Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukrayna Köyleri

Ukrayna Köyleri köyleri hakkında internette pek fazla içerik bulamadım. Bu sebepten dolayı gezdikçe nelerle karşılaştım nereleri gördüm bunları paylaşmak istiyorum. Yakın zamanda ziyaret ettiğim Poltava Bölgesindeki Velyka Bahacka köyünü size tanıtmak istiyorum.

Velyka Bahacka Köyü

İlgili Makaleler

Bu köye Kiev’den İntercity (Hızlı Tren ) ile 2 saat yol giderek en yakınında ki şehir olan Mir Gorada ulaştıktan sonra yaklaşık 40 dklık taksi yolculuğu ile ulaştım.Bu köyü ilginç kılan çok fazla şey var aslında. Bunları sizinle olabildiğince paylaşmaya çalışacağım.

Su ve Ormanın birleştiği sakin ve inanılmaz bir deneyim oldu benim için. Velyka Bagachka anlamı ise benim yorumuma göre Ukraynacada ki Velyka yani Büyük anlamına gelen Bagachka kelimesi ise Zengin Kadın anlamına geldiği için Büyük Zengin Kadın olarak tercüme edilebilir.

Köyün merkezine yürüyerek 20 dakikada varabileceğiniz Psyol nehiri var. Tam ormanın içerisinde yer alan bu nehir yaz aylarında yerli turistler tarafından oldukça rağbet gören bir yer olduğu söyleniyor. Burada yaşayanlarla yaptığım sohbete istinaden yaz aylarında kamp severlerin çok fazla tercih ettiği bir yer olduğunu söylediler.

Nehrin temiz ve berrak olması gerçekten çok ilgimi çekti hatta nehrin kenarında bir plaj ve bar’ın olması yaz aylarında kesinlikle ilk fırsatta yeniden geleceğim anlamına geliyor. Ayrıca Kiev’e göre burası inanılmaz ucuz!

Nehrin tam orasını bu güzel köprü ortadan ikiye bölüyor. Eh gelmişken burada da bir fotoğraf çekileyim dedim 🙂  Şaka bir yana ilk bu köprüye çıktığımda beni biraz ürküttü çünkü oldukça eski bir köprü fakat burada yürüyüş yapmak oldukça keyifliydi. 


Nehrin yanında yer alan markette bu görmüş olduğunuz  50’lik birayı tam 15 UAH yani 4,60 ₺ civarında güler yüzlü bir bakkaldan aldım. Evet doğru okudunuz bakkal ! Ukrayna’nın köylerinde ve bazı bakkallarda Fıçı bira satıyorlar. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz ancak öğrencilik yıllarından olsa gerek fıçı biranın yeri bende bir başka…

Açıkcası burası aynı kartpostal gibi. İnanılmaz güzel manzaraların olduğunu tertemiz havaya sahip bir yer. Şehrin gürültüsünden, kalabalığından bıkanların ilkbahar ya da sonbahar aylarında mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Yaz aylarında inanılmaz kalabalık olduğu için de kalabalık sevenlerin gelebileceği bir yer.


Birazcık da köy merkezini size göstermek istiyorum. Tam köyün ortasında bir stadyum bulunuyor. Burada yaşayanlar Futbolu oldukça seviyorlarmış bu sebepten dolayı burada çok bir futbol sahası var. Hatta köyler arasında ki turnuvalara katıldıklarında söylediler.

Ancak resimde fark ettiniz mi bilmiyorum fakat burada tam 750 yıllık bir meşe ağacı bulunmakta. Yıldırım çarpması sonucu her ne kadar ortadan ayrılmış olsada sağlıklı bir şekilde heybeti ile yerini koruyor. 

Burada yaşayanların anlattıklarına göre bu ağaç devlet koruması altında. Ayrıca burada yaşayan köylüler bu ağaca gözleri gibi bakıyor diyebilirim. Yanında ya da yakınında bir çöp dahi görmedim.

Burada yazdığına göre 2004 verilerine göre Devlet Anayasası tarafından korunduğu belirtilmiş. Gördüğünüz gibi etrafı tertemiz ve pırıl pırıl.

Köy merkezinde biraz ilerlediğimde burada 2. dünya savaşından kalan bir top olduğunu gördüm ve hemen fotoğraf çekilme kararı aldım. 2. Dünya savaşında Velyka Bagachka’lılar o dönemin Sovyetler birliğine bağlı olan Ukrayna için kahramanca can verdiklerini gösteren bazı anıtların olduğunu gördüm.

Sizler için bu köyü sadece yazamazdım aynı zamanda da bolca fotoğraf çekerek benim gözümden neler gördüğümü sizlerinde görmesini istedim. 1941 – 1945 yılında savaşta ölen kişilerin anıtları.


Bu havan topu oldukça ilgimi çekti burada barışın simgesi olan güvercin havan topunun üzerine konmuş şekilde heykelize edilmiş. Bilenler bilir eski sovyet kültüründe sanata inanılmaz önem verilirdi. Bunun etkileri hala daha günümüze de yansımış durumda.


Bu bina bir Müzik okulu. Düşünsenize bir köydesiniz ve sanat okulu var. Ne harika değil mi ? Genelde köylerde yaşayanlar geçimini tarım ve hayvancılıkla geçirdikleri için sanat pek de popüler olmaz. Fakat Ukrayna’nın hemen hemen her yerinde sanat görmek oldukça mümkün.Köyün merkezinde küçük bir göl yer alıyor ve bu gölün tam karşısında tamamen ağaçtan yapılma, Ukrayna lezzetlerinin yapıldığı bir restoran yer alıyor.Bulunduğum dönemde pandemi den dolayı kapalı olduğu için pek inceleme fırsatım olmadı. O yüzden çok detaylı bilgi veremiyorum. Burada yaşayanların anlattıklarına göre normal dönemde geceleri burası bir klubmüş ve içerisi tıklım tıklım oluyormuş. Sorduğuma göre de 1 litre şişe votkanın fiyatı 200 UAH 64 ₺ civarında olduğu söylendi. Ukrayna köylerinde eğlenmek normalden çok daha ucuz diyebilirim.


Sadece söylemek istemedim aynı zamanda da göstermek istedim. Bu köy inanılmaz temiz. Yerde bir tane bile çöp görmedim. Burada yaşayan halk gerçekten burayı iyi koruyor.

Ukrayna köylerinde insanlar nasıl yaşıyor ?

İşte merak edenler için birkaç fotoğraf. Fakat öncesinde merak edenlere bilgi vereyim. Şirin mi şirin temiz mi temiz bahçeleri ile çok tatlı evlerde yaşıyorlar. Ukrayna’da kışlar soğuk yazlar sıcak geçer bu sebepten dolayı burada yaşıyanlar ısı yalıtımı iyi olması durumundan kerpiç tuğlalardan yapılan evleri tercih ediyorlar.

Yazımın sonuna geldim okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum yapmayı unutmayın 🙂

Sizin için burada çektiğim fotoğrafları listedim.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu