Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Kiev Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kiev ile ilgili son zamanlarda oldukça sık soru alıyorum. Bu sebepten dolayı sizlere; Kiev Hakkında Bilinmesi Gerekenler ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirme yazısı yayınlama kararı aldım. Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’e dair tüm bilgileri bu yazım üzerinden edinebilirsiniz. Peki, nedir Kiev Hakkında Bilinmesi Gerekenler? Kiev Nasıl Bir Yer?

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev; Dünya tarihi için oldukça önemli bir şehirdir. 5. yüzyılda Ortaçağ efsanelerine kadar dayandığı bilinmektedir. Kie, Shceck, Khoriv ve kardeşleri Lebid olmak üzere ismini kişilerden aldığı iddia edilmektedir.

İlgili Makaleler

Kiev’de Hava Durumu / İklim

Kiev, hava durumu açısından Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biri sayılabilir. Sıcak yaz ayları ve soğuk kışlarıyla birlikte oldukça keyifli geçen ilkbahar ve sonbahara sahiptir. Eğer aşırı sıcak havadan hoşlanmıyorsanız ve bu sizi boğuyorsa önerim kesinlikle ilkbahar veya sonbaharda gelmenizdir. Kiev’de Türkiye’de olduğu gibi en sıcak 3 ay, Haziran – Temmuz ve Ağustos aylarıdır. En soğuk 3 ay ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık -6’dır fakat kuzey rüzgarlarının devreye girmesiyle birlikte -33’e kadar düşüş normal kabul edilebilir.

Kasım ayı ile Mart ayı arası Kiev beyaz şehirdir. Kar ve buz Mart ayına kadar aralıksız etkisini gösterir ve hayat Kiev’de olduğundan çok daha zor bir hale gelir. Bu sebepten dolayı özellikle bu aylarda Kiev ziyareti yapacaksanız kıyafetleriniz ve ayakkabılarınızı iyi seçmelisiniz. Dnipro Nehri; genel olarak Mart ayına kadar donuk bir şekilde kalır. Ukrayna’lı yerli dostlarımız da nehirde karı temizleyerek buz pateni yaparlar. Bu etkinlik oldukça eğlencelidir.

Nehirde birçok aktivite görmek mümkündür. Buzu delip balık tutanlar, buz pateni yapanlar, ibadetlerini yerine getirenler, şoka girmek isteyenler vs. Kış aylarının böyle geçtiği Kiev’de yaz ayları da tam tersidir. 30 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklarla karşı karşıya kalmak mümkündür. İklim, yaz ayında rahatsız edicidir; nem fazladır. Bu sebepten dolayı havanın “yapışkanlık” derecesini en iyi şekilde hissettirir.

Kiev’de Konuşulan Dil

Ukrayna’nın dili, bilindiği üzere resmi olarak Ukraynacadır. Fakat genel olarak Ukrayna’da duyacağınız cümleler Rusça kurulmaktadır. Kiev’de de Ukrayna genelinde olduğu gibi ağırlıklı Rusça konuşulmaktadır. Git gide gelişen eğitim ağıyla birlikte genç kesimden birçok kişi İngilizce de bilmektedir. Fakat bu orta ve yaşlı yaş grubu için geçerli değildir. İngilizce olarak anlaşabileceğiniz kesim çoğunlukla genç, nadiren orta yaş – yaşlı kesim olacaktır. Eğer Rusça ya da Ukraynaca öğrenirseniz, İngilizce’den çok daha iyi olacak ve daha güzel yaşama imkanına sahip olacaksınızdır.

Kiev’de Alkol ve Sigara

Doğu Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde sigara artık bir kültür haline gelmiştir. Kiev’de de aynı şekilde oldukça güçlü bir sigara içme kültürü oluşmuştur. Son zamanlarda Kiev’de çok sayıda restoran ve bar, daha sağlıklı bir çevreye uyum için çaba göstermektedir. Bu sebepten restoran ve barların büyük bölümünde sigara içilmemektedir. Alkol, yerine ve bölgesine göre oldukça değişim göstermektedir. Kiev’de rahatlıkla istediğiniz yerde alkol tüketebilirsiniz. Bunun için yaşınızın 18 üzeri olması yeterli olacaktır. Sigara ve alkol fiyatlarının oldukça uygun olduğu Kiev’de 18 yaş altındaki kişilerin sigara tüketmeleri de kesinlikle yasaklanmıştır ve cadde üzerinde içilemez kararı verilmiştir. Bundan dolayı eğer 18 yaş altında gelecek kardeşim varsa öncelikle zaten yaşı sebebiyle sigarayı önermemekle birlikte, Kiev’de içmemesini tavsiye ediyorum.

Kiev Güvenli mi? Suç Oranları Nasıl?

Kiev ile ilgili olarak tarafıma ilettiğiniz sorulardan biri de; Kiev’in güvenli olup olmadığı. Kiev, her büyük şehirde olduğu gibi turistleri hedef almakta olan küçük suçluları cezbeden bir şehirdir. Fakat genel olarak Dünya genelini ele aldığımızda birçok şehirden daha güvenlidir denilebilir. Kiev’de ciddi bir suç görme olasılığınız oldukça düşüktür. Şiddet içeren suçlara eğilim yüksek değildir, Türkiye ile kıyaslandığında çok daha düşüktür. Kiev’de yaygın olan suçlar kapkaç, dolandırıcılık gibidir. Bu yaygınlık, suçlar arasındaki yaygınlığı temsil etmektedir. Yaygın bir şekilde kapkaç yapılmıyor 🙂

Değerli eşyalarınızı gözden uzak tutmanız ve alınması gereken önlemleri aldığınız takdirde herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür. Herhangi bir olası durumunda polislerle ilgili kayıtsızlık yaşayabilirsiniz bu yüzden direkt olarak elçiliğe telefon etmek istediğinizi belirterek elçilikle iletişime geçiniz.

Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev’de gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bu kapsamda; sizlere geniş bir rehber hazırlamıştım. Gerek yemek rehberi, gerekse gezilecek müze rehberi. İki rehberime de göz atarak; yol ve yemek haritanızı oluşturabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu