Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Lviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lviv hakkında bilinmesi gerekenler de; daha önce hazırladığım kapsamlı Kiev rehberiyle birlikte oldukça sorulmaya başladı. Bu sebepten dolayı sizler için; aynı Kiev’de olduğu gibi, Lviv için de bilinmesi gerekenleri tek tek sıraladım. Gerek kendi tecrübelerim, gerek tarihi bilgisi ve gerek yaşamıyla Lviv’e dair. tüm detayları yazımda görebilirsiniz.

Lviv, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir şehir olup, Ukrayna’nın en büyük 2.şehridir. Lviv’de Türkler tarafından sık sık söylenen bir efsane vardır. Bu efsane ise nüfusun %85’inin kadınlardan oluşması. Tabi böyle bir durum mümkün değil, ama kadınların çoğunlukta olduğunu söyleyebilirim.

İlgili Makaleler

Kiliseleri, müzeleri ve opera binasıyla birlikte Dünya tarihi açısından oldukça önemli bir şehir olan Lviv’in 2006 yılında kutladığı 750. yaşı; tarihine dair en iyi izlerin görünmesini sağlamıştır. 5.yy’da kurulan Lviv çok uzun yıllar Avusturya, sonrasında Rusya, sonrasında ise Galiçyalı’ların egemenliği altında kalmış bir şehirdir. Hatta Polonya da bir dönem egemenlik göstermiş olup, hala konsolosluğu bulunmaktadır.

Lviv’de Hava Durumu / İklim

Ukrayna ile ilgili her yazımda soğuk bir ülke olduğunu dile getiriyorum. Lviv, ülkenin batısında yer almaktadır. Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği şehirde, mevsim sıcaklıklarında yaşanan düşük Aralık ayı itibarıyla sert bir şekilde kendini gösterir. Mart, Nisan aylarında da yavaş yavaş toparlanmaya başlar. Lviv için en sert soğuğun yaşandığı ay Ocak ayıdır. Lviv’in yıllık sıcaklık ortalaması 8,9 derece olurken; Mart ayı nispeten az yağışlı ve kuraktır.  Haziran aylarında ise garip bir şekilde çok yoğun bir şekilde yağışlar görülebilmektedir.

Şehre gelme arzusunda olanlar için eğer rahat bir şekilde gezmek, eğlenmek istiyorlarsa önerim genel olarak yaz ve ilkbahar aylarıdır. Bu aylar da Lviv, çok güzel bir şehir olmaktadır. Sonbahar aylarında ise parkların ve meydanların görüntüsü o kartpostallarda gördüğümüz görüntülerle aynıdır. Sonbaharın da ayrı bir güzelliğinin bulunduğu şehirde, Hazirandan gelen yağışlar Eylül’den itibaren tekrar kış aylarında artmak üzere git gide seyrelir ve bir dönem durur. Kış gelince sert bir şekilde tekrardan başlar.  Yani genel olarak İlkbahar – Sonbahar aylarında bir tık serin, yazın sıcak ve kışın aşırı soğuk bir hava hissedilir. Gezmek için en uygun mevsim ise yazdır.

Lviv’de Konuşulan Dil

Ukrayna, resmi olarak Ukraynaca’nın konuşulduğu bir ülkedir. Fakat genel açıdan Ukrayna’da kulağınıza gelecek cümleler ise Rusça ağırlıklı olacaktır. Lviv’de de Kiev’de olduğu gibi ağırlıklı olarak konuşulan dil Rusçadır. Kiev yazımda söylediğim gibi; ülkenin eğitime verdiği önem ve eğitim seviyesi arttıkça artık genç kesimde İngilizceyi çok rahat bir şekilde görebiliyorum. Fakat orta ve yaşlı kesmin İngilizcesi oldukça kötü hatta birçoğu bilmiyor. Bu yüzden Lviv’de İngilizce olarak gençlerin bir kısmıyla anlaşabilirsiniz fakat yaşlı ve orta kesimle çok zor. Eğer Lviv’de Rusça öğrenirseniz çok kolay yaşarsınız,  eğer Ukraynaca öğrenir ve konuşursanız sevilir, saygı görürsünüz. Eğer İngilizce ile devam ederseniz toplumun büyük bir kısmıyla anlaşamazsınız.

Lviv’de Alkol ve Sigara

Kiev’le oldukça benzer yapıda olan Lviv’de de sigara artık bir kültür haline gelmiştir. Aynı diğer Doğu Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde olduğu gibi. Lviv’de de güçlü bir kültür vardır ve birçok insanın elinde sigara görülebilir. Aynı şekilde alkol de. Git gide daha sağlıklı çevre anlayışıyla düzenlemeler yapılan ülkede artık Türkiye’de olduğu gibi kamu alanlarında ve kapalı alanlarda sigara içmek yasaklanmıştır. Ukrayna genel olarak alkolü seven bir ülkeyken, bazı bölgelerinde hiç tüketmemek daha iyidir. Ama Lviv bu bölgelerin dışında. Gece hayatıyla da renkli bir hayat sunan Lviv’de sınırsız alkol tüketebilirsiniz. Tabi sigara ve alkol için en önemli şart 18 yaş şartı. Ukrayna bu konuda çok katı ve kesinlikle göz açtırmıyor.

Lviv Ne Kadar Güvenli, Suç Oranları Nasıl?

Lviv; Ukrayna’nın turistik açıdan en güvenli şehirlerinden biridir ve suç oranı oldukça düşüktür. Çok nadir protestolar olduğunu görebiliriz. Fakat bu protestolar tedirginlik yaşatacak, saldırganlık içeren seviyede olmuyor. Bu olaylar Türkiye’de de yaşanıyor farklı ülkelerde de. Bu yüzden, bu olaylardan bağımsız bir şekilde genel olarak konuşursak; Lviv’de Kiev’e kıyasla çok daha az hırsızlık olayı yaşanıyor. Tek problem, çok fazla sarhoş insanla denk gelebilirsiniz. Ama onlar da alkollüdür, zararsızdır. Şiddet, cinayet gibi olaylar çok düşük oranla yaşanmakta olup, şehir özellikle yaz aylarında çok fazla turist aldığından yerlilerle görüşmeniz dahi nadir olacaktır. Bu yüzden hiç kuşkuya girmeden Lviv’e gelebilirsiniz.

Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv’de gezilecek yerler oldukça fazla. Bunun için daha önceki yazılarımda detaylı bir rehber hazırlamıştım. Aşağıdaki linkleri kullanarak Lviv’de gezilecek yerler ve Lviv ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu