Ukrayna

Mariupol Rusların Eline Geçti! Zelenski’den İlk Açıklama Geldi!

Rusya ve Ukrayna savaşında sular durulmuyor. İki ülke arasında savaşın biteceği ve artık barışın imzalanacağı beklenirken; Rusya’nın Ukrayna’nın bir kentini ele geçirdiği gündeme bomba gibi düştü. Zalimce, insanları katlederek ve nefes aldırmadan savaşına devam eden Rusya, yavaş yavaş kilit noktalara varıyor. Mariupol’un ele geçirilmesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı ilk kez açıklamada bulundu!

Rusya, saatler önce Mariupol kentinin kontrolünün kendine geçtiğini resmen açıkladı. Mariupol şehrinde bulunan tam tamına 1478 Ukraynalı askerin, Rus birliklerine teslim oldukları da duyurulan açıklamada yerini aldı. Putin’in askerlerin ve sivil halkın saklandığı tesis için Ukrayna’da bulunan güçlerine “Burayı kapatın, sinek bile uçamasın” dediği öğrenildi. Ukrayna lideri Zelenksi ise ilk kez açıklamada bulundu!

İlgili Makaleler

Rusya haber ajanslarından biri olan Interfax sabah saatlerinde Rusya’nın Ukrayna için çok önemli bir şehir olan Mariupol’un ele geçirildiğini açıkladı. Bunun yanında Savunma Bakanı Şoygu tarafından kentin ele geçirildiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bizzat iletildi. Ukrayna Devlet Başkanı’na gözler çevrildi ve ilk kez açıklama yapıldı!

Zelenski’den İlk Açıklama Geldi!

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusların kenti ele geçirmesi hakkında ilk kez konuştu. Ukrayna Devlet Başkanı ilk kez konu hakkında; “Mariupol’un büyük bir kısmının kontrolü Ruslarda, ancak kentin bir kısmında hala Ukrayna askerleri var” sözlerini dile getirdi. Zaten binlerce kayıp vermiş olan Ukraynalılara gelen bu darbe dengelerin değişmesine neden oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı her seferinde dediği gibi geri çekilmeyeceklerini bir asker kalana kadar savaşmaya devam edeceklerini, Ukrayna’yı Rusya’ya teslim etmeyeceklerini her seferinde dile getiriyor. Rusya Devlet Başkanı Putin ise Savunma Bakanı Şoygu’ya övgülerle dolu tebrikte bulundu!

Rusya Devlet Başkanı, Mariupol’un ele geçirilmesi hakkında; “Mariupol’ü kurtarmak için yapılan muharebe çalışmalarının tamamlanması bir başarıdır. Askerlerimizi tebrik ediyorum” sözlerini dile getirdi. Ukrayna’nın elinden kentini alan Rusya Devlet Başkanı, askerler için onur töreni ve ödül verileceğini de resmen açıkladı. “Üstün başarı” olarak görülen bu ele geçirme, yürekleri yakıyor. Alınan bilgilere göre ise 9 gün içerisinde Mariupol kentinde 1207 kişi hayata gözlerini kapattı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu