Ukrayna

Ukrayna’da Öğrenci Olmak – Neden Ukrayna?

Ukrayna’da öğrenci olmak, birçok üniversite aşamasında olan genç tarafından araştırılıyor, tarafıma soruluyor. Bu sebepten dolayı her konuda yaptığım gibi bununla ilgili de kapsamlı bir rehber hazırlamak istedim. Öncelikle gençlere şunu söylemek istiyorum, Ukrayna’da öğrenci olmak için YKS, TYT, AYT puanlarına ihtiyacınız yok.

Özellikle son 3 yılda Ukrayna’da öğrenci olmak konusu Türk gençlerinin son derece ilgisini çekmekte olup, binlerce kişi eğitim amaçlı Ukrayna’ya gelmektedir. Bunun sebepleri gerek öğrencilerle konuşmam, gerekse çevre analizi yapmamla birlikte oldukça fazla. En güzel sebep ise; YKS – TYT – AYT şartlarının olmaması. Bilindiği üzere Ukrayna, eğitime verdiği önemle Dünya’da ilkler arasında yer alıyor ve eğitim kalitesi oldukça yüksek. Bu da öğrencilerin tercih sebeplerinden biri oluyor. Aynı zamanda Ukrayna’da bulunan üniversitelerin tamamı YÖK ve AB ile denkliğe sahip. Aynı zamanda fiyat açısından da Dolar kuru sebebiyle diğer ülkelere nazaran oldukça uygun.

İlgili Makaleler

Detaylara geçmeden önce siz gençler için; Neden Ukrayna? Sorusunun cevabını 10 maddede toparladım. İşte Ukrayna’da öğrenci olmak için 10 neden!

 1. Ön lisans mezunları, Ukrayna’ya geçiş yaparak herhangi bir şekilde yıl kaybı olmadan direkt olarak lisans tamamlayabilmektedir.
 2. Kozmopolit yapıya sahip olan Odessa ile Kharkiv gibi şehirlerde ırkçılık yok denilecek seviyede olduğundan dolayı güvenli ve aynı zamanda son derece eğlenceli bir yapısı bulunmaktadır.
 3. Ukrayna ile Türkiye arasında giriş – çıkışlar oldukça basittir. Pasaport ve farklı bir belge ihtiyacı olmadan sadece kimlikle gidip, gelinebilmektedir.
 4. Tıp, Diş Hekimliği, Uçak Mühendisliği gibi bölümlerde %100 İngilizce dil seçeneği bulunmaktadır.
 5. Yukarıda da bahsettiğimiz Odessa, Kharkiv, Sumi gibi öğrencilerin çoğunlukta olduğu şehirlerde ana eğitim dili Ukraynacadır. Günlük yaşamda da en çok konuşulan dil Rusçadır. Bu sayede Ukrayna’ya eğitim için geldiğinizde otomatik olarak 3 dil öğrenmiş oluyorsunuz.
 6. Ukrayna konsolosluğu, Ukrayna’da üniversite okumak isteyenlere en kolay şekilde eğitim vizesi çıkaran konsolosluklardan biridir. Çok uzun başvuru sürecine gerek olmamaktadır.
 7. Ukrayna halkı için kültür, sanat ve tarih oldukça önemli konulardır. Bu sayede kişilerin vizyonu açıktır. Öğrencilere de bu durum direkt olarak yansır.
 8. Ukrayna’da 75.000’den fazla yabancı öğrenci eğitim almaktadır. YKS veya farklı bir sınav şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile başvuru yapılabilmektedir.
 9. Ukrayna’da eğitim maliyetleri oldukça düşüktür. Öğrencilerin ödeyeceği harçlar ve yaşam maliyetleri herhangi bir şekilde düşük bütçeli Türk ailesini bile zorlamamaktadır.
 10. Ukrayna üniversitelerinin tamamı Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır ve denklik bulunmaktadır. Geçişlerde yıl kaybı olmamaktadır.

Geçtik 10 nedeni, şimdi kapsamlı bir şekilde Ukrayna’da nasıl öğrenci olunur? Ukrayna’da nasıl eğitim alınır? Sorularının cevabına! Onları da bekletmeden hemen ileteyim.

Ukrayna’da Üniversiteye Kabul Şartları

Yukarıda 3 kez söylediğim üzere, Ukrayna’da üniversiteler için herhangi bir şekilde YKS benzeri sınav sonucuna bakılmaz. Yalnızca liseden mezun olduğunuzu belgeleyen lise diplomasıyla başvuru yapabilirsiniz. Lise diplomasıyla talep edilen bölümlerde okunulabilir.

Sadece Ukrayna’da eğitim almak ve üniversiteye kabul olmak için 2 şart bulunmaktadır. Ukraynaca ve İngilizce dillerinin bilinmesi gerekir. Eğer bu dillere yönelik herhangi bir yeterlilik ve eksiklik varsa, 1 yıl hazırlık bölümü okutulur ve eğer yeterlilik sınavından geçilirse lisans eğitimi devam edebilir.

Ukrayna’da Üniversite Maliyeti

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken en önemli konu denklik konusudur. AB tanınırlığı ve YÖK denkliği sayesinde hiçbir yıl kaybı yaşanmaz. 312 adet üniversite bulunan Ukrayna’da bunların %90’ı YÖK’le denktir. Ukrayna’da eğitim alma amacıyla gelen kişilere düşük maliyetlerle karşılık verilmektedir.

Yıllık öğrenim ücreti 1.500 Dolar ila 3.500 Dolar arasında değişim göstermektedir. Aylık yaşam maliyetleri ise 200 Dolar ile 300 Dolar arasında değişmektedir. Ukrayna’da devlet yurtları için 35 Dolar civarında aylık ücret sunulurken, özel yurtlar için 80 ila 120 Dolar arasında ücret talep edilmektedir. Ev konaklaması tercih edilirse eşyalı evler yaklaşık olarak 300 ila 500 Dolar arasındadır ve bu evlerde 4-5 kişi yaşayabilmektedir.

Ukrayna’da Eğitim Süresi (Hangi Bölüm Kaç Yıl?)

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken birkaç husus daha bulunmaktadır. Bu husus ise eğitim süreleridir. Bilindiği üzere her ülkede her lisans programı için aynı süre sunulmamaktadır. Ukrayna da Türkiye gibi lisans programları için genel olarak 4 yıllık eğitim süresini uygun görmüştür. Fakat bazı istisnalar mevcuttur. Bu istisnalar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Diş Hekimliği – 5 Yıl
 • Eczacılık – 5 Yıl
 • Tıp – 6 Yıl
 • Mühendislik – Mimarlık – 4 Yıl
 • Denizcilik – 4 Yıl
 • Ekonomi – İşletme vb. – 4 Yıl
 • Yüksek Lisans – 1.5 Yıl

Ukrayna Eğitim Vizesi

Ukrayna’da öğrenci olacaksanız uzun dönem vizeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Tüm öğrenciler uzun dönem öğrenci vizesine sahiptir. Ukrayna Konsolosluğu; bu konuda oldukça yardımcı olmakta olup, Dünya üzerinde en hızlı öğrenci vizesi veren ülkelerden biridir. Bu vize sayesine öğrencinin ailesi de rahatlıkla ziyarete gelebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu