Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Kiev’in Ortasında Botanik Bahçe: Hryshko Kyiv National Botanical Garden

“İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum” sözü Goethe’ye ait bir söz fakat bu şehirde yaşadıkça her geçen gün bu sözün ne kadar doğru olduğunu anlıyorum. Tam şehir merkezinde yüksek beton binaların içinde devasal bir botanik bahçesi düşünün. İşte o bahçe; bu bahçe! Hryshko Kyiv National Botanical Garden! Bu yazımda sizlere bu bahçeyle ilgili bilgi vereceğim. 

Kiev’in tam ortasında  tertemiz bir doğa. Ayrıca botanik bahçesi olduğu için çiçeklerin harika kokuları ile inanılmaz keyifli bir yürüyüş yaptım. 

İlgili Makaleler

Metro Druzhby Narodiv ile yürüme mesafesi sadece 10 dakika sürüyor. Ayrıca Uber ya da Bolt taksi kullananlar arama yerine Hryshko Kyiv National Botanical Garden şeklinde arayabilirler.


Hafta Sonu gittiğimden dolayı inanılmaz bir kalabalık vardı. Bu parkı ziyaret etmek ücretli. Kişi başı  giriş ücreti 60 Grivna 2,18 Dolar civarı. Burada yaklaşık 15 dk sıra bekledikten sonra içeriye girdim. Sıra beklerken sinirlenmedim değil 🙂 Fakat girer girmez burnuma gelen harika çiçek kokuları o sinirimi benden aldı diyebilirim.


Parka giriş yaptığınızda sizi böyle güzel bir manzara karşılıyor. İçeriye girdikten sonra tavsiyem önce düz ilerleyin sonra sağ taraftan yukarı çıkarak büyük bir daire yapın. Ayrıca şapka almayı sakın unutmayın.
Açıkcası çiçeklerin cinsinden ve özelliklerinden hiç anlamam. Fakat benim ilgimi çeken görüntüleri ve kokularıydı. Bu bahçede ki kokuları keşke size buradan aktarabiliyor olsam inanılmaz güzel tatlı aromalı çiçek kokuları vardı. Meraklısı tabi ki de daha iyi bilir. İçeride farklı kültürlerin sembolik küçük parkları vardı. Sanıyorum ki o ülkelerin bitkileri burada yer alıyordu. Ama çok da emin değilim. Profesyonel bir bitki inceleyicisi olarak değil de temiz hava almak ve yürüyüş yapmak isteyen birisi olarak oradaydım.


Bahar ayının şansına tüm ağaçlar, tüm bitkiler çiçek açmıştı ve böyle güzel görüntülerle birlikte harika çiçek kokuları vardı.Burada ben çiçek önünde fotoğraf çekilme kuyruğu gördüm. O kadar güzel çiçekler vardı ki insanlar resmen önünde fotoğraf çekilmek için kuyruğa girmişti.


Bu da benim gözümden başka bir açı. Yeşilin kaç farklı tonunu görebildiniz ?


Buraya geldiğimde aklıma küçükken izlediğimiz Teletabiler geldi. Aynı teletabilerin yaşadığı yere benziyordu 🙂


Burada harika bir ağaçlı yol vardı. Uzun ve güzel bir yürüyüşün ardından burada ki banklarda dinlenmek oldukça keyifliydi. Sizlerin de yolu Kieve düşerse bahar ve yaz aylarında mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu