Tecrübeler ve Önerilerim

Maldivlere Hangi Yollarla Gidilir?

Maldivlere Varış...

Herkese yeni bir günden, yeni bir tatil planlarından yeniden merhaba sevgili dostlarım. Bugünün konusu Maldivler. Maldivler hakkında deneyimlemiş olduğum tüm süreç ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda birtakım tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikle aramış olduğunuz yazı gerçeklikten uzak yalnızca toz pembe bir gezi yazısıysa aradığınız yazı bu değil. bu yazı tamamen gerçeklikle eşdeğer olacak şekilde aktardığım bir yazı olacak.

İlgili Makaleler

Maldivlere Hangi Yollarla Gidilir?

Maldivler benim için bir tatil yeri olarak seçilme konusunda oldukça uzak bir şehirdi aslında. Bunun sebebi ise yaz mevsiminden ve güneşten hoşlanmıyor oluşumdu. Ancak Maldivlere tatil yapmaya gidenlerin hemen hemen hepsinde olduğu gibi beni de cezbeden birkaç şey vardı. Bunlar ise tabii ki bembeyaz kum ve masmavi deniz.

Bütün bu saydıkların yalnızca Ege’de de yok muydu diyebilirsiniz. Tabii ki yurdumun Ege bölgesinde de keşfe de hayır yapılacak pek çok yer mümkün. Ancak Maldivler konusu araştırmaya gittikçe çok farklı bir noktaya getirdi beni. Oldukça beni heyecanlandıran bir şehir olmasının sebebi tamamen tatil anlamında fazla ulaşabileceğiniz bir yer olmasından kaynaklı. Araştırmaya başlarken yapmış olduğum araştırmalarda ilgimi ve dikkatimi çeken şey kalacağınız yer konusuydu.

Herkesin nispeten bünyesine uygun lüks nitelikte ve uygun fiyatlı nitelikte otel bulmak mümkün. Uzun zamandır kendimi şımartan bir tatil Fikri istediğim için kendimi uygun bir yer bulmak istedim bu sebeple tabii ki bu ara işim var lüks bir otel anlayışı hizmet etti. Gelin hep birlikte Maldivlere giriş sürecimi okuyalım.

Maldivlere Uzanan 8,5 Saatlik Yolculuk…

8,5 saat sürmesinin bir sebebi var elbette. Tercih ettiğiniz uçak firması ile 8,5 saatten oldukça az hatta yarısından bile az bir saatte Maldivler de olabilirsiniz. Business uçuşu tercih ederek oldukça kısa bir süre içerisinde Maldivler de olabilirsiniz. Sizlerin de bildiği gibi bu uçuşun bir maliyeti var. Buna istinaden ayıracağınız bütçenin belirli bir kısmını yolculuğa ayırmış olmanız gerekiyor. Ancak benim tercihim lüks bir uçuştan yana olmadığı nokta bütçe mi belirli oranda ayarlayarak uçuşa fazla maliyet vermektense oyumu otel bütçesine ayarlayarak kullandım.

Kendime en yakın bulduğum, aynı zamanda en çok beğendiğim uçak firması olan Türk hava yollarından bir bilet ayarladım kendime. Ve yolculuğum böylelikle 8,5 saat sürmek üzere başlamış oldu. Öncelikli olarak herkesin bildiği üzere kendi koltuğumu bularak yolculuğum için bir yer ayarladım. Kendime alan oluşturmak üzere rahatımı düşünmek zorundaydım çünkü yolculuğum uzun yolculuklar arasında sayılıyordu.

Türk Hava Yolları yolcularına bu rahatlığı verebilmek adına bir çanta hazırlamıştı. Kendi yerlerine yerleşen yolcular önlerinde bir adet seyahat kiti buldu. Seyahat gittiğini açtığımda içerisinden az çok neler çıkacağını tahmin ediyordum. Verilen çanta içerisinde bir kulaklık, bir çift çorap, bir diş fırçası bulunuyordu. Türk Hava Yolları hiç şüphesiz uzun seyahatler için bu çantayı oluşturmuştu.

Güneşe aman dikkat!

Aman aldanmayın attığım başlığa. Tabii ki mübalağa ederek söylüyorum söyleyeceklerimi… Öncelikli olarak gece ve gündüz saatlerinde sıcaklığın aynı oranda işlediğini söylemem gerekir. Bunun yanı sıra havanın sıcaklığına dikkat etmiş olmanız gerekiyor. Bunu sağlamak için ise bir güneş kremine ihtiyaç duyuyorsunuz. Dikkat etmediğiniz takdirde ise güneş yanıkları olması çok muhtemel. Buna dikkat ediyorken attığım başlıktan yola çıkarak tercih ettiğiniz ayakkabıya da dikkat etmenizde yarar bulunuyor. Topuklu ayakkabı tercih edecekseniz aklınızdan bile geçmesin. Zira kumlar fazlasıyla esnek ve hareketli olduğundan dolayı dikkat etmenizde yarar var.

Kıyafetlerinizi ise güneşli bir şehrin mevsimine göre hazırlamış olmanız gerekiyor. Maldivlere tatile gidecekseniz mevsim eğer ki yaz ise valizinizdeki kıyafetler tiril tiril ve ince olacak kıyafetler olmalı. Yanınızda çok fazla yük edeceğiniz eşyayı taşımadan oldukça rahat ve konforlu bir tatil geçirmeniz mümkün. Neyse ki daha önce araştırma yapmış olduğum gezi yazılarından dolayı tercih ettiğim kıyafetler de o yönde oldu.

8.30 saat sonunda Maldivlere indim. Otele varmak üzere Deniz uçağına bineceğimi öğrendim. Deniz uçağı benim daha önce deneyimlemiş olduğum bir deneyim olmadığı için beni heyecanlandıran bir deneyim olacaktı. Uçak içerisine bagajlar yerleştikten sonra sıra yolcuların oturmasına geldi. Herkes yerini aldıktan sonra hostes bizleri bilgilendirmeye başladı. Bilgilendirmeye başlamışken uçak içerisinde can yeleği de bulunmadığını ekledi.

Bununla birlikte keyifli bir deniz uçağı deneyiminden sonra adaya indik. Karşılama komitesi bizleri karşılıyorken bizlere 1 adet yapraktan yapılma yıldız şekli verilmiş bir kolye hediye edildi. Bu kolye oldukça bohem ve bir mistik görünüm veriyordu. Kendi odama yerleştikten sonra artık huzur içinde bir tatil yapmaya hevesliydim. Buraya gelmeden önce bir uygulamanın yararlı olacağı hakkında araştırma yapmıştım. Uygulamanın ismi Shuttle Tracker. Uygulama ile birlikte shuttle’lar nereden geçtiğini ve ne sıklıkla gittiğini görebilmeniz mümkün. Bu sebeple uygulamayı indirip birer yol haritası belirleyip kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu