Üst kata çıktığınızda kendiniz ve orada hizmet veren memurların sağlığı için önemli bir kural var .  5 kişiden fazla kişi odada bulunmamalı ! Lütfen bu konuyu göz önünde bulundurarak üst kata çıktığınızda beş kişiden fazla kişi olduğunu görüyorsanız aşağıya inip sıranızı orada bekleyiniz.

Acil durumlarda konsolosluğumuza ulaşabileceğiniz telefon numarası +38 063 211 47 65 . Lütfen bu numarayı sadece gerekli durumlarda arayınız. Onun haricinde bilgi almak için aramanız gereken numara +38 044 281 07 50

Konsolosluk ile ilgili işlemlerinizi yapmadan önce başkalarının anlattıklarından ziyade mutlaka konsolosluk resmi sitesini ziyaret edip duyurular kısmında ki yazıları okuyun. http://kiev.emb.mfa.gov.tr/Mission

Türkiye’den Ukrayna’ya gelecekler ise kulaktan dolma bilgilerle gelenlerin kapıda sorun yaşamaları çok yüksek ihtimal. Bu sebepten dolayı mutlaka ve mutlaka Konsolosluğumuzun duyurusunu okuyunuz. http://kiev.emb.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/382890

Sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu